אמרי שפר י"ז תשרי ה'תשע"ו

בהקפות של שמחת תורה אנו אומרים "אנא ה' הצליחה נא". אנו מתפללים לה' יתברך שתהיה לו הצלחה, כי הוא אבינו. ומהי הצלחת האב, הווי אומר כשיש לו נחת מבניו. (עיטורי תורה)

אם הסטטיסטיקה מדויקת הרי שהיהודים הם רק אחוז אחד של הגזע האנושי, וכמה מדברים עליהם...

הגאון רבי שמחה קפלן, רבה של צפת אמר יסוד גדול: הגמרא מבארת מדוע אנו מברכים בארבעת המינים על נטילת לולב ולא על שאר המינים, מפני שהלולב גבוה מכולם. ואילו הרמב"ם נוקט לשון "מפני שהכול סמוכין אצלו". לכאורה, יש פה סתירה? אלא ביאר רבי שמחה, במה נמדדת חשיבות וגבהות, בכך שהכול סמוכים אצלו! ("מתורת שמחה")

"הגדול ממינסק", בעת עשותו מצווה שהיא מזמן לזמן, כמו בניית סוכה היה מדקדק שכל בניו יעמדו סביבו ושמחה גדולה הייתה לו כשאחד מבניו אגד את הלולב, והיה מראה לבאים 'זהו מעשה ידי בני', כדי לחבב הדבר! ("הגדול ממינסק")בהקפות של שמחת תורה אנו אומרים "אנא ה' הצליחה נא". אנו מתפללים לה' יתברך שתהיה לו הצלחה, כי הוא אבינו. ומהי הצלחת האב, הווי אומר כשיש לו נחת מבניו. (עיטורי תורה)

בשמחת תורה בשעת ההקפות היה רבי משה-דוד מצ'ורטקוב מחזיק את ספר התורה בזרועותיו ורוקד עמו כל הזמן. שאלו חסיד אחד: "רבי, אולי הספר כבד בעבורכם?". השיב לו רבי משה-דוד: "התורה כשמחזיקים בה אינה כבדה".

גדולי החסידות אמרו שכל הדברים שמשיגים בראש השנה וביום הכיפורים על-ידי בכי ולב נשבר, משיגים בשמחת תורה על-ידי שמחה וריקודים. אם אתם רוצים לשמוח בשנה החדשה – צאו בריקוד נלהב בשמחת תורה, וקחו שפע של שמחה לכל השנה כולה!


האדם השמח רואה בכל דבר את הצד החיובי, וממעיט מערכו של השלילי. הוא מוצא בכל דבר את נקודות האור, ומצמצם את משקלם של הדברים הטובים פחות. כך הוא יכול תמיד להיות שמח, כי תמיד הוא מרגיש שטוב לו.

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל