המטמורפוזה בדמותו של יוסף

יוסף במצרים פרשת מקץ האם אנחנו, ההומניסטים הנאורים מאמינים שבן אדם יכול להשתנות? האם איננו אומרים "הוא כבר מילדות היה כזה", או "עם הורים כאלו, ודאי שהוא יהיה כזה"... והנה התנ"ך שנכתב לפני 3000 שנה, בא ואומר לנו בסיפורי יוסף, שבן-אדם יכול להשתנות.

יוסף במצרים פרשת מקץ
האם אנחנו, ההומניסטים הנאורים מאמינים שבן אדם יכול להשתנות? האם איננו אומרים "הוא כבר מילדות היה כזה", או "עם הורים כאלו, ודאי שהוא יהיה כזה"... והנה התנ"ך שנכתב לפני 3000 שנה, בא ואומר לנו בסיפורי יוסף, שבן-אדם יכול להשתנות.
יוסף במערכה השנייה, בבית פוטיפר הוא אדם אחר. משהו קרה לו בימים השחורים כאשר הוא נלקח בכוח, ערום כמעט, על שיירת הגמלים, היורדת מצריימה. מי יודע על מה הוא חשב באותם ימים ארוכים על דבשת הגמל, ובאותם לילות ארוכים מתחת לשמיו המכוכבים של המדבר? מכל מקום יוסף שהיה מין נרקיסיסט חסר רגישות כשהיה בכנען, הפך לאיש כבוד במצרים בבית פוטיפר. ולא רק לאיש כבוד, חרוץ בעל תושיה, שאדונו מפקיד בידיו את כל ניהול ביתו, אלא גם לאיש אמונה, דבר העולה מתוך תגובת הסירוב הנחרצת להצעת אשת פוטיפר המנסה לפתות אותו. יוסף מתגלה כאן בכל קומתו המוסרית, מגלה את ערכיו המוסריים כאשר הוא אומר לה, שהוא לא יכול לעשות את זה לבעלה, אשר לא "חשך ממני כל מאומה". הוא חותם את דבריו באומרו שהחטא לא יהיה רק כלפי פוטיפר אלא גם כלפי אלהים, וכאן מופיע לפנינו יוסף חדש, אדם בעל אמונה חזקה באלהים, וזהו קו בדמותו שילך ויתחזק.
יוסף מושלך לבית- האסורים, כתוצאה מעמידתו הגאה על עקרונותיו, אך גם שם הוא ממשיך להתפתח מבחינה אנושית. לא רק שהוא ממשיך להצליח ולעלות לגדולה בניהול בית-הסוהר, אנו רואים כיצד יוסף, שהיה אטום לרגשותיהם של אחיו, הפך לחבר טוב, לאדם עניו ורגיש לסבלם של חבריו לכלא. הוא מיד מבחין שמשהו קרה לשר האופים ושר המשקים, ושואל אותם מיד בבוקר: "מדוע פניכם רעים היום". כאשר הוא שומע מה היא בעייתם (חלומות קשים ומפחידים) הוא מיד מציע את עזרתו, והדבר בולט על רקע כפיות הטובה של שר האופים, אשר ישכח מיוסף ברגע שישתחרר מן הכלא. פתרונו של יוסף, מראה על חכמתו והבנתו את נפש האדם, אך יוסף בעל האמונה הגדולה, מייחס אותו לאלוהים: "הלוא לאלוהים פתרונים".
בפרשה הבאה יימשך סיפור עלייתו המופלאה של יוסף, אך יחד עם זאת מסכת הייסורים שלו עדיין לא תמה, והקונפליקט העומד ביסוד חייו טרם נפתר, דבר שיקרה רק כאשר הוא ייפגש שוב עם אחיו, על אדמת מצרים.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל