על חשיבה חיובית ועל אושר

יש מי שלא מאמינים שחשיבה חיובית נחוצה לנו. זאת מפני שאנו עלולים להתפתות לחוסר פעילות ולאי נקיטת צעדים לשינויים בחיינו. אבל לדעתי עלינו להתרכז בהזדמנויות שהבוקר החדש מביא. ככה גם נוכל לאפשר לנו לממש את הדברים החיוביים הללו בחיינו. יש הבדל בין פיתוח דמיון, שהוא כלי חשוב להנעה ולתכנון חיינו, לבין פנטזיות, שהן תחליף לפעילות ונקיטת אמצעים לשינוי.

על חשיבה חיובית ועל אושר

יש מי שלא מאמינים שחשיבה חיובית נחוצה לנו ויש שאומרים שאפילו היא עלולה להזיק. זאת מפני שאנו עלולים להתפתות לחוסר פעילות ולאי נקיטת צעדים לשינויים בחיינו. אבל אני חושב שעלינו לפתוח כל בוקר במחשבות חיוביים, להתרכז בהזדמנויות שהבוקר החדש מביא. ככה גם נוכל לאפשר לנו לממש את הדברים החיוביים הללו בחיינו. יש הבדל בין פיתוח דמיון, שהוא כלי חשוב להנעה ולתכנון חיינו, לבין פנטזיות, שהן תחליף לפעילות ונקיטת אמצעים לשינוי.
מחשבה חיובית היא בדיוק כמו נהיגה – כשאנו נוהגים בסיבוב מסוכן, או קרוב לתהום, עלינו להתרכז בדרך שאנו צריכים לעשות ולא בתהום או במעקה שבצד הדרך...
מחשבה בוראת מציאות – הרגשות שלנו הן סובייקטיביות ותלויות באמונות שלנו. אנחנו מרגישים לפי מה שאנחנו מאמינים שאנו מרגישים. בניסוי פסיכולוגי שנעשה נתנו לאנשים לטבול את כף ידם במים חמים מאוד זמן מסוים. קבוצה נוספת טבלה את כף ידה באותם מים חמים ולמשך אותו זמן, אבל הוטל עליהם להמשיך לטבול את כף ידם עוד כדקה במים פושרים. הקבוצה השנייה דיווחה בבירור על סבל מופחת שחוו בניסוי! כלומר סוף של הניסוי בקבוצה זאת, שהיה כרוך בפחות סבל, השפיעה על חוות דעתם לגבי הניסוי כולו.
יש זמנים שאנו חיים מתוך הרגשה שאין לנו מטרה. לפעמים כל שאיפותינו להעביר את היום ולחזור לישון בשלום.
יש זמנים אחרים שאנו מרגישים שהחיים מלאי הזדמנויות, מרגישים שיש כל כך הרבה מה לעשות ואנו מעבירים את הזמן בכיף ובשמחה והיום חולף לו במהירות רבה מדי לטעמנו...
הבחירה בידינו – אנו יכולים לחיות כמו שורדים, מתוך חששות ופחד ופסיביות ואי עשייה, או לקחת סיכון, לחשוב חיובי, לראות את החיים כמלאי הזדמנויות שאסור להחמיץ ולוותר על החששות והפחדים שלנו.

תיאוריית תורת המשחקים הפסיכולוגית והאושר האישי שלנו

תיאוריית תורת המשחקים, הפסיכולוגית, גורסת שאנשים ויצורים חיים ובעלי חיים עושים דברים לא מפני שיש להם מטרה מסוימת, אלא כי הם זקוקים לנצל את הנתונים הטבעיים שיש להם.
לדוגמא: הריקוד הוא תוצאה של היכולת המולדת שלנו לזוז ולנוע בזריזות.
הסיבה שאנו עושים דברים זה מפני שאנו פשוט יכולים לעשותם ואנו רוצים לעשותם על הצד הטוב ביותר. לא מפני שיש לנו איזו מטרה – אלא מפני שעצם העשייה גורמת לנו הנאה.
אנחנו אז כמו ילדים שמשחקים – המרוכזים במשחק ולא שמים לב לזמן העובר ולדברים מסביב – אז אנו פשוט זורמים עם החיים בלי שניאלץ להתמודד במעצורים – אז ההתמקדות שלנו היא קלה וספונטנית, אנו מרוכזים ונהנים.
בחברה המודרנית האדם איבד את ההבנה הזאת ולכל דבר שהוא עושה הוא מחפש מטרה – שהיא בדרך כלל כספית או בעלת אינטרס חומרי אחר.
כמו שאהבת אמת היא אהבת חינם – נטולת אינטרסים, ככה גם משחקי החיים שלנו נותנים את הטעם האמתי והשמחה לחיינו.
התפיסה שהאדם מתנהג רק לפי הצרכים הביולוגים שלו היא שגויה. תינוק – למרות שכל הצרכים שלו הם אכילה והפרשת פסולת, עדיין מגלה סקרנות עצומה כלפי הסביבה וכלפי כל דבר בחייו.
היכולת לשחק היא העצמי האמתי שלנו ואנו עלולים לאבד אותה כשאנו נסחפים לטרדות החיים ומאבדים את היכולת לעשות זום-אאוט ולראות את התמונה הכללית. התמונה שמחוץ לאני הקטן שלנו, על צרכיו, שנראים לנו שהם כל מה שיש.
החברה המודרנית, בעלת הדרישות, מבטלת את האני האמתי שלנו. אנו זקוקים לרמזים מהסביבה כדי להעריך אם דבר מסוים הוא ראוי ומאבדים את היכולת הטבעית שלנו לשפוט ולקבל החלטות מושכלות לטובתנו הנעלה יותר.
בסופו של דבר – כאשר אנו מפסיקים לזרום עם החיים, עם הדברים שאנו אוהבים, כשאנו מפסיקים להיות מחוברים לאני האמתי שלנו – אנו מאבדים את היכולת להיות מאושרים!


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל