סעודיה חוזרת לכותרות, מחממת יחסיה עם מצרים, ומכינה עצמה לדורות הבאים

ממצרים הגיעו תמונות המצביעות על יחסי קירבה בין המלך סלמאן בן עבד אל-עזיז אל סעוד (سلمان بن عبد العزيز آل سعود); לבין הנשיא המצרי-הגנרל עבד אל פתאח סעיד חוסיין ח'ליל א סיסי (عبد الفتاح سعيد حسين خليل السيسى‎). בתוך סעודיה מתרחשים דברים ובגבולה של סעודיה עם תימן המלחמה נמשכת. והאם ישראל בתמונה?

מהידיעות הזורמות מקהיר על ביקורו בן חמשת הימים של המלך סלמאן בקהיר נראה הדבר שמצרים עושה כל שביכולתה כדי להגיע לרמת יחסים גבוהה עם סעודיה. רמת יחסים העשויה להביא בכנפיה מזור כלשהו לכלכלה המצרית כמו גם לשינוי גדול בים האדום לא הרחק ממיצרי טיראן בצורת גשר מעל הים בין שתי המדינות. גשר כזה יסייע רבות לפיתוח הכלכלה בין שתי המדינות על כל המשמעות שלה לשתיהן. זאת וגם זאת א-סיסי, המשתמש בטוויטר ובפייסבוק דאג לצייץ שהוא מקדם בברכה את בואו של המלך הסעודי "על אדמת מולדתו השנייה מצרים"... לא רק זאת, א-סיסי הודיע שהגשר שיכון ייקרא על שמון של המונרך הסעודי בן ה-80 סלמאן!

אבל עלינו לזכור כי בין שתי המדינות קיימות מחלוקות שונות כשהעיקרית בהן נוגעת לסוריה. ההתייחסות המצרית לסוריה היא לא כאל מצורע כי אם בבחינת נחכה ונראה. בעוד שסעודיה משיקולים רבים בהם יחסיה עם השלטון השיעי באירן - רואה בבשאר אל אסד بَشَّار ٱلأَسَد דמות שצריך לערוף את ראשה – ובכך גם מובילה את החזית הערבית כולל הליגה הערבית למאבק כוחני נגד השלטון העלאווי. אל נשכח גם את משמרות המהפכה האיראניים המאמנים ומציידים את הכוחות המהפכניים החות'ים המצליחים לכבוש עוד ועוד עמדות אסטרטגיות בגבולה תימן סעודיה ובכך הופכים ל"קוץ" ממאיר באחוריה של סעודיה.

מלבד זאת מודאגים שני הצדדים ממערכת היחסים העכורה בין א-סיסי לבין ארדואן התורכי והסעודים עושים כל שביכולתם לגשר בין שתי המדינות ובין שני המנהיגים.

מול כל זאת נשאלת השאלה עד כמה סעודיה יכולה לתמוך במצרים מבחינה כלכלית, כאשר מחירי הנפט מתעתעים בעולם. נכון יש לה לסעודיה מרבצי אורניום, ברזל, גז טבעי, זהב, פוספט וכמובן הנפט אבל בהיותה צופה פני עתיד הכריזו מנהיגיה על תכנית כוללת לשינוי המערך האנרגטי במדינה יחד עם הורדת התלות הכלכלית בנפט. אל נשכח שרק לפני כשנה הוחל בגביית מס הכנסה בסעודיה-דבר שלא נעשה מעולם. הווה אומר שמצבה הכלכלי של סעודיה אמנם עדיין טוב אבל צפויות לה בעתיד בעיות לא פשוטות.

נחזור למאחד בין שתי המדינות ונזכיר כי מצרים הצביעה בליגה הערבית בעד ההחלטה שהגישה סעודיה להגדיר את חיזבאללה כ"ארגון טרור". בנוסף כג'סטה לכך חברת הלווין המצרי "ניילסאט" הפסיקה את העברת שידורי אל מנאר-רשת הטלויזיה של החיזבאללה.

בשורות הפתיחה הצבתי סימן שאלה האם ישראל בתמונה? ובכן כאן עלינו לזכור שלישראל יש אינטרס ברור שהשלטון המצרי יישאר בידי א-סיסי תוך שקיימת התחממות הדדית של מערך היחסים בין שתי המדינות. את ההתחממות ניתן לראות בביקורו הרשמי והפומבי של מנכ"ל משרד החוץ ד"ר דורי גולד בקהיר והמפגש שהתקיים בין נתניהו לבין השגריר המצרי החדש בישראל מר חאזם חיירת שהיה עד לא מזמן עוזרו של שר החוץ המצרי. אשר לסעודיה, אין זה סוד שמאיר דגן ז"ל ערך ביקור בסעודיה (הדבר פורסם בזמנו בתקשורת הישראלית) ויש ה"מרננים" בחוגים יודעי דבר כי בהיות סלמאן שר ההגנה של סעודיה קיים קשרים עם גורמים מהמקורבים למערכת הביטחונית הישראלית וד"ל. בכל מקרה עבודה רבה מוטלת עתה על כתפיו של שגרירנו החדש במצרים.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל