העם הנבחר. מהי המשמעות של התואר המקובל הזה? איך קרה שאף עם אחר בעולם לא טען שהוא נבחר מסיבה כלשהי.

עם ישראל הוא העם הנבחר. אחד אחד בחרו בקפידה את כל הקוטרים בעולם והפכו אותם לבני ישראל.

אכן, העם הנבחר
עם ישראל הוא העם הנבחר. אחד אחד בחרו בקפידה את כל הקוטרים בעולם והפכו אותם לבני ישראל.
כשאלוהים פקד על אברם (בטרם היותו אברהם) ללכת אל הארץ אשר יראה לו אלוהים, הלך האיש אחר המסלול שהותווה לו והגיע לכנען. יש כאן מריבות למכביר על שטחי מרעה וגידול צאן ובקר.
לימים אנחנו קוראים על הרעב הכבד שהיה בכנען, והעם אינו עומד בכך, ויעקב ובניו ואיתם האחרים יורדים מצרימה.
שם מושיב אותם המשנה למלך, יוסף, בארץ גושן הפורייה, אבל השלטון מעביד אותם בפרך וזעקתם עולה השמימה, עד כי אלוהים מפקיד את משה להנהיג את העם לשוב לארץ הבחירה, היא כנען.
מצפות להם ארבעים שנה של נדודים במדבר ומשה טועם שוב ושוב את משמעותו של עם מקטר. חרף הניסים שנעשו להם בדרך הארוכה, הם בונים את עגל הזהב לפני קבלת לוחות הברית, מספרים על געגועיהם לסיר הבשר בארץ מצרים, מלינים על רעב עד אשר מזמנים להם את המן ואת השלו, מתלוננים על מצוקת מים ומה לא.
בכניסה לארץ הם מכלים את חמתם ופורקים את תסכולם על גויי הארץ, ורבים על החלקות כשכל שבט מעוניין לקבל את המובחר ביותר.
אחרי תקופת השופטים הם מבקשים שימליכו עליהם מלך, מקבלים את שאול השנוי במחלוקת, את דוד השולח ידו בחטא, את שלמה עם ההרמון המפורסם, עד אשר מתפלגת האומה לממלכת יהודה וממלכת ישראל.
מכאן חוזרות ונשנות מרידות באימפריות עצומות, מה שמביא לחורבנם של שני בתי המקדש ולהגליית העם מארצו לדרך נדודים, הפעם של אלפיים שנה.
בכל גלויותיהם הם מצטיינים במלאכותיהם אבל נתונים לפרעות ולרדיפות, עד שהתנועה הציונית מעניקה לעם את המדינה היהודית, מעלה מיליונים מהגלויות, ושוב צנע, מעברות, מצוקות, וסיבות חדשות לקיטורים.
כך מתנהלים הדברים 68 שנים, אבל סוף סוף, אחרי שנים סבירות למדי, מגיעים היושבים בציון לתקופה שבה הקיטורים שלהם מוצדקים בהחלט.
רוצים הוכחה? ראו לאן הגענו.
אפריל 2016


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל