להתבונן בעצמך ערום מול המראה - למה זה חשוב?

התבוננות פנימית משמעותה להסתכל ולראות את עצמנו 'ערומים מול המראה' על בסיס קבוע, ואז (אחרי שנבהלים) לבחון את מה שמשתקף מולנו, להתמודד עם התוצאות, להסיק מסקנות ולבחור בשינוי. תתפלאו, אבל זה די פשוט. אל תתנו למילים המפוצצות להטעות אתכם, כי להתבונן כל אחד יכול. החוכמה היא להחזיר מבט ישיר אל מול הפגמים והחולשות שמשתקפים אלינו ולעשות משהו בנידון.

התבוננות פנימית מצריכה אומץ

לראות את עצמך באמת, את האני האמיתי שמתחת לכל המסיכות שאנו לובשים כלפי חוץ, מצריך הרבה אומץ. לפעמים הממצאים של מה שאנחנו רואים כואבים. אפילו כואבים מאוד. מה שבטוח הוא, שתדעו באמת מי אתם, תרגישו את עצמכם עמוק פנימה, ותתחברו אל מי שאתם.
התבוננות פנימית משמעותה הסתכלות פנימה אל נבכי הנפש שלכם, הרגשות שלכם, המאוויים, הרעיונות, התחושות, הפחדים, החוזקות, החולשות, החלומות והתקוות. אנשים שטורחים להקדיש מזמנם להתבוננות פנימית סובלים פחות מדיכאון, מתסכול, ומרמור על החיים שלהם בפרט ועל החיים בכלל. זאת משום שהסתכלות פנימית עוזרת להעלות את המודע לפני השטח, זאת לעומת דיכוי המחשבות על הדברים שפחות נעימים לנו בחיים.
לצערכם ולצערי, כל אותם דברים שליליים בחיים שלנו לא הולכים להיעלם מאליהם. נכון, מבעס. אבל השדים שלנו מתחבאים בכל פינה, אורבים לנו בשקט, וכל מטרתם היא לפרוץ החוצה בשלב כלשהוא ולשתק אותנו. אז במקום לחזק אותם, התבוננות פנימית קבועה יש בה כדי לעזור לנו להתמודד מולם באומץ וגבורה.
 

יום כיפור כל השנה

התבוננות פנימית וחשבון נפש לא אמורים לקרות רק פעם בשנה, ביום הכיפורים, אלא על בסיס קבוע. זה גם לא דו"ח שנתי על מעשים טובים ולא טובים, או טבלת הצלחות וכשלונות. כל אחד יכול להחליט לעצמו מתי ובאיזו תדירות הוא מוכן להקדיש רגע להתבוננות פנימית. יש כאלה שמקדישים כמה דקות בכל לילה, ממש לפני השינה, ויש שמסתפקים בהתבוננות שבועית. כל אחד חופשי לבחור את הזמן המתאים לו ואת התכיפות הרצויה לו, עם זאת, המטרה היא להפוך את התרגיל להרגל קבוע.
אפשר לכתוב את המחשבות והמסקנות על דף בנקודות קטנות, לחבר מסמך שלם, או להשאיר הכל בלב. בשורה התחתונה – אין חוקים להתבוננות פנימית, מה שעובד לכם, העיקר שיעבוד. אישית, אני מעדיפה לכתוב נקודות במחברת מסודרת שאני מקדישה לכך כל שנה, כי כתיבה (גם אם לא עמוקה) זו לא מחשבה חולפת, אלא תיעוד של הרגשות, המחשבות, הרגעים השמחים והפחות שמחים, ברגע נתון ממש. כתיבה, כאמור, לא תמיד מתאימה לכולם, זו רק המלצה.
 

תתחילו בתרגיל חודשי : 9 שאלות זריזות להתבוננות פנימית

אז על מה מתבוננים בדיוק ואיך עושים את זה?

לוקחים פסק זמן מהטלוויזיה, מאייפון, אייפד, מחשב, בעל/אישה, ילדים, מטבח, קניות, וכו – ומסכמים את היום או את השבוע בנקודות שמכילות את התשובות לשאלות הבאות:

1. מה שימח אתכם היום/השבוע?
אם שום דבר לא שימח אתכם, תשקיעו שתי דקות (או יותר) למצוא סיבה ולחשוב על פיתרון, על מנת שמחר/שבוע הבא יהיו שמחים יותר.

2. האם משהו/מישהו העציב, איכזב אתכם היום/השבוע? מה גרם לכך?

3. על מי כעסתם היום/השבוע? למה? ואיך הגבתם בשעת הכעס?

4. האם למדתם היום/השבוע משהו חדש על עצמכם? על סגנון ההורות שלכם? על הילדים שלכם? הבוס? האישה? מתכון חדש אולי? מחשבות נאורות?
למידה זה גדילה והתפתחות עצמית ונפשית. יום בו לא למדתם שום דבר חדש, הוא יום בו אתה תקוע במקום, יום מבוזבז. תכניסו לעצמכם לראש, ללמוד משהו קטנטן חדש כל יום. זה יכול להיות ידע חדש בכל תחום דרך גלישה באינטרנט, מתכון שבא לכם לנסות, או דרך חבר, בן משפחה, ואפילו הילדים שלכם.

5. מה רציתם להשיג היום/השבוע? האם הספקתם לעשות את כל מה שרציתם?
אם לא, תבחנו אם אתם לא מעמיסים על עצמכם יותר ממה שאתם מסוגלים להשיג. תשאלו את עצמכם, מתי כן תוכלו להשיג את זה? מי יכול לעזור לכם בהשגת המטרה?

6. ממה וממי התחמקתם במודע היום/השבוע? למה?

7. מה עשיתם עבור אחרים היום/השבוע? מה עוד אתם יכולים לעשות?

8. על מה אתם הכי מודים היום/השבוע? מי אחראי לדבר הטוב שקרה לכם? למי אתם יכולים להודות?

9. מה יעשה אתכם יותר מאושרים מחר?

 
 

התוצאות משתלמות

התבוננות פנימית היא מפתח להתפתחות, גדילה, והעצמה עצמית – וכל כך פשוט לעשות את זה. הקדשה של כמה דקות בערב/בשבוע תיקח אתכם להרפתקאה אישית מאתגרת ועשירה בגילויים, שכל מטרתה לשפר את החיים שלכם ואת מי שאתם. האם כל אחד יכול לעשות את זה? התשובה היא חד משמעית – כן! האם זה עלול לכאוב קצת במהלך הדרך? כן. האם תגלו דברים על עצמכם שאתם לא אוהבים? כן. אבל אז מה. לא נשברים כי הדרך קצת קשה. בסופו של דבר, אין דבר יותר חשוב ומספק בחיים מלהתבונן בעצמך במראה ולאהוב את מה שאתה רואה.
אז יאללה לעבודה!
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל