סעודיה ונשק יום הדין שלה

לפני למעלה משנה כתבנו כאן מאמר תחת הכותרת "כשיש ברווז צולע בוושינגטון גם המזרח התיכון חוגג", בו ניתחנו את יכולתה של סעודיה לגרום למלחמת מחירים בנפט ולוא בכדי "לדפוק" את אובאמה, הרוסים והאירנים. אז מה נאמר ומה נדבר, הלך להם לסעודים! האסטרטגיה בה נקטו והצופה פני עתיד נראית כרגע כהצלחה.

כאשר מחירי הנפט גורמים לזעזוע כלכלי בינלאומי, וכך לגבי עתודות הנפט המופקות, להוציא הללו שנשארות באדמה, יושבים להם השייכים בערב הסעודים ומשפשפים את ידיהם בהנאה גדולה! הם הצליחו ובגדול!

כצנינים היה בעיני הסעודים המהלך שהחל עוד בימי ממשלו של בוש וביתר שאת בתקופת שלטונו הראשונה של חוסיין מובארכ אובאמה, להפיק את ה"זהב השחור" מפיצלי הנפט. כיום קריסת מחירי הנפט – אפילו שהם עלו קמעה בסוף השבוע האחרון – הביאה להרעה משמעותית בתעשיית הפצלים האמריקאנית עד כדי כך שקיימות בה חברות שנמצאות ממש לפני בקשה להפעלת "צ'פטר 11" – דהיינו עצירת תשלומים והליכה לכונס. כבר אז הדגשנו במאמרינו שירידת מחיר ה"זהב השחור" אל מתחת לקו ה-50 דולר לחבית שהוא קו הרווחיות של מפיקות נפט מפיצלי שמן כי מתחתיו מחיר ההפקה הופך לבלתי כדאי. אז השאלה שצריך האמריקאני הממוצע לשאול את נשיאו וחבר מריעיו: היה כדאי לזנוח את מערכת היחסים הטובה והישנה עם השייכים? מערכת שמימנה רבים מבין נבחרי הציבור האמריקניים וגם שימנה חלקים בכלכלה האמריקנית?

וזה לא הכל: מה עם איראן שסעודיה בהפקת היתר שיצרה משדות הנפט שלה, גרמה להורדת המחירים ומכאן לפגיעה נוספת בכלכלת איראן, מעבר לפגיעה בשל הסנקציות שהוטלו עליה בגין פעילות הגרעין שלה. צחוק הגורל שעתה משהוסרו הסנקציות, למגינת לב הממשלה וחלק גדול מהעם בישראל, מציפה איראן את העולם בנפט גולמי ממאגריה-פעולה שגורמת לדחיפת מחירי הנפט כלפי מטה.

הוא הדין ברוסיה. ירידת מחירי הנפט ובנוסף לה הסנקציות הכלכליות בעקבות הפלישה-חצי פלישה לאוקראינה פגעה בכלכלה הרוסית בצורה קשה ביותר. ושוב יש לסעודים סיבה למסיבה. אבל דבר אחד ניתן לומר על פוטין איש הקג"ב לשעבר ומאצ'ו עכשווי-הוא מצליח יפה יפה מאמציו להראות לאובאמה ולעולם כולו את כוחו ויכולת הצליחו מעל ומעבר למשוער. גם כאן יש לזכור שרוסיה אינה מבנות הברית הקרובות של שעודיה, אם כי לאחרונה יש מגעים יותר אינטנסיביים בין הממשלות.

אז נכון שמומחי כלכלה טוענים שבית המלוכה הסעודי חי על הרזרבות הגדולות שצבר מאז העלאת מחירי הנפט בעקבות מלחמות המזרח התיכון, אבל יש להם עדיין יכולת ציפה ונשימה מעל פני הנוזל השחור. הם לא מגלים סממנים של צנע או תת פעילות כלכלית.

ואצלנו? נו טוף! מצאנו ומוצאים גז שמחיריו יורדים בעקבות הירידה במחירי הדלקים בעולם, ואילמלא המקהלה הצווחנית והזייפנית שעצרה את הפקתו במשך שנה, היתה מדינת ישראל יכולה לחתום על חוזי מכירה במחירי 2014 והרווח לתל"ג בפרט ולמשק הישראלי בכלל כולל האזרח הקטן היה משמעותי ביותר. אבל זו כבר אופרה אחרת שאני מעדיף לא להיכנס אליה.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל