הרהורים על כאב

פשוט חומר למחשבה... הנושא הוא כאב, המטרה להבין למה באופן כללי וגם קצת איך, כאב מכל סוג פיזי או רגשי, הוא בעצם סימפטום /סימן לבעיה והתראה וקריאה להתמודדות.

לא יודעת למה, אבל הבוקר (לפנות בוקר) בעודי בוחשת בסירים ובקדרות של הבישול בעבודה עלתה בראשי פילוסופיה "עתיקה", לכאורה לא מבוססת על שום דבר מדעי (אלא אם החיים עצמם נחשבים כנותני ניסיון ,ואמצעי למחקר משוער). מן הסתם לא אני המצאתי אותה וגם אם כן חשבתי עליה בעצמי, אני בטוחה בוודאות מוחלטת ובלי ספק שאני לא היחידה בעולם שחשבתי עליה!
 
פשוט חומר למחשבה...הנושא הוא כאב, המטרה להבין למה באופן כללי , וגם קצת איך, כאב מכל סוג פיזי או רגשי, הוא בעצם סימפטום / סימן לבעיה והתראה וקריאה להתמודדות.
ברמת העיקרון הוא לא הבעיה עצמה, אף על פי .. שיש מקרים לא מעטים , שבהם כאבים הופכים למקור הבעיה עצמה; כמו מחלה פיזית שגורמת לכאב פיזי, או מחלה נפשית שגורמת לכאב נפשי. אבל לא על זה הנושא.
 

בין כאב פיזי לנפשי / רגשי אין כל הבדל , כאב זה כאב, תשאלו את מי שסובל !

יחד עם זאת אנשים הם סתגלניים ויש הלומדים לחיות עם עצמת כאב בדרגות שונות, או בחלקים שונים של הגוף, או של המוח, בדרך כלל בלית ברירה רוב האנשים ככה.
הזמן לא מרפא את הכאב אבל לרוב הוא מקהה אותו. יש לנו גבול טבעי או סף כאב אישי ובד"כ מלבד כאב מיידי, הכאבים מתגברים או נחלשים, זה יכול להיות ממשי או לפחות תחושתי , תלוי באדם.
 

בכאב פיזי, המוח מקבל התראה במסר בהול מהחיישנים העצביים, שברקמת הגוף יש פגיעה, והמוח מחזיר דרכם מסר של פעולה מונעת מהמשך פגיעה, ומיד לאחר מכן פעולה מתמודדת עם הפגיעה שכבר החלה, שהיא פעולה מתקנת או מנסה לתקן . זה עניין של אלפיות השנייה. פעולה מונעת למשל היא להזיז את היד מהלהבה . פעולה מתקנת ומתמודדת היא לשים את היד מתחת מים קרים ולבקש עזרה ונחמה וטיפול וגם לצעוק, ולבכות, ואולי גם להתעצבן והכול בו זמנית. עד כאן פשוט מאוד להבין!
 

בכאב נפשי- רגשי (לא נפשי של מחלות נפש, כן! ) אלא הרגיל שאתו אנחנו מתמודדים ביום יום כאנשים נורמליים לחלוטין; כמו אכזבה , צער, עלבון , פגיעה, כעס וכ"ו, לרוב הפעולה של החיישנים העצביים היא התמודדות עם הכאב בלבד, לא ממש פעולה מתקנת. אם כי ירייה מהמותן של קללה עסיסית לפעמים משפרת את ההרגשה, גם במקרה של כאב פיזי...

ההתמודדות עם כאב רגשי נעשית בכמה שלבים, לפי דעתי אין מתכון אחיד! או יעיל יותר או פחות. כל אחד וההתמודדות האישית שלו! הכול צפוי והרשות נתונה (מלבד אלימות כמובן , אבל גם היא קיימת בעולם לצערנו).
התחלת ההתמודדות עם כאב רגשי היא במינימום רגש אחד, אבל בד"כ ביותר מאחד מהרגשות שהחיישן העביר למוח, המטרה היא להרגיש את ההרגשה במלואה, התוצאות האפשריות של התגובה להרגשה היא רבה כמספר האנשים עלי אדמות. ולמרות התקווה שהיא לא תפגע בזולת, לצערנו ,לרוב זה מה שקורה.

יש ששותקים ומסתגרים, יש שצועקים ומטיפים, יש שבוכים בלי הפסקה, יש שמעליבים בחזרה, יש שמקללים, יש שאלימים, יש כל מיני דרכים להתמודד עם רגשות שנקראים שליליים.
הם נקראים שליליים, לא כי הם רעים, אלא כי אנשים לא נהנים מהם, אלא סובלים מהם, נורא פשוט.
איך הם מביעים את הרגשות זו כבר שאלה אחרת , אבל הרגשות נובעים מכאב.
 


אחרי ההתמודדות הזאת באה בד"כ רגיעה זמנית, גם בכאב פיזי וגם בכאב נפשי יש נטייה כללית לתנועה גלית, כמו תנועה של מים עקב זריקת אבן. הגל הראשון הוא החזק ביותר בד"כ, אחריו הגלים הופכים לאדווה עד רגיעה מוחלטת... או עד האבן הבאה.

מה יכולה להיות האבן הבאה האפשרית מלבד משהו חיצוני שעלול לגרום את זריקתה (כמו לקבל מכה על הכוויה), היא יכולה להיווצר מתוך זיכרון הפגיעה הראשונית או אפילו זיכרון כאב ההתמודדות בעצמו, לזה בני האדם קוראים לפעמים מתוך עמדה די שיפוטית "רחמים עצמיים" .
 

ההתמודדות עם הפגיעה הראשונית היא חובה ובלתי אפשרי לא לעבור אותה!!
היא הנתון הראשון שגרם לכאב, היא הסיבה והמסובב בו זמנית, אי אפשר להתעלם ממנה, וגם לא רצוי!
אף אדם אחר לא יכול להעביר אותה בנחמה! היא עוזבת רק בזמן שלה, בזמן הנכון לה!
וגם אם נדמה לנו שהיא עזבה לרגע בגלל אדם אחר, היא תחזור בצורה אחרת, בפעם אחרת, זה שם קיים, תמיד מחכה לפעם הבאה.
ולא בגלל שזה איזה שד שמחכה לנו בפינה חלילה, אלא בגלל שזו בעצם רק עוד דרך התמודדות שלנו עם המציאות על כל רבדיה!
וכאב הוא חלק מרבדיה , כאב ההתמודדות הוא מחויב המציאות!
 

אבל לטובתה של ההתמודדות עם הכאב יש לציין את הפז"ם שהיא צוברת, האדם למד להתמודד ומפעם לפעם זה אכן נעשה יותר ויותר קל! והייאוש נעשה יותר נוח עם הזמן!
זאת אומרת שלניסיון בכל כאב יש יתרון משמעותי.

זה כמו סוג של נסיוב נגד ארס, שניתן לאט במינון של טיפות בודדות קבועות, כמובן שלכל "ארס" יש נסיוב נפרד , ואנחנו מפתחים נוגדנים לכל מידי "רעלים" במהלך החיים.

עד כאן על הכאב

שבוע נפלא באמת לכולם!!
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל