1508להקת המחול לה ריאל-ספרד

רעיקודים ממחוזות ספרד השונים
הערב,בפעם הראשונה בישראל, הופיעה להקת המחול הספרדית 'לה ריאל'בתכניתה ESTAMPAS DE ESPANA.פרוש שם התכנית הנרקדת בעברית הוא 'תמונות מספרד'
הלהקה מונה 17 רקדנים והיא מבצעת מחולות ספרדיים שונים מאזורים שונים של ספרד ומחוצה לה.
הלהקה מופיעה כעת בישראל לרגל ציון 30 שנה לכינון יחסים דיפלומטיים בין ספרד וישראל והיא תופיעה גם במסגרת פסטיבל כרמיאל.

הלהקה מופיעה עם 6 עבודות שונות של כוריאוגרפים שונים .שמם לא הוזכר בפרסומים שהיו.בנוסף ראוי לציין העדר תכניה או דף אינפורמטיבי כל שהוא לגבי הלהקה ותכנית הערב
לכן לא נמסרת כל אינפורמציה על היוצרים ואיתם הסליחה.

העבודות שראינו נרקדו למוסיקה מוקלטת שכללה מוסיקה קלאסית,מוסיקת פלמנקו,שירים ספרדיים, מוסיקה עממית ועוד.
המוסיקה היתה ברובה עליזה ,כולה ערבה לאוזן ונבחרה בקפידה.

הבסיס לתכנית הערב היו הריקודים של הלהקה כקבוצה, כאשר היו כמה קטעי סולו עצמאיים או סולו או דואט בתוך מחולות הלהקה וכחלק מהריקוד.

התכנית היתה מגוונת ביותר.יצרו אותה כוריאוגרפים שונים.הורגש שלא יד אחת אחראית לכל הריקודים והיא כללה מחולות ממחוזות ספרד וריקודי פלמנקו.
כל הריקודים שנרקדו היו מסוגננים בטוב טעם וכשרון רב.

ראינו ריקודי פלמנקו בסיגנונות שונים,ריקודי ג'וטה הידועים היטב בספרד אך לא מוכרים מספיק בארץ ובאירופה.זהו ריקוד המשתנה מאזור לאזור כאשר כל ריקוד כולל את האלמנטים האופיניים לאזור.

הלהקה הכניסה אותנו לזמן, קצר- קצת יותר משעה, לאוירה הספרדית האותנטית והעליזה.
אי אפשר היה להשאר אדיש כשעל הבמה רוקדים,שרים ומופיעים רקדנים ברוח וחן נעורים בקצב נהדר,בביצוע מדוייק ויוצרים תמונות עשויות מהרקדנים .
הכוריאוגרפים הקפידו שתמונות אלו יוצרו צורות גיאומטריות שונות כאשר המאפיין שלהן היה שכולן היו סימטריות.

אפשר היה להבחין בריקודים באמוציות שונות, באהבה לריקוד,ביופי מקסים ובאנרגיה שכל רקדן השקיע כדי שהריקודים יהיו יפים ומוצלחים.

הלהקה שייכת לקונסרבטוריון ''מריאמה'' ממדריד ונוסדה ב1992 ע'י הרקדן והכוריאוגרף הספרדי המפורסם חואן קרלוס סנטמריה .הוא אסף סטודנטים כישרוניים ואיתם השתתף בפסטיבלים רבים בכל העולם בעיקר באירופה.

לרקדנים יש יסוד וטכניקה טובים מאוד לריקוד וכושר גופני טוב.

ראינו 6 ריקודים.כל ריקוד התאפיין בסיגנון שונה ונבדל מהריקוד שנרקד לפניו או אחריו.
בריקוד הראשון הופיעו בהתחלה 8 גברים לבושים בשחור עם חולצות לבנות.תלבושת שהחמיאה לגוף הן של הרקדנים והן של הרקדניות.כולם נבחרו כמעט באותו גובה וכולם היו רזים ובמבנה גוף כמעט זהה.

הרקדניות הופיעו בחצאית תלת שלבית ובגד עליון שחור עם שושנה אדומה תקועה באמצע.
ריקוד זה נרקד כולו על ידי כל הלהקה .היתה אחידות מושלמת ברקיעות,בצלילי הקסטניאטות ובריקוד.זה היה ריקוד פלמנקו מלא שמחה ,גיל,עם קצב ומוסיקה אינסטרומנטלית נעימה לאוזן.

הריקוד השני היה ריקוד סולו כאשר הרקדנית עם צעיף אדום ענק שהתנפנף עם השובלים של שמלתה יצרו שילובים יפים בכל סיבוב.הביצוע היה נהדר.

התכנית נמשכה עם ריקוד בו הרקדנים הופיעו בבגדי יום יום והרקדניות בשמלות ארוכות.הקצב היה שונה לגמרי מהריקוד הקודם.קצב איטי,רעש של ים וקול של גבר שר הדומה לצליל של כלי נשיפה.היה זה ביצוע נהדר בכוריאוגרפיה עם מתח פנימי רב כאשר תוך כדי הריקוד חלק מהרקדנים קפאו במקומם בעוד בודדים רוקדים.

בהמשך נרקד ריקוד שהרקדנים הם גם השרים-חברי מקהלה. ניהול המקהלה היה בידי מאר מל.כוריאוגרפיה מקסימה.מוסיקה מיוחדת.ביצוע מקסים.

בכל ריקודי הפלמנקו למרות התנועות האופיניות לפלמנקו הורגש גיוון רב בשימוש במאפינים אלו.

ריקוןד נוסף היה של רקדן שלבש בגדים שהיושבים לידי החליטו שדומים לבגדים גרוזיניים.הרקדן ליווה את עצמו בקסטניאטות כאשר ביצוע הריקוד שהיה קצר היה טוב מאוד.

לסיום התכנית ראינו ריקוד שונה משאר הריקודים שבוצעו הערב.נרקד עם מקלות ביד וכדים בידי הנשים.זה היה ריקוד מלא חיים,קיצבי ביותר עם תלבושות צבעוניות מיוחדות ומקסימות.ריקוד שהתקבל הכי יפה על ידי הקהל וזכה לביצוע חלקי כהדרן עם אותה מוסיקה אך עם תנועות אחרות.

היה זה ערב מחולות ספרדיים מקסים, הן מבחינת הביצוע,הן מבחינה כוריאוגרפית והן בגלל הגיוון שאיפשר לראות ''תמונות נהדרות'' מספרד כשם התכנית בתשוקה ואהבת נעורים.

הלהקה תופיעה מלבד בתא גם בכרמיאל,הרצליה,ירושלים וחיפה

ראות או לא לראות;רוצו כי תהנו גם אם אינכם מחסידי הפלמנקו.
ליאון אלי
[email protected]
עתונאי-מבקר אמנות
חבר אגודת העתונאים של תא
ותא המבקרים שלידה
מנהל קהילות התרבות והפנאי-אתר מוטקה

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל