על עין השערה

במחצית העשור התשיעי אני מבקש להסב תשומת לב של צעירים לכך שרגעי גורל עומדים "על חוט השערה".- או למהלך היסטורי או להחמצתו. איך יודעים למועד להבחין, מוסבר בסוף הדברים

במחצית העשור התשיעי אני מבקש להסב תשומת לב של צעירים לכך שרגעי גורל עומדים "על חוט השערה".- או למהלך היסטורי או להחמצתו.

על חוט השערה
צבי י' כסה

במחצית העשור התשיעי אני מבקש להסב תשומת לב של צעירים לכך שרגעי גורל עומדים "על חוט השערה".- או למהלך היסטורי או להחמצתו. איך יודעים למועד להבחין, מוסבר בסוף הדברים.

הידעת ?
ביוני 1954 התנהל בפאריז מו"מ בין נציגים של ראש הממשלה משה שרת ושל עבד א נאצר, נשיא מצרים. נציגו של נאצר אמר: 1) הקמת מדינת ישראל היא עוול לערבים. אבל, אין היגיון שנמשיך בלוחמה בגבולות. 2) נושיב וועדה פריטטית שלנו ברומא שתכתיב לוועדת שביתת הנשק של האו"מ את ההסכמות שלנו. 3) אשר לתעלת סואץ, אם לא תעבירו נשק תוכלו להשיט אניות. המניע של נאצר לשיחות היה להרגיע את ישראל במסגרת מלחמתו בבריטים להלאמת תעלת סואץ.
נציגי נאצר הציעו גם שעיתונאי מצרי יבוא לישראל. והגיע איברהים עיזאת מרוז אל יוסוף. (לימים טען שכתבותיו האוהדות משהו נערכו אחרת).

"העסק הביש"
הנציגים חזרו למצרים לקבלת הנחיות. ואז אירע "העסק ביש" – החבלות של מחתרת יהודית במוסדות ארה"ב ואנגליה כדי לסכסך אותם עם מצרים. החבורה היהודית נתפשה ונשפטו שניים לתלייה והאחרים לבית סוהר.
גירסתו של נאצר - כפי שסופרה לריצ'ארד קרוסמן, שר אנגלי שהתנגד למדיניות ממשלתו בסואץ ואח"כ למבצע סיני של ישראל-אנגליה וצרפת: "התנהלו שיחות עם ישראל בפאריז. הנציגים חזרו לדיונים. ואז היו החבלות של המחתרת היהודית. הכוונה הייתה להרוג אותי. אני לא שלחתי להרוג את בן גוריון. שניים נידונו לתלייה. אני התנגדתי. העברתי דרך האמריקאים לישראל את עמדתי. אבל, ראש הממשלה שרת יצא בקמפיין שהכל עלילת דם. ואז הייתי למיעוט במועצה ההפיכה ואושרה התלייה.
כתגובה ביצעה ישראל את פעולת עזה כדי להשפיל אותי. ואחריה החלטתי לפנות לברית המועצות".
אפשר לומר שנאצר היה זקוק להנמכת ההתנגדות של ישראל להלאמת התעלה ואין להאמין לו. אבל, אולי היה זה רגע של "על חוט השערה". והכל היה יכול להיות אחרת.

ראשי ממשלות ישראל
גולדה מאיר שומעת ממזכירי המדינה של ארה"ב ומרבין שסאדאת מציע שלום כנגד החזרת סיני. רגע של "על חוט השערה". והיא בוחרת לקרוע את "חוט השערה" למלחמה טראומטית..
אהוד ברק מנהל מו"מ עם אסאד, נשיא סוריה. נקבעה פגישה עם שר החוץ הסורי בוואשינגטון. ברק מגיע. שר החוץ הסורי ממתין לו. והוא מסרב לרדת מהמסוק. הנה אולי רגע של "על חוט השערה" וברק בוחר "לקרוע את השערה". אולי הוחמצה הזדמנות?
יצחק רבין במו”מ עם עאראפאת על מימוש אוסלו. הרבה נכתב על הנושא. כולנו יודעים את עאראפאת. כרשום באינציקלופדיה של שיגיונותיו. אבל, אני שואל האם היו במו"מ רגעים של "על חוט השערה"? בראיון עם אילנה דיין קלינטון מספר ששעתיים לפני ההתכנסות במדשאה לחתימה על ההסכם נתגלעה מחלוקת על אחת המפות. קלינטון סגר אותם בחדר שיחזרו עם החלטה. רבין השתכנע שעאראפאת צודק. אמר קלינטון שצריך לשנות את המפה ולא יספיקו לאירוע. אמר עאראפאת: אני לא צריך מפה, מילה של רבין שווה יותר ממפה.

תגובה כזאת חזרה במהלך המו"מ בארץ
מתנחלים העלו נימוקים לשינוי במפה מסוימת.. שלח רבין את הצוות לקבל את הסכמת עאראפאת. אבו עלא שהיה נוכח התנגד בתוקף. אמר לו עאראפאת, מספר שאול אריאלי: "אתה לא מבין שרבין צריך את זה בשבילו ולא נעזור לו" ? אז אולי רבין אחז ברגע "שעל חוט השערה", והרוצח קרע אותה ויכול היה להיות אתרת!!!
ושלמה בן עמי שמע את עאראפאת נוזף באבו מאזן ואומר לו: "עזוב את הפליטים. ירושלים היא העיקר. אולי רגע של "על חוט השערה"?

אחרי שרואים את סרט המקור של רביב דרוקר על קאמפ דויד של אהוד ברק, אפשר להתחזק בהערכה כי רבין יכול היה להביא הסדר עם הפלשתינים. פרשנים רבים מזכירים שהפופולריות של רבין הייתה נמוכה וכו'. ואני יכול לדמיין שהוא מביא את עאראפאת לנאום בכנסת ומנצח בבחירות ברוב גדול כראוי למדינת ישראל.

איך יודעים רגע של חוט השערה?
שרת יודע שנאצר בצרה על הלאמת הסואץ; רבין יודע שברית המועצות התפרקה ואין לפלשתינים מעצמה מאחריהם ויש מה לדבר עם עאראפאת; גולדה לא הבינה שסאדאת סוטה מברית המועצות לאמריקה.
במאה השנים שלנו היו רגעי גורל על חוט השערה: רוטשילד להצלת המושבות; ויצמן לחלץ את הצהרת בלפור וועידת סאן רמו; רופין שנתן תקציב לדגניה; טרומפלדור בעלייה לתל חי; שרת ב – 47 באו"מ; בן גוריון בהחלטה על ירושלים ועל דימונה. ויהיו בעתיד רגעי גורל על חוט השערה.אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל