ספרו של עתידן: "חומר קריאה להיסטוריון" המחפש שגיאות בחיזוי ההיסטוריה.

יקירי, לעניות דעתי, פרופסור פסיג עדיין לא הוכיח אפילו הכרזה אחת על מה שיהיה בעתיד, אכן צדקה. יש לי את הספר שלו. קשקוש מדעי למהדרין. במציאות מדינת ישראל משקיעה מיליארדים בנושאים החשובים של המדינה: הכבישים בארץ מתרחבים, קווי הרכבת מתרבים, פיזור האוכלוסייה בישראל בעיצומו בנגב, בגליל, ובפרוזדור ירושלים.


ספרו של עתידן: "חומר קריאה להיסטוריון" המחפש שגיאות בחיזוי ההיסטוריה.
קורא ישראלי יקר,
(מְכַוֵּוַן גם לנשים),
את השורות למטה קיבלתי מאזרח ישראלי שלרוע-המזל, גר באמריקה, כדי לדאוג לעתיד המדינה, -הוא קורא כל דבר מפחיד שנשמע על-ידי דבילים בעלי תעודות הסמכה גבוהות, שיודעים שהם לא יודעים, אבל מעמידי פנים של ידענים...
אַחֲרֵי הציטוט שֶׁל הַדְּאָגָה, קִּרְאוּ בְּבַקָּשָׁה אֶת הַהַרְגָּעָה שֶׁנָּתַתִּי לו בחינםֹ.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4806259,00.html
0 7340 4806259 00: "html 100 שנה אנשים ייתלו פה על אוטובוסים"
הילדים אולי יישארו כאן, אבל מי חושב על הדור שאחרי? תפקיד "נציב הדורות הבאים" בוטל, התכנון הוא לשנים בודדות, והצפי הוא שב-2100 כבר יחיו בארץ 24 מיליון איש. "אנחנו עלולים להפוך להודו בסוף המאה", מזהיר עתייקירי,
לעניות דעתי, פרופסור פסיג עדיין לא הוכיח אפילו הכרזה אחת על מה שיהיה בעתיד, אכן צדקה.
יש לי את הספר שלו. קשקוש מדעי למהדרין.
במציאות מדינת ישראל משקיעה מיליארדים בנושאים החשובים של המדינה:
הכבישים בארץ מתרחבים, קווי הרכבת מתרבים,
פיזור האוכלוסייה בישראל בעיצומו בנגב, בגליל, ובפרוזדור ירושלים.
רכבת קלה נוסעת בירושלים, ונחפרת בתל-אביב.
מקורות הגז העשירים שבידנו יממנו בריאות, תחבורה, חינוך ועזרה לחלשים.
אף אחד לא יודע מי יהיה ראש הממשלה הבא, אף אחד לא יודע איזה ממשלה תהייה,
אף אחד לא יודע כמה חברי כנסת ובכירים בממשל ישלחו לבית הסוהר, ומה תהייה התוצאה של כך.
לפיכך אני מצהיר קבל עם ועדה:

אף עתידן אחד עוד לא זכה בפרס אוסקר על עבודתו המדעית.
אף עתידן אחד לא ניחש מראש את מלחמות העולם. אף אחד לא ניחש שהאלקטרוניקה תתפתח כל כך מהר, אף אחד לא ניחש שמדינת ישראל תהייה מעצמה אטומית, אף אחד לא ניחש את נפילת הקומוניזם הרוסי, אף אחד לא ניחש מראש את נפילת החומות בתוך העולם הקומוניסטי, אף אחד לא ניחש את הפלישה המוסלמית המסיבית לאירופה, מה נישאר? עתידנים בלי ביקוש, עתידנים קיש-קוש.
והדה-הודה... בקשיש על הכביש וחנטריש.
אף עתידן לא יודע מה תהייה התוצאה של "מלחמת-העולם השלישית" שבה אנו חיים. אף אחד לא יודע להגיד איך העולם המערבי יפטר מהאיום המוסלמי על כל מדינה בעולם. אף אחד לא יודע לאן יתקדם מדע הרפואה, ומתי סל התרופות יהיה כלכלי לכל החולים.
אף עתידן לא יודע אם איראן או צפון קוריאה ישתמשו בנשק האטומי שלהם, אף אחד לא יודע מה יהיה ברוסיה אחרי שיתנקשו בהצלחה בפוטין. ואני יכול להמשיך בזה אבל אין לי כוח ולא מוטיבציה...
בסך הכול, מי שרוצה לדעת מה יתרחש בעתיד, צריך לעשות שתי פעולות מסובכות
1. לצפות במה שהתרחש בעשרים השנים האחרונות בתחומי הפוליטיקה, טכנולוגיה, שינויים במבנה אוכלוסיות בעולם, לרשום טבלת התרחשויות בעולם באופן שיהיה אפשר לנתח את הנתונים.
עליך לחקור אילו מלחמות מקומיות לא הסתיימו, כמה מדינות מתקרבות לפשיטות רגל.
כמה מדינות מגבירות את ההשקעה והמאמץ הממשלתי לבנות מערכות חינוך שמתאים למקצועות עתידיים, לחנך את כל האנשים שלומדים, מהי למידה עצמית, מה למידה רצופה של כל החיים.
לעקוב אחר ההתפתחות הטכנולוגית ברפואה, מזון, רכב, ואלקטרוניקה.
מדינה נבונה תלמד מהם השינויים העולמיים בביקוש בעלי מקצועות מדעיים בכל התחומים.
מדינות העולם חייבות לדעת מראש מה צריך להיעשות כאשר יש התמוטטות של הצורך-במקצועות-קיימים למען תחומים חדשים בתעשייה המקומית והעולמית.
במדינה חכמה יש להשקיע בחיפוש מתמיד של רעיונות מתקדמים אצל אנשים פרטיים. הכלים שעומדים בפני האדם המודרני מאפשרים לו למידה עצמית ומשפרת את הפתיחות לתגליות הגרז', כמו המחשבים והתוכנות שבמאה העשרים התחילו להתפתח בבתים פרטיים.

חינוך בעתיד הקרוב חייב לעודד צעירים להשקיע בהרחבת האינטלקט שלהם לתחומים רבים.

2. לעשות הכול להארכת תוחלת החיים. כך תזכה יותר טוב לראות את העתיד. מה לעשות? לאכול אוכל בריא שמאריך את תוחלת החיים. להימנע מתאונות שאינן מחויבות המציאות: (רעידת אדמה היא תאונה שהיא מחויבת מציאות. למי שזה קורה מתחת ליסודות ביתו, לא הייתה אלטרנטיבה שמבטלת רעידות אדמה קטלניות.
תאונת רכב, נפילה מסולם, התחשמלות, שריפת-הבית וטביעה-בחוף הים, הן תאונות שבחינוך ובהשגחה רצופה על האנשים שאתה אוהב, ניתן בהחלט למנוע, לא מאה אחוז אבל הרבה יותר מאפס.

עד כאן
תודה על הקריאה.

יגאל בוראהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל