פרשת שלח לך נוסח ב

פרשת "שלח לך" במדבר י"ג – י"ד) לנו, החילונים, קשה לכאורה למצוא משמעויות רלוונטיות לחיינו בפרשות השבוע. מצד שני אנו מצווים לעשות זאת כי זאת התרבות שלנו ולא רק של החרדים. כזכור לכם בפרשה זו משה שולח את המרגלים לסייר בארץ לפני כיבושה, והממצאים שהם מביאים גורמים לעם להתייאש מכיבוש הארץ, כשמולם עומדים משה, יהושע, כלב בן יפונה ואהרון שאינם מאבדים את ה

פרשת "שלח לך" במדבר י"ג – י"ד)
לנו, החילונים, קשה לכאורה למצוא משמעויות רלוונטיות לחיינו בפרשות השבוע. מצד שני אנו מצווים לעשות זאת כי זאת התרבות שלנו ולא רק של החרדים.
כזכור לכם בפרשה זו משה שולח את המרגלים לסייר בארץ לפני כיבושה, והממצאים שהם מביאים גורמים לעם להתייאש מכיבוש הארץ, כשמולם עומדים משה, יהושע, כלב בן יפונה ואהרון שאינם מאבדים את האמונה שכיבוש הארץ אפשרי בעזרת ה'.
שנים רבות צידדתי בעמדת העם. את חיי היחיד וחיי האומה צריכים להנחות שיקולים ראציונליים בלבד, ולא "אמונה". עשיתי מהנחה זו השלכות על התנהגות "גוש אמונים" והימין בארץ, שאינה ראציונלית בשאלת שלמות הארץ, לדעתי.
אבל לאחרונה שיניתי את דעתי גם במישור הלאומי וגם במישור הפרטי.
ראשית, לפי הסיפור התנ"כי וגם המחקר ההיסטורי, התברר שמשה ויהושע צדקו, והארץ נכבשה לבסוף את הארץ, ואין זה משנה באיזו דרך היסטורית – התוצאה הסופית הייתה שעם ישראל השתלט על א"י.
ובתקופתנו, מה אמר הרצל? "אם תרצו אין זו אגדה". כלומר אם נאמין תהייה לנו מדינה יהודית בא"י, ובתקופתו רק קומץ קטן האמין בכך. לפני הכרזת המדינה לולא התעקשותו של בן-גוריון היו דוחים את ההכרזה לחודשים רבים. אבל בן-גוריון האמין, בניגוד לאזהרות האמריקאים כי אנחנו ננצח במלחמה.
במישור הפרטי אני יודע שאם הייתי נותן לספקות לשיקולים "ראציונאליים" להנחות אותי, לא הייתי עושה כלום בחיי. לא הייתי נעשה מרכז ענף, לא הייתי יוצא ללימודים אקדמאיים בגיל 35, לא הייתי נעשה למורה, לא הייתי מוצא אשה בגיל 52 לאחר גירושי, לא הייתי נעשה עורך עלון בקיבוץ שאיני חבר בו, וכו' וכו'. שום דבר לא בא לי בקלות, ובלי אמונה חזקה לא הייתי עושה דבר.אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל