האם אורבות לפתחנו סכנות ממה שמתרחש בסוריה ובלבנט בכלל?

מדינת ישראל צופה במתרחש בגבולה הצפוני, צופה, רואה ואינה מגיבה, פרט לאותם מקרים שמתרחשת זליגה של אש לעבר שדותנו. אבל אסור לעצום עיניים נוכח המהומה. במיוחד, שלחגיגה עומדים להצטרף כנראה כוחות משולבים מהעולם הערבי בהנהגת סעודיה וטורקיה.

בשקט, בשקט למרות מערכת היחסים הקורקטית בין רוסיה לבין ישראל, הפעילות הרוסית בסוריה מתחילה ללבוש ממדים של מערכה צבאית משומנת היטב כשמצד אחד ניצבות להן רוסיה, סוריה האסאדית חיזבאללה ואירן ומן הצד השני לוחמי צבא סוריה החופשית, אנשי ג'באת א נוסרה וכוחות דאע"ש. בעיני המתבונן מן הצד נראים הדברים כאילו יש מערכת מאוד משומנת של תיאום בין ישראל לבין רוסיה בכל הקשור לצגי הראדאר של חיל האוויר הישראלי החולשים על כל מרחבי סוריה. טעויות באיבחון לא יכולות להתרחש כפי שאירע בהפלת מטוס הסוחוי הרוסי על ידי טורקיה. אבל הבעייתיות קיימת ועוד איך!

קחו למשל את הקשרים הנרקמים בין חיזבאללה לבין רוסיה. כל מי שעיניו בראשו רואה כיצד מערכת התיאום הבין-זרועית פועלת. רק לפני שבוע תקפו כוחות קרקעיים סורים וחיזבאלונים באזור דרעא. דרעא הייתה המקום הראשון בו פרצו מאבקים בין צבא סוריה החופשית לבין יחידות צבא אסאד שנחלו שם מפלה וכך הפך אזור החוראן שדרעא הינה עיר הבירה שלו, למחוז הראשון שנפל בידי המורדים בשלטונו של אסאד. עכשיו צבאו של אסאד פועל באזור תחת מטריה אווירית משמעותית ביותר של מטוסים רוסיים שמכריעים את המערכה.

אבל זה לא הכל, בהמשך ישיר מהבאקעה שבלבנון לתוך סוריה פועלים כוחות מסיביים של אנשי חיזבאללה תוך תיאום ובניה של מסגרות הגנה אווירית עם הכוחות הרוסיים וזו כבר אופרה אחרת. אם בעבר חיזבאללה הייתה בבחינת מוקצה מחמת מיאוס מבחינתה של רוסיה במיוחד ששיטות הפעולה של הצ'צ'ניים ברוסיה נראו כאילו נלקחו מפעולות חיזבאללה נגד צה"ל בדרום לבנון, ובשל כך רוסיה נמנעה מקשירת קשרים עם החיזבאללה, עכשיו קיים קשר בלתי אמצעי ולא ירחק היום (אם הוא לא הגיע כבר?!) שבו כוחות חיזבאללה יצוידו בנשק רוסי מתוחכם ובמישרין לא באמצעות התיווך הסורי, על כל המשתמע מכך.

המשמעות של הדברים הללו היא חדה וברורה:
1. לא ייתכן שפעילותם של כוחות חיזבאללה באזור דרעא מתבצעת ללא תיאום אם הכוחות הרוסיים שישראל סיכמה עם מפקדם-פוטין סיכומים אסטרטגיים הקשורים לפעילות הרוסית בתחומי סוריה וברור הדבר שהמטכ"ל הסורי יודע גם יודע מה מגמת הרוסים!
2. מכאן המשמעות החמורה היא שלמעשה פוטין, כדרכו בקודש במערך יחסיו עם המדינות בעולם כולו אומר ככה ועושה ככה! לא איכפת לו למחליפו של אובאמה כמנהיג העולם, מה חושב העולם ושהסכמים יש לכבד! אשר על כן ישראל הרשמית ניצבת בפני בעייה! מצד אחד היא משתפת פעולה עם רוסיה כי הסכמים יש לכבד! אבל השאלה היא האם רוסיה עושה כדי למנוע זליגת המערכה לגבול הצפוני שלנו. והתשובה לכך הם ההוכחות אך מאידך הקשר המתחמם הזה בין חיזבאללה לבין רוסיה עלול להיות לרועץ לישראל.

אין זה סוד שהמלך הירדני, עבדאללה, פנה לפוטין בעניין חששו מזליגת כוחות חיזבאללה לכיוונה של ירדן, בהיות האזור כולו נושק לצפונה של הממלכה האשמית. זאת בשל האיבה הגלויה השרויה בין ירדן לבין הארגון החתרני הזה-חיזבאללה, שכבר הוכיח בעבר שהוא מנסה לחתור תחת שלטון בית המלוכה הירדני.

אולם זה לא הכל. משידורי ה-CNN עולה שקיים גל חדש של פליטים סוריים הבורחים מאימת החיזבאללה וצבאו של אסאד לכיוון ירדן. בכך יגדל מספרם של הפליטים בירדן שאינה מסוגלת להתמודד עם מספרי הפליטים הללו.

גל נוסף של פליטים עלול להגיע לא לירדן כי אם לאירופה בעקבות המתרחש ב-72 השעות האחרונות בחלב שבצפונה של סוריה. כוחות הנאמנים למשטרו של בשאר אסאד מתוגברים ביחידות משמרות המהפכה האיראניות השהות על אדמת סוריה ושחלקן נמצאים תחת פיקוד משותף של חיזבאללה מחד ויועצים רוסיים מאידך, החלו בהתקפה מתואמת היטב תחת חיפוי אווירי כבד של טייסות הסוחוי הרוסיות. זאת ואף זאת, מסוכנות הידיעות רויטרס נמסר כי על פי מקורותיה בשטח הגנרל קאסם סולימאני, ממשמרות המהפכה של איראן, מפקח בעצמו על המבצע באזור חלב. זאת, בניגוד גמור להסכם שחתמו אובאמה, מדינות אירופה ואיראן בכל הקשור להפסקת פעילות הגרעין של איראן והפעילות החתרנית שלה אם כי לגבי החתרנות זה היה משהו מאוד אמורפי.

כפי שכתבנו למעלה מסתבר משידורי ה-CNN בשפה הערבית שגם סעודיה וטורקיה מנסות ליצור גלים ויש להן תכניות לצאת לפעולה קרקעית נרחבת נגד כוחות דאע"ש. למעשה מכינה סעודיה חיל משלוח בגודל של מעל למאה וחמישים אלף חיילים שיהיה מורכב ממדינות הברית שסעודיה יצרה בהן: המיפרציות; מדינות צפון אפריקה כולל מצרים וסודאן, והכל תחת פיקוד משותף סעודי טורקי.

כל זה מוכיח עד כמה אזלת ידן של מדינות המערב היודעות כל כך יפה לצרוח ככרוכיות כנגד מדינת ישראל "המפרה זכויות אדם של פלסטינים הנמצאים תחת כיבוש" כשהן עושות זאת בגיבוי מלא של ה"ברווז הצולע" בוושינגטון. כי ברי היה זה אותו אובאמה שהדגיש שיש לה לארה"ב קווים אדומים. אגב קו אדום כזה נחצה כבר בקיץ 2013 כאשר סוריה האסאדית השתמשה בנשק שובר שוויון-כימי. כל העיניים היו אז מופנות לוושינגטון עד שצמברלין האמריקאי" הלא הוא ג'ון קרי, יצא בהצהרה משותפת על הרוסים שאם אסאד יתפרק מהנשק בכימי שלו הרי שלמעשה תישכח העובדה שכבר השתמש בנשק שובר שוויון. אז יאללה אירופה תתכונני גל חדש של פליטים בדרכו אליך!

כעת נשאלת השאלה האם אנחנו בפתחו של "מזרח תיכון חדש"? מזרח תיכון שינגן לפי תווי הקאזאצ'וק או שמא מזרח תיכון שעומד לשקוע לתוך מלחמת הכל בכל!!! זו הבעיה שניצבת כרגע מול מקבלי ההכרעות בירושלים והגיע הזמן שראש הממשלה יעמוד מול הראוי, יתייעץ עם שר החוץ יקיים דיונים בפורמות סגורים והמדליפים בשאלה לאן פנינו מועדות מבחינה מדינית וצבאית.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל