שיעור חיים: משל העוגה

אם ברצונך לכבד אורחיך במעשה מאפה טעים קיימות שתי דרכים להשיג את מבוקשך: לגשת לקונדיטוריה או להכין עוגה בעצמך. לשם הכנת עוגה דרושים מתכון, ידע וחומרים. מה מלמדנו המשל?. מדוע נושא פשוט לכאורה הפך אצלי לשיעור חיים?

נבדוק יחד מה נחוץ להכנת עוגה. התהליך מתחיל עם הרצון להזמין אורחים ולכבדם במעפה טעים. בצעד השני בחירת המתכון. הצעד השלישי כרוך בהשגת החומרים בטיב ובכמויות המתאימים למתכון. בפעולה הבאה יש לערבב, ללוש, ולהכין את הבצק על פי הסדר הנדרש. אם הבחירה היא עוגת שמרים יש לתת לבצק לטפוח. יש בצקים הזקוקים לפסק זמן במקרר. הפעולה החמישית היא להכין מקור חום: תנור, מבהר גז או כל מקור חום אחר. להצלחת האפייה יש לדאות לרמת טמפרטורה מדויקת. בסיום האפייה יש לתת לעוגה להתקרר. לבסוף מגיע השלב השביעי: טעימה ואכילה. בסיכום לאחר קבלת ההחלטה לאפות עוגה, מתקיימים חמש שלבי פעילות שבסופם מגיע התוצאה: אכילת העוגה.
כך מתנהלים התהליכים בטבע. קיים בהם חוק וסדר ומורכבים מחומריים בכמות ובאיכות מדויקים. הטבע אינו מדלג על כל שלב ואינו משנה את סדרם. כל סטיה מפרה את האיזון ואת התוצאה.
אם נבדוק את שלבי גדילת צמח נווכך שגם בו מתקיים תהליך המורכב משבעה שלבים. בפתיחת התהליך נדרש רצון לזרוע, בין אם של הטבע או של אדם. לאחר הזריעה, אם קיימים כל התנאים הדרושים: מצע קרקע, מים, אוויר ואור, הזרע תפתח. תחילה יצמחו השורשים והגזע, מהם יגדלו ענפים ועלים, לאחר מכן יופיעו פרחים. קמילת הפרח תסמל את הוולדו של הפרי. השלב השביעי סוגר את המעגל: הפרי משמש מזון לייצורים חיים. בתוך הפרי נמצאים זרעים המצפים לתורם להתחיל מחזור חדש.
המניע לכל פעולה הוא פרי יוזמתו של הטבע או של האדם. מקורה של יוזמת הטבע מגיע מרצונו של בורא עולם ומתקיימת במישור הקוסמי. יצירת האדם, לאומת זה, מתקיים במישור הארצי. תבדקו ותווכחו בעצמכם.

דוגמה מהחיים

החלטנו לצאת לחופש. המניעה עייפות מטרדות היום-יום רצון להפגת המתח, הרגשת צורך לפסק זמן מרגיע. כהכנה לחופש נבדוק את היעדים הרצוים. אם היציאה היא משותפת עם עוד אנשים חייבים את הסכמתם של כל המשתתפים. לאחר מכן באות שלבי בחירת היעד, בדיקת עלויות, מזג האוויר, מלונות, מקומות בילוי. לאחר סיום ההכנות יגיע שלב הביצוע: קניית כרטיסים לכלי תחבורה הנדרש: טיסה שייט, רכבת וכו. אותם הכנות נדרשות אם החלטנו לצאת לטיול ממונע או רגלי. כאשר כל ההכנות הושלמו בא יום התחלת החופש , עליה למטוס לאונייה לרכבת או יציאה למשא ממונע או רגלי. ימי החופש כוללים ביקור במקום או מקומות מסוימים, כלומר ימי החופש עצמו. השלב האחרון הוא החזרה למקום מושבנו. חופש מוצלח מספק אנרגיה להמשך הפעילויות הרגילות. כלומר אנרגיה לגוף ומזון לנשמה, כהגדרת המשפט: מילוי מצברים. גם כאן קים מניע, חמש שלבי פעילות ותוצאה.

ניהול מלחמה

מה נדרש למנהיג המחליט לצאת למסע כיבושים. רצונו הוא המניע את המעשה. הנימוקים להחלטתו מהווים תירוץ בפני עמו להצדיק את הפעולה. למנהיג נדרשים שותפים המוכנים ומוכשרים להכין את כל הנדרש. על המנהיג להכין את תוכניות ההתקפה, המודיעין וכל פרטי הכיבוש. עליו לוודא שכל הפריטים הדרושם הוכנו כראוי: כלי הנשק, ציוד טכני ומזון. יש צורך במפקדים נאמנים ובאימון החיילים. לאחר כל שלבי ההכנות בא משא הכיבוש ובמהלכו יבחן אם ההכנות היו מותאמות למציאות, המפקדים והחיילים מאומנים במידה הנחוצה והציוד והלוגיסטיקה הוכנו בצורה מדויקת. הצלחה או כישלון תלויים במידה רבה בהכנות. גם במקרה זה קיים רצון הדוחף לפעולה, חמש שלבי הכנה ותוצאה.

מי מנהל את חיי?

אני, כמו כל אדם אחר, מנוהל על ידי כוחות מנוגדים, לרוע המזל הם משתנים מרגע לרגע. חיים שמנוהלים בידי המקרה אינם יכולים להשלים פעילות כל שהיא. על מנת לסיים כל מטרה עליה החלטתי עלי לפתח בתוכי מנהל אחד ויחיד. מנהל זה הוא האדון שעלי לשמוע בעצתו. אך כיצד אני יודע שקיים בי אדון חכם כזה? העובדה היא שאיני יודע. קריאת ספרים ושמיעת דעותיהם של מורים ומדריכים פיתח בתוכי סקרנות. החיפוש אחר דרך חיים מאוזנת הפך לדרך חיים. עם הזמן חשתי את המנגנון המפעיל את גופי, מחשבותיי ורגשותיי. הבנה זו הובילה לפסקי זמן שקטים בהם מועלים מתוכי ידע שלא הייתי מודע לקיומו.
מה לימדה אותי משל העוגה: העולם מנוהל על פי חוק וסדר. אותם עקרונות פועלים בתוכי כמו בעולם. לשם הכרתם דרוש לפתח בתוכי אדון אחד המודע לאפשרויות הגלומות בי ורצון החזק מספיק לביצוע כל משימה.

הערות ותגובות יתקבלו ברצון במאיל הפרטי שלי: [email protected]אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל