חשיבות הזכרון ההיסטורי בקיבוץ

"עולם ישן עדי היסוד נחריבה" (תגובה לגליון "הזמן הירוק" 8.10.2014) מזה זמן אני שם לב כי הכותבים ב"זמן הירוק", העושים חוכא ואיטלולא מהקיבוץ הישן, ממש כבשו את גליונותיו. לדעתי הריסת כל המסד הרעיוני שעליו נבנה הקיבוץ, השחרת ההיסטוריה שלו, הדהירה לעבר הפרטה קיצונית, כל אלה גורמים נזק רעיוני וישאירו את התנועה הקיבוצית ללא זהות רעיונית.

"עולם ישן עדי היסוד נחריבה"
(תגובה לגליון "הזמן הירוק" 8.10.2014)

מזה זמן אני שם לב כי הכותבים ב"זמן הירוק", העושים חוכא ואיטלולא מהקיבוץ הישן, ממש כבשו את גליונותיו. לדעתי הריסת כל המסד הרעיוני שעליו נבנה הקיבוץ, השחרת ההיסטוריה שלו, הדהירה לעבר הפרטה קיצונית, כל אלה גורמים נזק רעיוני וישאירו את התנועה הקיבוצית ללא זהות רעיונית.
אני קורא את כתבתו של עמיקם אסם, (שעדיין לא טרח להסביר לנו מה ההבדל בין "קואופורציה" ו"קיבוץ"), ונראה לי כי צריך להדגיש שהתנועה הקיבוצית הייתה גוף נושא אידיאלים שחתר להגשים את האידיאלים הללו. האידיאלים הללו היו יפים ומכובדים ואני מצטט את אסם:
א. "ניתוק כל קשר בין תרומה לתמורה..." לאידיאל הזה קוראים שיוויון.
ב. "תודעת שליחות של משני עולם..." האם האידיאל של תרומה לחברה הכללית הוא פסול? אכן הקיבוץ הישן שלח שליחים לתנועה, לקיבוצים צעירים, קיבל חברות נוער ועוד.
חברה ללא אידיאלים, ללא ערכים, כזו שאסם דוחף אליה, אולי תחזיק מעמד אבל ודאי לא תהיה מקור משיכה לבנים.

דברים דומים אני רוצה להגיד על כתבתו של אלי שלו. הקיבוץ בתקופה שהוא היה ילד היה קיבוץ ערכי והחינוך היה בהתאם: ניסו להקנות לילדים את הערכים של ההורים. ודאי שניסו להקנות את ערך העבודה (שעתיים ביום...לא נורא). ניסו להקנות את הסולידריות עם הישובים הזעירים (שבוע בשנה...לא נורא).
אינני מסכים, מכל וכל, עם הכותרת של רשימתו של אלי: "שאיפה לבינוניות". למען הגילוי הנאות אציין כי אני מקיבוצו של אלי (כמה מחזורים מתחתיו). במחזור של אלי צמחו טייסים, נגני כינור מקצועיים ומהנדסי מזון. גם במחזור שלי צמחו דוקטורים, אנשי עסקים, מחנכים, אגרונומים ועוד.
אם החינוך היה לבינוניות לא היו צומחים צמחים מפוארים כאלו.
ואם כבר מדברים על הקיבוץ הישן, בואו נזכור כי הוא נתן לנו השכלה אקדמאית על חשבונו, בתי מגורים וחינוך חינם לילדינו. מבלי לבטל את ערכם של השינויים בקיבוץ המתחדש, בואו נפסיק להתגולל על הקיבוץ הישן כי היו בו הרבה דברים טובים.

איתן קליש, גזית


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל