שברם ומצוקתם של משתכרי המיליונים עקב הגבלת החוק לבכירים

שברם ומצוקתם של משתכרי המיליונים עקב הגבלת החוק לבכירים

שברם ומצוקתם של משתכרי המיליונים עקב הגבלת החוק לבכירים
פרופסור דני צידון המשנה למנכ"לית בנק לאומי הודיע על פרישתו עקב חוק הגבלת השכר לבכירים לפיו יוגבל שכר הבכירים בתאגידים פיננסיים עד תקרה של 2.5 מיליון שקל בשנה, עלות שכר הבכיר בתאגיד תהיה עד פי 35 משכר ה"ברוטו" של העובד בעל המשכורת הנמוכה ביותר, או עד פי 44 משכר הנטו שלו. שזה על פי טענתו של מר צידון סכום אינו סביר באומרו "חוק זה שעל סבירותו תעיד ההיסטוריה של ישראל בשנים הקרובות משדר מסר שהוא נורא בעיניו כאילו המערכת הפיננסית הנה אויב הצבור ולכן היא מותרת בפגיעה". שומו שמים איך מעיזים? איך אפשר להתקיים בסכומים שכאלו? אי אפשר ככה להמשיך? אין בררה חייבים לפרוש ואכן פרש ופירש למה פרש. לזכותו של מר צידון יש לזקוף האומץ המפוקפק להסביר סיבת פרישתו בניגוד לציון קינן מנכ"ל בנק הפועלים שפרש ולא פירש .
ואכן כדבריו ההיסטוריה תעיד בבוא העת על גודל חמדת הבצע שלא ידעה גבולות, ולא ידעה שובעה כאותו פתגם משביעו מרעיבו, וככל שגדלה ותפחה משכורתם מעל כל הגיון סביר כך גדל רעבונו ותפח תאבונו לעוד ועוד . . .
ואכן ההיסטוריה עוד תעיד על האטימות המוחלטת ואפס רגישותם לרחשי הצבור שבחלקו הגדול נאנק נאנח תחת משא עלויות מוגזמות ומופרזות של עמלות מדומות ודמיוניות על כל פסיק ונקודה וזאת על מנת לצבור עוד ועוד שקלים, מעקרות בית ממוצעות, מחד הוריות, מנכים, מיתומים ואלמנות, מניצולי שואה, מחלושים ומכל בית עמך ישראל על מנת לדפן עוד ועוד כיסים מנופחים עד להתבקעות.
ואכן ההיסטוריה עוד תעיד על אובדן רגישות טוטאלית עד כדי אכזריות או פשע חברתי, כאשר ריביות קצוצות נגזרו על נזקקי הלוואות לקיום להישרדות, ואף במקרים רבים כאשר נושים לא עמדו בהחזר משכנתא לדירה כאשר זאת נשאה ריבית מוגזמת ומופרזת וריבית דריבית דריבית, וכאשר חוב של אלפים בודדים הפך לעשרות אלפים ואף למאות, לא נקפם מצפונם להוציאם מדירתם ולהשליכם לרחוב, ולמכור דירתם בנזיד עדשים על מנת לפרוע עד תום חובם כולל כל הריביות והעלויות הנלוות שבחלקם נפשעים הגובלים באטימות אכזרית, ובמיצוי הדין עד תום ואף מעבר לכך ואין זה משנה כלל אם זו חד הורית על ילדיה הקטנים, או נכה או נזקק סעד, .ומנגד כיבוס וניקוי ומחיקה של מיליארדים רבים לחובות הטייקונים שניתנו להם הלוואות ענק כלאחר יד ואף ברמה מסויימת של רשלנות.
ואכן ההיסטוריה עוד תעיד על מה ולמה משכורות הזויות שכאלו? כי מה? כשרון? ידע? חוכמת יתר? יצירתיות? הרי כל אלו נמצאים בשפע ואף יותר במערכות אחרות כמו צבא משטרה חינוך ועוד . . . ואולי בשל האחריות הכבדה המדירה שנה מעיניהם בניהולם מיליארדים רבים של שקלים ומטחים למיניהם ועוד . . . שברם ומצוקתם של משתכרי המיליונים עקב הגבלת החוק לבכירים ואולי נאמר כגודל אחריותם גודל משכורתם הרי על גבם משא כבד של מאות מיליארדים של שקלים ומטחים למיניהם שהם אמורים לנהל באחריות בזהירות ובשיקול הדעת ומן הסתם שנתם נודדת בלילות מכובד האחריות! האומנם? החלטות שגויות וחלקם אף נפשעות ופליליות שגרמו נזקים במיליארדים רבים לבנק לא הזיזו איש ממקומו ולא הרעידו שערה אחת משערותיו או מבדל ציפורנו.
לולא המדינה הייתה נוהגת בהם ככל עבריין מצוי כי אז אולי חלקם היה מוצא את עצמו על ספסל הנאשמים ואולי היה משלם מחיר כבד. כי הרי רשימת פשעיהם ארוכה מני ים תיאום מחירים הנו פשע חמור כנגד הצרכן, עקרונות השוק החופשי וכלכלת המדינה, עושק ניצולי שואה באי החזרת כספם, בסיוע להלבנת הון ועוד . . .אך המדינה חרדה כנראה ליציבות או מאינטרסים אחרים שאיני יודע מה הם נוהגת בהם ביד רכה ועדינה
אז מר צידון היקר תודה על אומץ לבך המפוקפק שחשפת במידת מה פרצופה האמתי של המערכת הפיננסית המבושמת ומרופדת ומדושנת עונג, החייה באי של עצמה, מנותקת מכל הוויה ישראלית חברתית. ומי כמוך יודע היטב היטב שלכמוך ולדומיך יש תחליפים רבים ואולי אף טובים יותר.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל