ד"ר הלל וקסלר - מהו הסיכון לנשים שנוטלות אסטרוגן ומעשנות?

הלל וקסלר - שימוש בגלולות לגיל המעבר מעלות את הסיכון לשבץ מוחי וקרישי דם

בכתבה שפורסמה לאחרונה באתר ynet נכתב כי מחקרים מראים קשר בין שבץ וקרישי דם לנטילת גלולות לגיל המעבר. בכתבה צוין כי נמצא שבין עשרות מטופלות שנוטלות גלולות לגיל המעבר, עלה הסיכון לשבץ מוחי וקרישי דם קטלניים. גלולות אלה אמורות להגן מפני מחלות לב ולסייע בתופעות של גיל המעבר. ד"ר הלל וקסלר חושב שהמצב הרבה יותר מורכב.
 
 

ד"ר הלל וקסלר מציין שנתונים אלו הם לא חדשים ויש מספר מחקרים שמראים דברים שונים. למעשה, גלולות הניתנות להתמודדות עם גיל המעבר הן מבוססות אסטרוגן, שהוא הורמון שקיים בגוף האישה כל הזמן טרם גיל המעבר. לכן, האישה לא מקבלת איזושהי תוספת חדשה שהגוף צריך להסתגל אליה.
 
 

החוסר באסטרוגן בגיל המעבר גורם לתסמונות של גלי חום, חוסר מצב רוח, נדודי שינה, יובש בעור ועוד מגוון תופעות שמקשות על אורח חייה של האישה. במקביל, קיימות תופעות לוואי בלתי רצויות כתוצאה מהשימוש בגלולות לנשים מסוימות. ד"ר הלל וקסלר מציין כי יש להסתכל על התמונה הגדולה.
 
 

לא על האסטרוגן לבדו: על בעיות גנטיות ואורח חיים

ראשית, יש סיכון לנשים שנוטלות אסטרוגן אשר מעשנות לדוגמא, או שיש שהן בעלות היסטוריה גנטית של תפקודי קרישה או סיכון לסרטן. כמו כן, כאשר נשים נכנסות לגיל המעבר (גילאי 40-50), יש להן סיכוי גבוה יותר ללקות בהתקפי לב, אף יותר מגברים, ללא קשר לנטילת הגלולות. השאלה הגדולה היא מה החלק של כל אחד מהמרכיבים במשוואה הזאת, כלומר אילו פרמטר (עישון, גנטיקה, אסטרוגן), יהווה את הסיכון הגבוה ביותר לאישה?
 
 

חשוב לזכור כי הטיפול היחיד להתמודדות עם גיל המעבר הוא אסטרוגן וד"ר הלל וקסלר מציין כי הוא מפנה נשים לערוך בדיקות מקיפות טרם נטילת האסטרוגן. לאחר קבלת התוצאות יש לשקול כל מקרה לגופו. כלומר, אם לוקחים את האפקט המגן של הגלולות מול האפקט המסכן שלהן, הרבה פעמים התוצאה מתאזנת ואף נוטה בעד הנטילה.
 
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל