ישראל ואזרבייג'ן: ברית אסטרטגית חוצה דתות

מזה קרוב ל-25 שנים שמתקיימים יחסים דיפלומטיים וקשרי מסחר בין שתי המדינות, ולאחרונה מבקשת המדינה המוסלמית, שיש בה רוב מוחלט של שיעים, לקרב אליה ישראלים במסגרת הרחבת פיתוחים תיירותיים ועסקיים מסיביים. רשמיו של כתב "דעתון" מסיור משלחת האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית באזרבייג'ן.

הקדמה

ישראל הייתה בין המדינות הראשונות שהכירו באזרבייג'ן לאחר פירוק ברית המועצות ב-1991.
בין ישראל לאזרבייג'ן קשרים עסקיים הדוקים. אזרבייג'ן היא ספקית הנפט העיקרית של ישראל ומנגד מייצאת ישראל לאזרבייג'ן נשק, טכנולוגיות היי-טק חדישות, חקלאות מודרנית ומייעצת בנושא איכות הסביבה. על שתי המדינות יש מאיים קיומי משותף וזאת אירן. יחסי הגומלין בין אזרבייג'ן וישראל מתבססים על אינטרסים של 'כדאיות' וזה הדבק שמאחד אותן כידידות.
אזרבייג'ן נחשבת למדינה דמוקרטית עם מספר מפלגות כאשר חלקן נחשבות כאופוזיציה. למפלגת השלטון רוב בפרלמנט המונה 125 חברים. פולחן האישיות למשפחת 'הנשיאים' הוא עוצמתי, ותמונות הנשיא הקודם היידר אלייב ושל בנו המכהן היום כנשיא, אילהם אלייב, מוצגות על כל צעד ושעל.

תיירות

בעקבות פיחות גדול (30% מול הדולר) ודילול הכנסותיה מהנפט, אזרבייג'ן מבקשת לפתח את נושא התיירות בארצה למימדים כפי ששכנתה גיאורגיה עשתה זאת קודם לכן והפכה ליעד מועדף לישראלים. באקו הבירה משלבת את המודרני עם הקדום. במרכז באקו נמצאת העיר העתיקה המוקפת חומות ומזכירה במקצת את מזרח ירושלים. חובבי העתיקות וההיסטוריה ימצאו עניין רב בשרידים שנשמרו ומתוחזקים להפליא והוכרו כאתר מורשת עולמית ע"י אונסקו.

הטיילת בבאקו שאורכה מספר קילומטרים ונושקת לחופו של הים הכספי היא חדישה ומודרנית. בתי מלון ממובילי הרשתות נפתחו לא מכבר ומאפשרים לתיירים המפונקים ליהנות ממלונות ברמה של 4-5 כוכבים. רבים מעובדי המלונות בבאקו עברו השתלמויות בבתי מלון בישראל. בעיר מספר מוזיאונים כמו המוזיאון הלאומי, מרכז התרבות (על שם היידר אלייב), מוזיאון השטיחים, ומוזיאון הספרים המיניאטוריים שהוא ייחודי והיחיד בעולם.


בבאקו קניונים חדישים ובהם נמצאים חנויות מותגים והמחירים לגמרי לא זולים. האוכל האזארי יערב לחיכו של הסועד הישראלי המשופע בסוגי בשרים על האש כמו צלעות כבש, קבב, שווארמה ועוד. בירה יין ומשקאות חריפים מלווים כל ארוחה ונמכרים בחופשיות. למרות היותה אזרבייג'ן מדינה מוסלמית היא חילונית בהשקפותיה ומאפשרת חופש דת לכל אזרחיה.

אתר תיירות מחוץ לבאקו שחבל להחמיצו הוא שמורת גובוסטאן כ-60 ק"מ דרומית מערבית לבאקו. בשמורה נמצאים 'הרי געש' בוציים פעילים, ומערות מהתקופה הפרה היסטורית עם שפע פטרוגליפים (ציורי קיר). השמורה הוכרה כאתר מורשת עולמית ע"י אונסקו.


סגן ראש הממשלה עלי חסינוב הדגיש בפגישה עם משלחת העיתונאים כי: "השרים הממונים על נושא התיירות עובדים קשה על מנת שהכל יהיה ברמה גבוהה כמו באיחוד האירופאי".
'אזהרת מסע': תיירים שאינם דוברים את השפה האזארית הדומה מאד לתורכית יתקשו בתקשורת עם המקומיים.

רווחה

על פי מקורות רשמיים שפגשנו בבאקו: סגן ראש הממשלה, היועץ לנשיא, סגן השר לענייני מיסים, שגריר ישראל בבאקו ועוד עולה כי התושבים באזרבייג'ן אינם סובלים מעוני. לא פגשנו מקבצי נדבות ברחובות, אך משיחות עם אנשי עסקים ישראלים המנסים לנצל הזדמנויות במדינה המוסלמית הרפובליקנית והדמוקרטית עולה כי קיימים פערי מעמדות קיצוניים. יש את מעמד האוליגרכים החיים כמו הנסיכים בדובאי, ומאידך מעמד הפועלים שנאלצים להשלים משכורות בעבודות מזדמנות כגון נהגי הסעות במכוניותיהם הפרטיות, או למכור תוצרת חקלאית בשוק אותה הם מגדלים לצריכה אישית. ברחובות באקו נראים רכבי יוקרה מרצדס ו-ב.מ.וו לצד מכוניות לאדה רוסיות מיושנות. לא קיימים בתי אבות לזקנים, והם נעזרים ביום יום בילדיהם ומשפחותיהם המורחבות. הרפואה הבסיסית היא חינמית, אך לפרוצדורות מורכבות כגון ניתוחים נדרשת השתתפות עצמית. מוסד סוציאלי כדוגמת "הביטוח לאומי" בארץ אינו קיים. החל שיתוף פעולה בן הממשל באזרבייג'ן למשרד הרווחה בארץ ללימוד הנושא. עד סכום של 3500 מאנט (1.5 מאנט = 1 דולר אמריקאי) אין משלמים מס הכנסה ואילו מעל 3500 מאנט העובד משלם למדינה 14% בלבד מסך שכרו. המדינה אינה גובה מאזרחיה מס על חסכונות בבנקים, ומעודדת השקעות של גופים זרים בכך שגובה רק 10% מס הכנסה מרווחיהם.
משרד מס ההכנסה הוקם במדינה בשנת 2000 לצורך גביית מס אמת מהאזרחים.
בפגישה עם סגן השר לענייני מס הכנסה, אילקין ואלייב, הודגשו היחסים הטובים בין שתי המדינות. יועצי סגן השר סיפרו על רפורמות המס שבוצעו במקביל לקידום הזדמנויות השקעה וחקיקות מס נרחבות מקלות ליזמים חיצוניים.
אומר (בחיוך) סגן השר לענייני מס ההכנסה ואלייב: "גם אצלנו כפי שקורה במדינתכם ובארצות אחרות האזרחים 'בוכים' כשעליהם לשלם את המס".

יזמות ישראלית

אירוח סיור משלחת העיתונאים אותה יזמה עמותת אזיז (AZIZ) בישראל, בראשותו של לב ספיבק, אורגן ע"י "מרכז התפוצות הבינלאומי" של הרפובליקה האזרבייג'נית. בראש המרכז עומד איסמעייל אגייב שהתמודד בבחירות האחרונות באזרבייג'ן לפרלמנט וכשל. המשנה לראש המרכז הוא אלכסנדר שפירו סולימאן, אזרח ישראלי איש עסקים המתגורר בבאקו משנת 2007. שפירו משמש כשגריר השלום מטעם מכון ספדי ומכהן כיו"ר הארגון ליחסי אזרבייג'ן-ישראל. בבעלותו מספר קליניקות רפואיות ועסקים נוספים, והוא מקדם את הנושא הרפואי במדינה ומסייע לנכים לקבל את הטיפול הרפואי המיטבי. שפירו: "באזרבייג'ן 568000 נכים. אחת לחודש אני מקיים 'דלת פתוחה' בקליניקות שלי, והנכים מגיעים לקבלת ייעוץ וטיפול ללא תמורה. אני מייבא תרופות מהארץ ומקשר בין הנכים למרכזי מרפא בישראל המתמחים בטיפול נכים".


יו"ר אנשי העסקים הנכים באזרבייג'ן, מירזה ממדבלייב, בעל נכות של 100% מוקיר את פועלו של שפירו בתחום הרפואי. ממדבלייב: "אני מברך על יוזמתו של אלכסנדר שפירו שעוזר לנו לקדם בפרלמנט את חוק קצבת הביטוח הממלכתי לנכי המדינה".

"מרכז התפוצות הבינלאומי" באזרבייג'ן מוכר ע"י אונסקו, ושפירו משמש כממונה מטעם "ארגון זכויות האדם" של האו"ם במדינות הקווקז.
שפירו: "בהתנדבותי במרכז התפוצות האזרבייג'ני אני מייצג את הצד היהודי והציוני שבי. אני מבליט את היותי ישראלי המסייע לתושבי אזרבייג'ן ומשמש כאיש קשר בין הממשל האזרבייג'ני לישראלי".
ואכן, תוך כדי ליווי של משלחת העיתונאים שפירו הוכיח כי הוא מוכר וידוע אצל הגורמים המשפיעים באזרבייג'ן, ודלתות נפתחות בפניו בכל פניה שלו לקובעי המדיניות.

יהודים

מספרם המדויק של היהודים במדינה שנוי במחלוקת. תלוי את מי שואלים. המספרים נעים בין 5000 לבין 35000 איש המוגדרים יהודים. בבאקו קיימים 3 בתי כנסת ואילו בתי כנסת נוספים נמצאים בעיר קובה (Quba) בצפון המדינה. הרב שניאור סגל, שליח חב"ד בבאקו, מנהל את בית הספר היהודי שהוקם בשיתוף איש העסקים והפילנתרופ לב לבייב, והקרן על שם נשיא אזרבייג'ן (לשעבר) היידר אלייב. אומר הרב סגל: "בית הספר בבאקו פועל כבר 13 שנים. לומדים בו למעלה מ-200 ילדים יהודים החל מבית תינוקות (פעוטון) ועד סיום בית ספר התיכון המקנה לתלמידים תעודת בגרות של המדינה".


בפגישה עם דן סתיו שגריר ישראל באזרבייג'ן נסקרה מערכת היחסים החמים בין שתי המדינות למרות שלאזרבייג'ן אין שגרירות בישראל מטעמים גיאופוליטיים. סתיו מאמין כי בעתיד הקרוב תשמש המדינה מקום בו ינהרו אליו ישראלים לצרכי תיירות ועסקים. אומר סתיו: "אזרבייג'ן היא מקום מרתק מבחינת ישראל. שימשה בית ליהודים ההרריים (יהדות הקוקז) ולא קיימת פה אנטישמיות. יש במדינה חופש פולחן ודת חופשי ומעולם לא היו פוגרומים ביהודים".


עמותת "אזיז" ליחסי ידידות אזרבייג'ן-ישראל יזמה את סיור המשלחת לבאקו.

צילומים: מאיר חוטקובסקי, עליזה ז'זק, ויקיפדיה


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל