שיר קינה אינדיאני...

לפני שנים ערכנו ביקור עם זוג חברים בשמורת הנבחו ב-בהא קליפורניה.פגשנו באינדיאני מבוגר שניסה למכור לתיירים מעט דיברי סדקית,לאחר שבחן אותנו היטב הוא אמר שאנו מאוד דומים לזוג החברים שלנו שהם בכלל מבני עדת תימן (לך תסביר לו שאנו בכלל אשכנזים)לאחר ששמע על נפילתו של שחר באסון המסוקים,צייד אותי בקינה אינדיאנית שתורגמה לעברית.


אני נמצא בכל היקום

אל תעמוד ליד קברי בוכה וכה עגום
כי לא כאן אני ישן,אני בכל היקום
אני אלפי הרוחות הנשבות מכל הכיוונים
אני הרסיסים המרצדים בשלג ונוצצים
אני זוהר השמש שבשיבולים הבשלות
אני הנעם שבסתיו,בטיפות הגשם הרכות
כשאתה את עינך עם בקר פוקח ומתעורר
הס כי אני "השחר" העולה וזוהר
האוושה השקטה של כנפי ציפורים חגות
אני אור ירח וכוכבים בלילות
אל תעמוד ליד קברי בוכה-כה עגום
כי לא כאן אני ישן,אני כעת בכל היקום.

הבריאה עדיין נמשכת...

שנים לא מעט לאחר ששיר קינה אינדיאני ראה אור נתקלתי בכתבה שהיא מעין הקדמה על פי תפישת הילידים האינדיאנים את עניני העולם הזה והעולם הבא...

סיפורי הבריאה מציעים הסברים מלאי חיים להתנהגותם של בעלי החיים, לצורות של הסלעים וההרים. במקום קבלת שליטה על כל היצורים, הצמחים והמחצבים, הם נתפסים כשותפים ללמוד מהם ולחיות איתם. בסיפורים משתקפת אחווה הדדית במפגשים של האדם עם העצים, הציפורים, הצמחים וכוחות טבע כמו רוחות וגשם.
דיאלוג מתמיד מתקיים בין כל חלקי הבריאה. על מנת לשרוד בני האדם צריכים להבין את הדיאלוג ולהימנע מפגיעה ברוחות השוכנות באיתני הטבע ובאדמה. לפי אמונת הילידים האמריקנים הבריאה עדיין נמשכת. האם זה אומר שעוד לא מאוחר?

איך אנחנו, החיים בבתי בטון ואבן, שנוסעים במכוניות הדוהרות על כבישי אספלט נוכל להבין? איך מי שפרנסתו ועבודתו אינן קשורות לחיי שכניו יוכל להבין את משמעותן של מקטרת משותפת, של הזעה בצוותא באוהל לוהט, של תפילת רבים לאל התירס הירוק?

אולי יום אחד הערים המקומטות יקיאו אותנו מתוכן. מגדל עזריאלי והאמפייר סטייט בילדינג יקרסו לעננת אבק. הגבעות של הוליווד שוב יכוסו ביערות, עצי שקמים יצלו אל האדמה שפעם היתה תל אביב. גלי צונאמי אדירים ישטפו וימחקו את מנהטן ונתניה, את נהריה ואת פלורידה, מבול ירחץ את השמים מהערפיח של גוש דן והצחנה של ניו יורק. רק אז כל מה שיגיח ויתחיל מחדש יוכל להקשיב בשקט, ללא הפרעת צופרי מכוניות למסתורין הגדול, יוכל להביט, מבלי להסתנוור מנצנוצי זכוכית ופלדה, בבית שלו המשתרע מאופק עד אופק.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל