האושר היא תופעת לוואי של החיים

ישנו ספר עם שם דומה, שמאוד מצא חן בעיני. כולם מחפשים אחר האושר, אבל מעטים מבינים מהו אושר. אושר אינו המטרה – אלא זאת התוצאה של לחיות נכון.

ישנו משל יפה על המשמעות האמתית של האושר, שהוא בעצם מציאת הדרך למניעת הסבל שבתשוקה שלנו התמידית, המדירה את שלוות רוחנו ולא מאפשרת לנו למצוא את האני הפנימי, האהוב והזוהר שלנו.

אדם אחד שנפטר, הגיע לעולם הבא. הוא נוכח שם לדעת שכל מה שהוא מבקש מתקיים מיד. הוא ביקש בית יפה ואכן קיבל ארמון מפואר. הדבר גרם לו סיפוק והוא ביקש גם מכונית מפוארת שגם אותה קיבל. אחר כך הרגיש צורך לבקש גם אישה יפה וטובה וקיבל אותה. היה לו ארמון עם אישה יפהפייה, ומכונית מפוארת שתמיד חלם עליה. הוא נכח לדעת שכל מה שהוא מבקש הוא מקבל. אבל לאט לאט, כשכל משאלותיו התממשו מיד, התחיל להרגיש חוסר סיפוק פנימי עמוק. הוא התחיל גם לפחד שמא יאבד את כל מה שקיבל והדבר הכניס אותו גם ללחץ נפשי. קשה היה לו למצוא שלווה. הוא פנה למלאך הממונה במקום וביקש: "אנא, אני מאוד מעריך את כל מה שנתתם לי, אבל האם אפשר לעבור לגיהינום"?
המלאך הסתובב אליו ונעץ בו מבט חודר: "ואיפה אתה חושב שאתה נמצא כעת!?"

ואתה, האם אתה באמת נמצא במקום שבו אתה רוצה להימצא, או שמא המקום שהגעת אליו הוא לא מה שרצית, למרות שלכאורה יש בו את כל מה ששאפת אליו!
מה שמקובל וכולם חושבים, זה לא בהכרח מה שמתאים לך. זכור! אתה יחיד ומיוחד ויש לך מטרה ייחודית בחיים. האם הגעת אליה, או שמא הגשמת פנטזיות של הורים, של מישהו אחר?
בספרו המדהים: "הוכחה לגן עדן" מספר לנו מנתח מוח מפורסם על מוות קליני שעבר ושנתן לו את השלווה שחיפש בעצם. הוא מספר שהגילוי שהנו בן מאומץ הדיר את שלוות נפשו ולמרות שהגיע והגשים בחייו את כל השאיפות, הרגיש אומלל ובשפל המדרגה. עם מותו הפיזי הגיע לתובנה רוחנית עמוקה על מהות הדברים והצליח להתחבר לרוח הטהורה שלו, שבה מצא אהבה ושלווה אותם חיפש כל חייו.

כל הסבל בחיים נובע מכך שאנחנו לא מוכנים לקבל את המציאות, גם כשהיא משתנה. בן אדם שכל חייו התפרנס והיה עצמאי קשה לו להשלים עם היותו תלוי באחרים, כאשר הוא נהיה חולה. מה שגורם לסבל שלנו זאת אי ההשלמה שלנו עם המצב בחיים – אנחנו לא מוכנים לחיות את החיים כפי שהם, אלא מנסים להתנגד להם וזה יוצר חסימה וסבל בחיינו. הספר "לאהוב את מה שיש" הפך לרב מכר ולימד מיליונים איך לחיות נכון. רבים הם אלה שלא יודעים לחיות את החיים האמתיים שישנם. רבים חיים מה שנקרא (ע"ש רומן מפורסם) "חיקוי לחיים". עושים את עצמם כאילו חיים, אבל מרגישים מזויפים, לא שייכים ולא באמת עושים מה שהם אמורים לעשות.
אם נבין שאנו נמצאים בדיוק במקום שאנו צריכים להיות ואלו בדיוק החיים שנועדנו לחיות – נוכל גם ליהנות ולהפיק את המרב מהחיים!
לא פעם דווקא הנפילות שלנו מעירות את עינינו להבין את מהות החיים. אנשים מוצלחים רבים סובלים וחיים בחשש לאבד את כל מה שיש להם. הם מרגישים שהם חיים בזיוף ובהתחזות ולא מסוגלים לקיים אינטראקציה ואינטימיות אמיתית בחייהם. רק כשהם נופלים הם פתאום מגלים את האני הפנימי, החזק שלהם. הם מגלים שבתוכם יש כוחות שלא שיערו. האני האמתי מתגלה להם ואז הם מסוגלים גם לתקשר טוב יותר עם סביבתם. ישנו פתגם שאומר "לעולם לא חיית באמת, עד שלא מתת קצת". כדי לחוות את החיים האמיתיים אנחנו צריכים קודם כל לאבד את החיים המדומים שאנו חיים. האינדיאנים היו מחוברים לטבע. השמאנים שלהם האמינו שלכל אבן יש רוח ויש זיכרון משלה. ליד אדם גוסס הם רקדו את ריקוד הרוח, וחיברו בין הגוסס לרוח אבותיו. מותו של אדם רוחני אינו פתאומי ואינו בא בחטף. הוא נמוג בתוך טבעו האמתי, ומתמזג עם היקום.

יתרה מכך, האינדיאנים הבינו שבחיים האמתיים אין הצלחה ואין כישלון – החיים הם דבר נצחי ועמוק מדי בשביל הדברים האלו.
ברגעי המשבר האלו בחיים, כשאתם אינכם מסוגלים להמשיך לעשות מה שעשיתם כל חייכם, אתם תוהים מי אני בעצם? ככה גם ברגע המוות כשאתם כבר חסרי אונים, אתם תוהים: מי אני באמת, מי הייתי באמת?


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל