עברי - יהודי - ישראלי

דבר אל החופשיים ביום הזיכרון לשואה: חצופים מבין החרדים והדתציונים (ציונים דתיים) מעזים לשאול ישראלי חופשי במה אתה יהודי. מחלוקת קודמת היא השאלה מיהו יהודי? האורתודוקסים אומרים שאימו יהודיה. אנחנו צללנו אל גבישי הבדולח בציוויליזציה

דבר אל החופשיים ביום הזיכרון לשואה: חצופים מבין החרדים והדתציונים (ציונים דתיים) מעזים לשאול ישראלי חופשי במה אתה יהודי.

עברי – יהודי – ישראלי
צבי י' כסה

דבר אל החופשיים ביום הזיכרון לשואה: חצופים מבין החרדים והדתציונים (ציונים דתיים) מעזים לשאול ישראלי חופשי במה אתה יהודי. מחלוקת קודמת היא השאלה מיהו יהודי? האורתודוקסים אומרים שאימו יהודיה. אנחנו צללנו אל גבישי הבדולח בציוויליזציה העברית ומצאנו מיהו יהודי: רות המואבייה שממנה בא דוד: "עמך עמי ואלוהיך אלוהי". האומר כך הוא עברי ולימים יהודי. בגלות שיבשו את העבריות.

ומהו יהודי? כתבתי בעבר על המהו היהודי שלי. זה שמעון פרט מגטו קובנו שדחף את בנו קלמן מחלון הרכבת לאושוויץ ואמר לו: דו זאלט זאין אמענטש – שתהיה בן אדם. לפני שלושה שבועות התרגשתי כשקבלתי מייל מפרופסור שמעון פרט – הנכד של אותו הסב מהרכבת לאושוויץ. שלח לי את הספר של אביו, פרופסור קלמן פרט – שקפץ מהרכבת. זה היהודי האולטימטיבי. שתהיה בן אדם ברמה האישית. וי. ח. ברנר השלים לרמה הלאומית בארבע מילים: "תחי העבודה העברית האנושית". שלוש המילים של הסב וארבע המילים של ברנר מובילות אל חמש המילים של הלל הזקן: "השנוא עליך לא תעשה לחברך". שלוש מילים + ארבע מילים + חמש מילים – זו היהדות שראוי להיוולד לה. 12 במניין. באלה צריך לשפוט את מעשינו במשפחה, בחברה, במדיניות, בשטחים, בהתנחלותיות הסותרת כל מילה מהמסר הזה.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל