1453תז הקאמרית הישראלית-קונצרט יובל ה50

קונצרט מחווה לגארי ברטיני


בינואר 1966 דהינו לפני 50 שנה גארי ברטיני שהיה מלחין ומנצח ישראלי יסד את התזמורת הקאמרית הישראלית.
בזמנו כולם הכירו אותה כ 'אנסמבל' שכלל 20 נגנים וזמרים סולנים.
תכניתו של ברטיני היתה שהיא תבצע קונצרטים סימפוניים,אופרות קאמריות לא בביצוע קונצרטנתי אלא מלא וכן קונצרטים ווקאליים שונים.
הדגש יושם על ביצוע יצירות ישראליות קיימות ושיוזמנו במיוחד, כאשר הופעותיה לא יהיו רק בערים הגדולות אלא בכל הארץ כולל ההתישבות העובדת וערי הפיתוח.

גארי ברטיני נולד ב1927 בשם שלמה גולרגנט.עלה לארץב1946.ב1955 הקים את מקהלת רינת וב 1966 את האנסמבל הקאמרי(היום התזמורת הקאמרית הישראלית).הוא זכה להצלחה גדולה הן כמלחין והן כמנצח בארץ ובחו'ל.
ב1978זכה בפרס ישראל למוסיקה ומשך חייו בפרסים ישראליים ובינלאומיים אחרים רבים.
ב2005 הלך לעולמו.כהוקרה על תרומתו הענקית למוסיקה הישראלית' המקהלה הישראלית' נקראה על שמו.

לרגל שנת היובל וכמחווה לגארי ברטיני מיסדה, החליטה התזמורת לקיים קונצרט ובו לשחזר את קונצרט הבכורה שנערך בניצוחו של ברטיני בבית החייל בתל אביב.בקונצרט המשוחזר נכחה משפחת ברטיני.
בקונצרט הבכורה נוגנה מוסיקה מתקופות שונות כולל הבארוק המוקדם,קלאסית, מודרנית וכן ישראלית.כל הסיגנונות הוגשו בערבוביה בכוונה ולא בסדר כרונולוגי או אחר.
התכנית שנבחרה היתה בעצם הכרזה על כיוון האנסמבל בעתיד.

לא היתי נוכח בקונצרט הבכורה אך השיחזור שלו ששמעתי אתמול היה נהדר.התכנית היתה מענינת ביותר. היא כללה מוסיקה מגוונת שיכלה להתאים לכל טעם של שוחר מוסיקה.הביצוע היה מצויין .אלה ששמעו את קונצרט הבכורה-והיו רבים כאלו באולם-יכלו להזכר בימים עברו בנוסטלגיה וגעגועים...

התכנית כללה כפתיחה כוראל מקנטטה של באך,הקונצ'רטו 'אלוני דמברטון' מאת סטרוינסקי,הקונצ'רטו לפסנתר מס 18 מאת מוצרט עם הסולן אריה ורדי,חזיונות לחליל ופסנתר מאת עדן פרטוש כאשר המנצח -המנהל האמנותי הנוכחי של התזמורת אריאל צוקרמן ניגן בחליל ביחד עם ורדי ולסיום סימפוניית 'הפרידה' מס 45 מאת היידן.

יתכן ובנגינת סימפוניה זו בזמנו היה רמז שנפרדים מעידן ישן ומתחיל עידן חדש עם יסודה של התזמורת.
בקונצרט המשוחזר היה בנגינתה רמז אחר .התזמורת הקאמרית נמצאת כעת בתקופה קשה עבורה.בעיות תקציב איימו לסגור את התזמורת.אני תקוה שבעיות אלו לא יגרמו לסגירתה ולא נצטרך להפרד ממנה כי זאת תזמורת מעולה שהיתה נאמנה לקהלה משך היובל שעבר.

הקונצרטו של מוצרט היה יפה,עליז,קצבי.נגינה יפה של ורדי ושל התזמורת.
בחזיונות שמענו בהתחלה במוסיקה התנגשות העולמות השונים עד שבסוף הכל מתאחד ומתמזג ביחד.היתה נגינה נהדרת רכה של החליל ,אוירה רגועה במדבר,שקט והשלמה עם המציאות.סימפונית הפרידה נוגנה ללא אורות באולם ועל הבמה כאשר שני נורות קטנות האירו את התוים של כל מנגן ובסיום לפי התור לאט לאט עוזבים את הבמה כל הנגנים, מכבים את הנורות עד שנשארות שתי כינורות בלבד.

היה זה קונצרט מרשים,מבוצע יפה,רגשני ביותר שערך כשלוש שעות.

לראות או לא לראות;אין לי אלא לברך את התזמורת ליובלה ושתצעד מחיל אל חיל עוד יובלות רבים.

נכתב על ידי elybikoret -אלי ליאון, 15/1/2016 11:35


עתונאי-מבקר אמנות
חבר אגודת העתונאים של תא
ותא המבקרים שלידה
מנהל קהילות התרבות והפנאי-אתר מוטקה


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל