אמנות קשירת קשרים מקצועיים/חברתיים

בסופו של דבר תמיד יגיע הרגע בו תצטרפו למעגל מחפשי העבודה. ההבדל בין חיפוש עבודה חדשה בקצב שלכם ובזמנכם החופשי, לבין חיפוש עבודה בזמן קצוב (עקב פיטורין או נסיבות שלא תלויות בכם) הוא עצום. בכל מקרה בשלב הזה, תמהרו להעלות את קובץ קורות החיים המאובק שלכם מאיפה שהוא במחשב, 'תנערו' אותו בזריזות ותתחילו להפיץ לכל העולם. יש דרך טובה יותר.

יצירת ושמירת קשרים על בסיס קבוע – הרבה לפני שמחפשים עבודה

האימרה שהזמן הטוב ביותר לחפש עבודה חדשה הוא בזמן שיש לך עבודה קיימת, היא אימרה נכונה. אין דבר יותר מלחיץ ומתסכל מלהיות מובטל, בין אם אתה בעל תארים אקדמאים ובין אם לא. החוכמה היא ליצור קשרים פוטנציאלים לעתיד ולשמור אותם על 'אש קטנה' עבור היום הזה בו תמצא את עצמך במעגל מחפשי העבודה.
 
 

Networking - מה זה?

Networing הוא המונח הנפוץ ביותר בעשור האחרון ליצירת ושמירת קשרים מקצועיים.
מדובר בפעילות סוציו אקונומית (חברתית-כלכלית) שאדם פרטי או עסק משתמשים בה על מנת לקדם את עצמם או את העסק שלהם במעגלים רחבים ורחוקים יותר מהסביבה הטבעית והקרובה שלהם.

היתרונות ביצירת ושמירת קשרים חברתיים על בסיס מקצועי הם רבים. ראשית, אתרים רבים ייעדו את עצמם למטרת חילוף מידע בין אנשי מקצוע בתחומים שונים. החלפת רעיונות ולמידת הטרנדים האחרונים בתחום בו אתה עוסק תעלה את ערכך באופן אוטומטי. שנית, שיתוף פעולה בין אנשי מקצוע יכול לחסוך זמן בפתרון בעיות ידועות וקיימות בתחום שלך ובכך לייעל את המערכת כולה.

במובן האישי פרטי, Networking יכול לעשות ניסים ונפלאות לקריירה שלך. הרעיון המרכזי הוא ליצור קשרים חברתיים מקצועיים ולשמר אותם לאורך שנים. לא מדובר ביצירת חברי משפחה חדשים אלא בהרחבת המעגל החברתי-מקצועי לאורך הקריירה כולה. גם לא מדובר בניצול הקשרים שיצרת במובן השלילי, אלא במובן החיובי, שהרי גם לך יש מה לתרום לקהילה המקצועית שלך וגם אתה עלול לעזור ביום מן הימים למישהו אחר למצוא עבודה בסביבת העבודה הקיימת שלך. שיתוף הפעולה ברשתות המקצועיות – חברתיות הוא הדדי אם כך.
 

איך עושים את זה?

התחילו ביצירת קשרים אונליין. בעידן של היום, הסיכויים שהמעגל המקצועי-חברתי שלכם יגדל באופן המהיר ביותר היא דרך הצטרפות לאתרים מקצועיים כמו האתר Linkdin. פייסבוק למשל הוא אתר חברתי פחות מוערך מבחינה מקצועיות, לכן הייתי ממליצה להשתמש בו פחות למטרות מקצועיות.

צרו לעצמכם פרופיל באתר מקצועי בו הדגישו את כל ההשגים המקצועיים שלכם, כולל פרוייקטים התנדבותיים שאתם פעילים בהם, תחומי התעניינות, וכתובת הבלוג שלכם או האתר אם יש לכם. קוראים פוטנציאלים של הפרופיל שלכם יוכלו מהר מאוד להצטרף לאנשי הקשר שלכם, וזאת במינימום השקעה או מאמץ מצידכם.

על מה צריך לשים דגש?

1. היו מודעים למה שאתם משתפים על עצמכם: כל איש קשר שצירפתם אליכם הוא מעסיק פוטנציאלי בעתיד, והוא עלול לחפש אתכם גם בפייסבוק. מחקו פוסטים בעייתים, שנו את הגדרות האבטחה שלכם וודאו שמי שלא צריך לקרוא על חייכם הפרטיים שלא יקרא. המטרה היא להימנע מיצירת רושם לא טוב על מעסיק פוטנציאלי.

2. היו פעילים: בקרו בבלוגים של אנשי הקשר שלכם, חוו דיעה, הגיבו ועקבו אחרי אלה שחשוב לכם להישאר איתם בקשר. יצירת שיחה מקצועית יכולה להוביל להזדמנויות מקצועיות שלא חשבתם עליהם.

3. אל תירדמו בשמירה: נרשמתם לאתרים, יצרתם פרופיל – עכשיו וודאו שאתם מחדשים אותו, משנים, מחליפים ומוסיפים מידע על בסיס קבוע. בקרו את הפרופילים שלכם באופן תדיר והעלו פוסטים שונים בתחום המקצועי שלכם.

4. הוסיפו פרטים אישיים: כמו שתבלינים משבחים ומוסיפים טעם לאוכל, כך גם ברמה המקצועית אפשר להוסיף קצת עניין לפרופיל שלכם. כמובן, אל תיסחפו בפרטים אישיים רבים מדי אבל קצת פלפל אף פעם לא מזיק.

5. אל תאבדו קשר: ברגע שיצרתם קשר עם אדם חדש, שמרו עליו!
 

אל תחכו ליום הדין

הדבר החשוב ביותר הוא להתחיל ביצירת קשרים מקצועיים-חברתיים מבעוד מועד, הרבה לפני שמחפשים עבודה, ולאט לאט להרחיב את המעגל ואף את תחומי ההתעניינות שלך. ככל שתהיה מעורב יותר, כך יגדל המעגל המקצועי שלך, ולעיתים האימרה 'הכל מתחיל ונגמר במי שאתה מכיר' היא לא סתם קלישאה. במקרים רבים, קולגות יהיו מוכנים לזרוק מילה טובה רק בגלל שאתה מופיע במעגל המקצועי שלהם, גם אם הם לא ממש מכירים אותך אישית.
 

מעבר לאינטרנט – פנים מול פנים

לאינטרנט יתרונות רבים, אך החיסרון הגדול מכולם הוא המרחק הפיזי. למעשה, יצירת קשרים אונליין לוקה באינטימיות הדרושה ליצירת קשרים עמוקים. לכן, למפגש פנים מול פנים אין ולא יהיה תחליף. חפשו קבוצות של אנשים זהות לתחום בו אתם מתעסקים והצטרפו למפגשים פרטיים, התנדבו בארגונים אליהם אתם מעוניינים להצטרף בעתיד, ובקשו מהסביבה הקרובה שלכם ליזום מפגש עם אנשי מפתח בתחום שלכם.

עם זאת, מפגש פנים מול פנים דורש התייחסות קצת שונה מאשר יצירת קשרים אונליין. במפגש אינטימי אין לכם את היתרון למחוק את המשפט שהרגע יצא לכם מהפה. זה גם לא נשמע טוב אם תתחילו לסגנן את מה שאמרתם קצת אחרת, והרי אי אפשר במפגש פרטי להשקיע מחשבה רבה על כל מילה. לכן, על מנת להציג את עצמכם במיטבכם וליצור רושם חיובי על אנשי מקצוע אחרים עליכם להיות ערוכים מראש.

1. מי שמתבייש מפסיד: ביישנות היא תכונה נפוצה ביצירת קשרים חדשים. דחפו את עצמכם להתגבר על ההיסוסים הטבעיים. מה יש לכם להפסיד? חברו לעצמכם מראש סיפור מצחיק, חוויה מעניינת שעברתם בתור פתיח לשיחה עם אנשים חדשים. חייכו והרבה – אנשים נמשכים באופן טבעי לאנשים מאירי עניים, חברותיים ושמחים. ואל תשכחו שאתם לא היחידים שמרגישים כך, גם אחרים נבוכים ולחוצים באותה מידה בפגישות פנים מול פנים.

2. הכינותי מראש: הכינו נאום קצרצר על ההשגים שלכם, התעשיה בה אתם עובדים או שואפים לעבוד בעתיד, והחלומות המקצועיים שלכם. לעולם אין לדעת מתי ובאיזו סיטואציה תיתקלו בדיוק באיש הקשר שחיפשתם כל חייכם. לרוב, תהיה לכם הזדמנות חד פעמית וקצרה להעביר את המסר שלכם, אז אל תפספסו אותה. כמובן, היזהרו מלהישמע רובוטיים או מעושים. עבדו על הנאום הקצר שלכם שישמע טבעי, אותנטי ומהלב.

3. בחרו את המטרות שלכם: אל תשימו את כל התקוות והחלומות שלכם בסלסלת המזל ותחכו שהאנשים הנכונים יפלו לכם לידיים. קחו אחריות על העתיד שלכם וצרו קשרים יזומים מצידכם לפגישת האנשים הנכונים. זיכרו שבכל מפגש מקצועי או חברתי יש איש קשר פוטנציאלי שיכול לקחת אתכם למקומות שלא חשבתם עליהם. היו קשובים לשיחות של אחרים, השתתפו במידת הצורך והעניין, ומיצאו את אלה שחשוב לכם להוסיף למעגל החברתי-מקצועי שלכם.

4. השלימו את המעגל: אחרי שהוספתם איש קשר חדש למעגל שלכם וכרטיס הביקור שלכם נח אצלו בכיס, שימרו על קשר מדי פעם והשלימו את המעגל.
 

הימנעו מללכת בשבילים בהם צעדו כבר רבים

אז נכון, אם אתם רוצים להיות חלק מהמשחק, להתפתח, ולגדול מקצועית אז אתרים מקצועיים וחברתיים הם חובה, אבל אל תגבילו את עצמכם. היו יצירתיים. השתמשו בקסם האישי שלכם גם כשאתם ממתינים בשעמום בדואר, בבנק, בשוק, ובתור לקפיטריה. ככל שתיצרו קשרים רבים יותר כך תגדילו את הסיכויים שלכם להגשים חלומות. וגם אם אתם מרוצים כרגע מהמקום המקצועי שלכם, לעולם אין לדעת מה יוליד יום.

בהצלחה!

 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל