משהו שהיהדות החמיצה

ממצוות התורה נעדרת מצווה אחת שלמעשה משתמעת מהתורה. והיא שמעצם אמונתנו באל האחד שברא את הכל, עלינו להסיק שהדרך הכי ראויה לעבוד את האל, היא במאמץ והשתדלות לשמור על כל אשר האל ברא. אילו מצווה זו היתה קיימת כי מאד יתכן שגם הנצרות והאיסלם היו מאמצים אותה, ואולי עולמנו היה אז נראה אחרת...

כאשר אני נחשף לזוועות המתחוללות בארצות ערב בשם הדת, תוהה אני האם עלי להתנחם בעובדה שהאיסלם מצוי עדיין בתקופת הילדות שלו [בהשוואה ליהדות]?
מלחמות היהודים לפני 2000 שנה גרמו לטראומה עמוקה שבשלה נרתעים אנו [בתקווה שמצב זה לא ישתנה לעד] מאלימות בתוכנו על רקע דתי.
היות ומקורו של האיסלם היא היהדות, האם לא היה מנוס והאלימות הדתית היא חלק ממחלות הילדות של האיסלם ממש כפי שהיה אצלנו ואח"כ אצל הנוצרים?!
נראה לי שאל לנו להסתפק באמת ההיסטורית המונחת בבסיס עמדה זו, אמנם לכאורה לא ידינו שופכות את הדם בארצות ערב. אך האם אין כאן היתממות? נראה לי שהעמדה זו של הדברים לא נועדה אלא לאפשר לנו להתבצר במקום של נוחות רגשית/מוסרית .
אכן היהדות הנחילה לנצרות ולאיסלם רעיונות וערכים מאד חשובים, שבמרכזם עומדת הקביעה שאין אלוהים אלא אחד. ושכולנו נבראנו ע"י האל.
היהודים חייבים לקיים 613 מצוות ,שכר ראוי מובטח למקיימי מצוות אלו, ועונשים למפירים אותן.
היות ועילת מאמר זה היא האלימות האיומה המתחוללת עכשיו ע"י מוסלמים בעיקר [לא רק] עקב מניעים דתיים אני רואה צורך לטעון שאכן היהדות היא שאחראית בעקיפין לאלימות זו.
הסיבה לטענתי זו היא שהיות וחוץ מהרעיונות הכרוכים באמונה באל האחד, הנחילה היהדות לנצרות ולאיסלם גם דפוסי התנהלות דתית הכוללים גם הוראות מדוייקות באשר להתנהגות חברתית ראויה וכללי פולחן דתי. אך כדי לבדל את עצמם מהיהדות יצרו הן אבות הכנסיה והן הנביא מוחמד ומפרשיו דפוסי פולחן והתנהלות דתית שונות מאד מהיהדות.[שונות ביישומן, אך זהות בעיקרון שמפעיל אותן!]
אמנם היהדות הנחילה לנצרות ולאיסלם רעיונות נשגבים, אך רעיון עיקרי אחד שמתקבל תוך היסק מעצם האמונה באל האחד לא גובש בבהירות מספקת ביהדות [ ועל כן היא גם לא יכלה להעניקו לדתות הצעירות], כוונתי שעצם אמונתנו באל האחד מחייבת אותנו לעשות ככל יכולתנו כדי לשמור על מה שהאל ברא.
אמנם יש להניח שמעט מאד יהודים [אם בכלל] יחלקו על רעיון זה, אלא שכיום אין הוא נתפס כפרדיגמה.
אילו רעיון זה היה מוגדר כאחד מעיקרי היהדות, אפשר להניח שגם הנצרות והאיסלם היו מאמצות אותו.
לא נעסוק עכשיו בדיון מה היו הסיבות שרעיון זה לא הוצע , אך השאלה הבלתי נמענת היא "האם מעוות יוכל לתקון". לכאורה דפוסי הדתות כבר נתקבעו, וכדרכם של מנהגים קדומים הואצלה להם גם איזו קדושה .
אך למרות כל אלה, אני מאמין שאולי בדרך של הידברות בין דתית אפשר יהיה להגיע להסכמה נרחבת על העיקרון שהוצע כאן.
מסופר שעל ערש פטירתו של ר' יוחנן בן זכאי בקשו ממנו תלמידיו שיברכם, אמר להם:
יהי רצון שמורא שמים יהי עליכם כמורא בני אדם.
ואיך זה נוגע לעניין שהעליתי כאן? משום שרוב היהודים שומרי המצוות עושים זאת מרצונם להיות שייכים לקהילה מסויימת, הרגשת שייכות שמעניקה להם תחושת בטחון, מעטים נכונים לפעול בניגוד לדעת הרוב.
רוב מקיימי המצוות אינם שואלים את עצמם האם אכן במעשיהם הם אכן מכבדים את מי שברא את העולם, או שדי להם בכך שהם מקיימים את המצוות כפי שרבותיהם הורו להם. [מורא בשר ודם]
ובחזרה לעצם העניין : לכאורה לא צריכה להיות כל בעיה באימוץ רעיון המחויבות לשמירה על הבריאה, אבל כשאנו מנסים לברר במה מדובר מתברר שמדובר בעול כבד מאד- כי הרי אנו מודעים לעובדת המשאבים המוגבלים של כדור הארץ, ובכן אם אנו מנסים ליישם את עיקרון המחויבות לשמירה על הבריאה, מתעוררת השאלה: עד כמה מותר לי לצרוך כדי ליהנות [מעבר לצרכי הקיום שלי!] וזאת כאשר אני יודע שככל שאני צורך יותר- לזולתי ייוותר פחות, זה נכון במזון, זה נכון בשימוש בדלק ובשימוש בקרקע לבניה.
הזולת- הוא האחר כיום, וגם צאצאי הרחוקים בעתיד. אבל היות שהקב"ה ברא את הכל- עלי להתחשב גם ביתר הבריאה ולא לצרוך רק לשם ההנאה. בכוונה תחילה נמנעתי מלגעת בנושאים יותר כאובים ורגישים הכרוכים בהבטחות אלוהיות, ובשליטה באתרים מקודשים.
נראה לי שברגע שהמאמינים בני איזו דת שתהיה , יפנימו את משמעות המחויבות לאל , במקום לנציגיו עלי אדמות, הם יבינו שכל מהלך שלהם יצטרך להיות מדוד ושקול על פי קריטריון מרכזי אחד: האם יהיה בפעילותם משום פגיעה מיותרת במה שהאל ברא.
נראה לי שזהו שדה מוקשים פוטנציאלי, לא רק בוויתורים [קרבנות !] שמתחייבים מעיקרון זה, אלא גם משום שספק אם אפשר יהיה לקבוע כללים ברורים ונוקשים מה מותר ומה אסור.
מן הסתם הלבטים האם לקבל את רעיון המחויבות לאל ולכל אשר ברא , על כל מה שמשתמע מכך- יהיו נחלת כל מי שרעיון זה הוצע לו ללא הבדל בין הדתות השונות.
ובכן האם ראוי לנסות להציג רעיון זה בפני מנהיגים דתיים שונים? בוודאי!
איך ולאן הדברים יתפתחו?
לאלוהים פתרונים...
איך ולאן הדברים יתפתחו?
לאלוהים פתרונים...


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל