אילולנד - המדינה שיכולנו להיות

אלפיים שנה חלמנו על שיבה לארצנו, על הקמת מדינה עברית, על עצמאות וחופש, על שיוויון מלא בין בעדות, הגזעים והעמים. כמעט 68 שנים חלפו מאז קמה המדינה. האם הגשימה את חלומותיהם של מקימיה?

התבוננות בראי בן 68 שנים

סיפורה של אילולנד

מעבר להרים ולגבעות, מעבר לסמבטיון, אומרות האגדות ישנו מקום. זהו מקום מושבם האבוד של עשרת השבטים. אנשים שלאחר אלפיים שנות נדודים ברחבי תבל הקימו את אילולנד, מדינה עצמאית משלהם.
כאמור, לא פחות מאלפיים שנה חלמו האבודים הללו על היום בו יקימו להם מדינה. רבים מהם מסרו את נפשם למענה במאבק המזויין שליווה את הקמתה וראשית בניינה. היו בהם חולמים ולוחמים שראו בדמיונם מדינה שלווה, שוחרת שלום, דמוקרטית, צודקת, שוויונית, מדינת כל אזרחיה. חלמו כי ספר הספרים יהיה תשתית מוסרית נאותה למדינתם לכשתקום, וכי לא ישובו וישגו את שגיאות העבר שבגינן גלה עמם מארצו וממולדתו.

זכרו את דברי נביאיהם משכבר על חזון אחרית הימים שבו לא יישא גוי אל גוי חרב ולא ילמדו עוד מלחמה. שיננו את דברי ישעיהו כי בירתם במשפט תיפדה ושביה בצדקה, הפנימו את חזון יחזקאל על העצמות היבשות הקמות לתחייה, ואת משפטיו המבריקים של חוזה מדינתם על אופייה הסובלני, כאשר תהפוך מחזון למציאות.
נזכרו בשורותיו של המשורר הלאומי שקרא לתועי המדבר לקום מתוך השממה, כשאמר 'עוד הדרך רב, עוד רבה המלחמה'.

מעולם לא שכחו את המחיר הנורא ששילמו במאבק על הקמת מדינתם, אילולנד.
את הלוחמים של 1948, את השיירות, את הל"ה, את 'הנה מוטלות גופותינו שורה ארוכה ארוכה', את 'מגש הכסף', את מלחמת ההתשה, את מלחמת יום הכיפורים, את מלחמות לבנון, את מבצעי עזה.
חרטו בליבם את פשטות ההליכות של מנהיגיהם, הלבושים בצניעות מפליגה ומתגוררים בצריפים או במעונות חסרי הידור והוד. קיוו שזו אכן תהיה גם דרכם של ממשיכיהם.

בדאבה ובחרי אף ראו את החזון הנשגב מתמסמס לנגד עיניהם. חוו את הפער המעמיק בין המעמדות בחברה, את השסע העדתי, את היחס המחפיר למיעוטים היושבים בתוכם, את ההקצנה הלאומנית הגורפת שכבות שלמות, את שיעור הקומה המתנמך של המנהיגים, את העדר התקווה לימים אחרים, את קורבנות השווא בתאונות הדרכים. שמעו את לשונם שהוחייתה מושחתת בפי הבריות ומושלכת לאשפתות לטובת הבליל העבש של עגה ולעז.

לפתע התבהרה מחשבתם. חזרו בהגיגיהם שנים רבות לאחור והבינו מדוע נקראה כך מדינתם: אילולנד. כלומר, אילו הייתה אחרת הייתה ראויה להיקרא מדינה. אבל, אינה אחרת וגם לא תהייה. אילולנד...

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל