שתולים?

לכל מי שטיפ טיפה למד הסטוריה יש שתי ברירות: לצחוק או לבכות.

שתולים ?
לכל מי שטיפ טיפה למד הסטוריה יש שתי ברירות: לצחוק או לבכות.
הרצל, שלמרבה האירוניה, חקוק בזכרוננו בשמו הלועזי, נחשב בעיני עם ישראל כחוזה מדינת היהודים ומה לעשות הוא היה אשכנזי (אוי לאותו בזיון).
חלוצים ראשונים, שהגיעו מתוך חלום התקומה של עם ישראל בארצו, היו, כמעט כולם, אשכנזים (אוי לאותו בזיון).
חלוצים מעדות המזרח, שעלו מתוך חלום דומה, היו, כמעט כולם, העולים מתימן.
רוב (והדגש הוא על "רוב",לא על כל) העולים מארצות ערב למיניהן הגיעו באיחור, בעקבות תקומתה של מדינת ישראל ובעזרת היהודים הישראלים, שהחלו להפריח את שממות ארץ ישראל, עוד בימי שלטון התורכים בארץ. לכן הייתה בארץ ישראל תשתית בראשיתית שאִפשרה, בקושי רב, קליטתם של המוני בית ישראל, שהגיעו בדרך לא דרך, למדינת ישראל וניצלו תודה לאל. הקליטה הייתה קשה מאד לנקלטים וקשה מאד מאד לקולטים.

עד הנה טיפ טיפה הסטוריה.
התנועה הציונית (כולל הרוויזיוניסטים) חרתה על דגלה ערכים כמו: שיוויון, צדק, זכויות אדם וכו....
השאלות המרכזיות נסבו אז על ערכים אנושיים ועל הדרך לקיים לאורך זמן מדינה ששואפת לגבהים כאלה של צדק.
רוב הישוב בארץ היה בעל דעות סוציאליסטיות (כלומר, למי שאינו מבין, דעות של שמאל). למה נקראו הסוציאליסטים שמאל? – פשוט, כי בבית הנבחרים האנגלי הם ישבו בצד שמאל והקפיטליסטים בצד ימין.

היום, בסיוע ימנים תוקפניים, הפך הויכוח בין ימין לשמאל לויכוח על שטחים ועל פוליטיקה – ה"צדק" נדחק הצידה לכן, מתאפשר לציניקנים, לקרוא ליוזמי הקמת המדינה, אשר הקימוה בייסורים גדולים – שתולים (ולא במובן החיובי של המילה).
רבים מצאצאי אותם חלוצים נטועים היום היטב היטב במדינת ישראל והם קוראים בתנ"ך דווקא פרקים נבואיים, שעניינם צדק ורדיפת שלום – גם הנביאים היו שתולים?אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל