"קדיש דרבנן" על הסכם סייקס פיקו או שמא סופה המוחלט של ההגמוניה האירופאית במזרח התיכון ותובנה בסוף

פרשנים רבים חזרו בימים האחרונים על האמרה "כולם הופתעו מצעדו של פוטין בהחזרת כוחות רוסיים מסוריה הביתה", אבל הכתובת האחרת הרשומה על הקיר הינה, שאבד הקלח על הסכם סייקס פיקו ואנו עומדים לפני פירוקה המוחלט של סוריה הגדולה(חלומו של אסד האב) למספר יחידות אוטונומיות והשם סוריה יישאר באותה מובלעת עלאווית בה ישלוט כנראה אסד הבן.

כן רבותי,ב-16 בחודש מאי 1916, בעוד שברחבי אירופה מתבוססים מיליוני חיילים בשדות המערכה הבוצית הכבדה חתמו שני אנשים מארק סייקס – איש משרד החוץ הבריטי ושארל פרנוסאה ז'ורז' פיקו - סגן בכיר במשרד החוץ הצרפתי, על הסכם לקביעת אזורי האחיזה של שתי המדינות הללו (אז מעצמות וכיום?!!!) במזרח התיכון, ובעיקר בלבנט. ההסכם קבע בצורה מלאכותית מדינות וגבולות ברחבי הלבנט, תוך שהוא יוצר מדינות חדשות וממלכות חדשות ברחבי האזור העתיק של הסהר הפורה. אם תשאלו אותי, מה שהוביל להסכם זה היה רצונה של בריטניה לקבע את מערכת הקשרים והקורים שהיא טוותה בחצי האי ערב מתוך ראיה שהזהב השחור שכבר אז היה בראש מעיניה של בריטניה ושסקרים גיאולוגיים שנערכו על ידי גיאולוגים בריטיים העלו את האפשרות שהוא קיים בחצי האי ערב, יהיה בר שליטה של חברות בריטיות. נכון לקח להם לבריטים זמן ממושך עד שהחלו בשיתוף עם בית המלוכה הסעודי בראשות אבן סעוד לחפור ולחשוף את הזהב השחור-היה זה רק ב-1938 אבל ראיה למרחוק מעולם לא הזיקה.

והנה עכשיו הכל מתפורר! סוריה הגדולה מתפצלת. לבנון שסועה ומתגמדת. ובמזרח התיכון פועלת "מעצמה" חדשה – איראן שלהבדיל ממרבית המדינות באזור, הינה מדינה בעלת גוון שיעי ודואגת שאותם העוטים את הגוון הזה כדוגמת ה"חיזבאללה" יעשו עבורה את המלאכה המלוכלכת. אבל מה, כאן צץ ועלה גורם שעד לפני כעשר שנים ומעט יותר, לא היה קיים על פני השטח. אם כי ניצנים קטנים שלו הניצו בחצי האי ערב ובמיוחד בסעודיה. בדובר בסוג של אסלאם סוני רדיקאלי שקיבל תמיכה שבשתיקה מחצר המלוכה הסעודית עד שהחל לעקוץ את ישבניהם של השליטים בה והוא נפלט החוצה בצורת ארגון אל קאעידה. לא רבים יודעים שהארגון הזה הוקם על ידי איש "האחים המוסלמיים" ד"ר עבדאללה יוסף עזאם, איש זה יליד הכפר סילת א חרתייה שליד ג'נין (1941), תלמידו של מוסטפא אל סבאעי באוניברסיטת דמשק. הממנים של הארגון היו אזרחים סעודיים ובראשם אחד אוסאמה בין לאדן... לעבדאללה זה נחזור עוד בסוף מאמרנו זה.
ובכן נחזור לתרגיל המדהים שעשה פוטין. הוא נכנס לסוריה והפך לחלק מהקואליציה כנגד דאע"ש אבל בו זמנית הרוויח לגיטימיות מהמערב ובמיוחד מארה"ב ש"שכחה" את שעשה באוקראינה באמצעות אזרחים רוסיים שהתיישבו בחצי האי קרים ובאזור הגבול של אוקראינה אם אמא רוסיה. יודגש שבפעילותו בסוריה הוא דאג לסייע לבנימין נתניהו במאבקו נגד אובאמה בכך ששיתף אותו מעל ומעבר בצעדים שהוא נוקט בסוריה אם כי לגבי היציאה מרוסיה הוא מילא פיו מים.

אבל העזיבה את סוריה יוצרת כאוס מחודש במדינה הזו וכמובן שלתוך הכאוס הזה נכנסת איראן יחד עם החיזבאללה, שעדיין מלקק את פצעיו העמוקים מהמכות שקיבל בקרבות בסוריה. זו הנקודה שצריכה להדאיג את מקבלי ההחלטות בישראל. יחד עם זאת בין השיטין ניתן לקרוא ולשמוע כי התהליך הזה דווקא, מקרב את ישראל יותר ויותר ליחסים עם סעודיה ועם העולם הסוני המתון. כאן המקום לציין ולהדגיש שלמעשה מצב זה יוצר מערכת של גבול חדש בין ישראל לבין סוריה גבול שבעבר נקרא הגבול עם לבנון שבו שולטת הקואליציה הבלתי קדושה של סוריה-איראן וארונה הלבנוני=חיזבאללה.

אז לסיכום נאמר קדיש על הסכם סייקס –פיקו ועל סוריה רבתי שבעברה ראתה את שטחי מדינת היהודים כסוריה רבתי ונקווה שיבוא לציון גואל.

כאן המקום לחזור לסיפורו של עבדאללה יוסף עזאם. כינויו היה "אבו אל ג'יהאד" ואם הייתי צריך להצביע על הדמות שמקשרת בין גופי הטירור הייתי מצביע עליו. הוא שלאחר לימודיו בדמשק שב לסילת א חרתייה והקים בה משפחה היגר עם משפתחתו לירדן בסוף 1968, וזמן קצר לאחר מכן הוא מתמנה על ידי יאסר עראפת לשמש מפקד קואעד אל שיוח =מפקדת המכובדים ושם הוא מאמן את אנשי האחים המוסלמיים כחלק ממערך הטרור של הפת"ח. הוא גורש מירדן ב"ספטמבר השחור" אך לפני כן הספיק ללמוד באונברסיטת א זאהר שב"קהירה אדימה" = קהיר העתיקה לימודי תואר שני כשאת התזה שלו הוא כתב על סייד קוטב(שנתלה במצרים האוגוסט 1966) מהוגי הדעות של "האחים המוסלמיים" ומחבר טלאל אל קוראן=בצילו של הקוראן. עזאם חזר לירדן והחל ללמד באוניברסיטת ירדן. אבל תוך זמן קצר מצא את דרכו, יחד עם מנהיגות הפת"ח, אל מחוץ לירדן בעקבות ארועי "ספטמבר השחור". בשנת 1973 קיבל תואר דוקטור מאוניברסיטת א זאהר. הוא מופיע שוב בירדן כממונה על חלקות כספי הוואקף-כספים שהועברו לקבוצות שונות באוכלוסיית מחנות "הפליטים הפלסטיניים", אך העובדה שנמנה על ארגון "האחים המוסלמיים הביאה לגירושו והפעם לסעודיה. שם נהיה למדריכו של אוסאמה בן לאדן. הוא נהרג בצורה מסתורית לאחר שפעל להקמת ארגון מתנדבים לטובת ה"מוג'אידון חאלק"(ארגון שמנה 40000 איש...) לא הייתי כותב כל זאת אילמלה העובדה שדרך האיש הזה ותהפוכותיו ומיקומיו ניתן לעמוד על הקשרים בין ארגוני הטרור השונים מהפת"ח דרך החמא"ס שהוא ארגון בת של "האחים המוסלמיים" ומשם למוג'אידין ולארגון המדינה האסלאמית=דאע"ש...


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל