המברברים עצמם לדעת

כותרת מעניינת תפסה את עיני בלילה שבין יום שני ליום שלישי, באתר האינטרנט של ה"ניו יורק טיימס" ואני מתרגמה "איסיס-(דאע"ש) איבד 40 אחוז מהשטח שלו בעירק - הכריז היום הנשיא אובאמה בנאום מיוחד שנשא בוושינגטון בפני עיתונאים" לאחר פגישה שערך עם גורמים בכירים בפנטגון. האמנם?

זה היה נאום טפיחה עצמית על השכם של "הברווז הצולע". הוא הופיע בפני הפנטגון כשעימו וסביבו בכירי הממשל –סגנו, מזכיר המדינה, שר ההגנה, שר האוצר, השרה להגנת המולדת, ראשי הצבא ובכירי המועצה לביטחון לאומי.
במהלך הנאום הדגיש אובאמה "אנחנו מחסלים את מנהיגי דאעש אחד אחרי השני". אבל מה לעשות עוד הוא מדבר וזה בא, דאע"ש כאילו לא שמע את אובאמה המשיך לכבוש את פאתיה הדרום מזרחיים של רמאדי – העיר שהעיראקים הודיעו שהם יוצאים לשחררה...- לכיוון אגם חבאנייה דהיינו הם יושבים על כביש מספר אחד המוביל מבגדאד לעמאן ודמשק על מחנות הצבא ושדות התעופה הצמודים אליו. אבל לא רק שם. משמעות הירידה דרומה היא ירידה לכיוון השיעי הכיוון אליו לוטשת עיניים איראן. הבעיה של אובאמה היא בחוסר יכולת הנשמעים לו בממשלת עירק, לשכנע את השיעים שיתגייסו לצבא העיראקי או שמא למרות האסטרטגיה האמריקאנית, הממשל העיראקי לא שש לעבוד עם האוכלוסייה השיעית, משום שהיא לא בדיוק אוהדת את הממשל הסוני שבבגדאד מצד אחד אבל נמצאת בחשש, מפני גורמי דאע"ש הסוניים שהם אויבים מושבעים של השיעה בכל מקום.

אז אובאמה כאובאמה נואם בחסד וחלש במעשים ומאותת לבני בריתו האירופאיים שהנה מגיע יום הדין מתוך כוונה להכניסם לקלחת אבל חוטף קיטון של צוננים מגרמניה למרות הודעת הקנצלרית כי כוחות גרמניים יפעלו נגד דאע"ש ובפועל נאדה; גורנישט; כלום. בסופו של דבר גם מהסוציאליסט הולאנד שדיבר מייד לאחר סדרת הפיגועים בפריז על מאבק עיקש וחסר פשרות בדאע"ש, לא יצא דבר לא הופעל אף חייל צרפתי בלוחמה ישירה בכוחות דאע"ש.

ובסוריה, רוסיה של פוטין מחסלת את כוחות ההתנגדות הפרו מערביים ואם איני טועה לא פוגעת אפילו בציפורן הזרת של דאע"ש. לכך יש השפעה מרחיקת לכת לגבי הסונים המתונים בסוריה שגילו כי נגדם עומד פוטין שעושה הכל כדי להראות שהוא יכול לצפצף על המערב ואובאמה בראשו. כמעט הייתי אומר כורת חוזה אי התקפה עם אל בגדאדי ואנשיו...

ובבירות? שורות שורות של ארונות מתים המכוסים בבד צהוב עוברים ברובע דחיה בדרכם האחרונה כשבתוכם כבר כמעט שלושים אחוז מהכח הלוחם של חיזבאללה.

בקיצור בוקא ומבולקא


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל