השאלות הלא נכונות

הלכנו ללבנון וחזרנו עם חיזבאללה. החלשנו את הפת"ח והרשות הפלשתינית ובנינו את החמאס. החלטנו לעקור את המתנחלים מעזה בלי להידבר עם הרשה"פ והימלכנו את החמאס. העיקר שלא יהיה עם מי לדבר. אחרי כל אחת מהמלחמות / מבצעים (?) עולות השאלות. הציפייה לדו"ח מבקר המדינה על צוק איתן מזעיקה דיון ציבורי שמעלה מחלוקות וביקורת. תהליך שהתחולל אחרי מלחמת לבנון השנייה. ב

הלכנו ללבנון וחזרנו עם חיזבאללה. החלשנו את הפת"ח והרשות הפלשתינית ובנינו את החמאס. החלטנו לעקור את המתנחלים מעזה בלי להי

השאלות הלא נכונות
צבי י' כסה

הלכנו ללבנון וחזרנו עם חיזבאללה. החלשנו את הפת"ח והרשות הפלשתינית ובנינו את החמאס. החלטנו לעקור את המתנחלים מעזה בלי להידבר עם הרשה"פ והימלכנו את החמאס. העיקר שלא יהיה עם מי לדבר.
אחרי כל אחת מהמלחמות / מבצעים (?) עולות השאלות. הציפייה לדו"ח מבקר המדינה על צוק איתן מזעיקה דיון ציבורי שמעלה מחלוקות וביקורת. תהליך שהתחולל אחרי מלחמת לבנון השנייה. בעידודו של בנימין נתניהו, ראש האופוזיציה, עלו המילואים שחזרו מלבנון ובמוצדק מחו על התנהלות המלחמה.

דו"ח מבקר המדינה

שנתיים אחרי צוק איתן עולה הביקורת והתביעה בציבור ובמשפחות הנופלים לוועדת חקירה שתמציא הסברים: על מה ארכה המלחמה, מה היו מטרותיה, האם קבינט המלחמה תפקד כיאות (או כטענתם של שרי קבינט), מה היו הישגיה. האם פעל בה צבא משוקם אחרי השנייה? ועוד תהיות לאירועים הצבאיים והאזרחיים. הפעם לא היה ראש אופוזיציה לדרבן את הציבור למחות על המלחמה. והכל מחכים לדו"ח המבקר כשכולם יודעים שלאחר שהוצג דו"ח ביניים הסופי ירוכך ע"י המבקר כדרכו.

ראש הממשלה שינה ממנהגו וזימן עיתונאים לביטחון והציג להם את מסמכי ההגנה להפרכת הטענות והשאלות. אלא שהשאלות האלה הנוגעות להתנהלות המלחמה ככל שהן חשובות חשובה מהן השאלה איך בכלל החליטו הממשלות על שתי המלחמות – לבנון השנייה וצוק איתן?

חיזבאללה וחמאס סיירות אירניות

בניגוד לרבים בשמאל אני חשבתי שצריך למחוץ את החיזבאללה ואת החמאס לא בגלל הטרור אלא משום שהשתיים הן סיירות של אירן. ההסכם האסטרטגי בין ישראל לארה"ב הוא שזו תומכת בישראל וזאת מבטיחה את היציבות באזור. הפירוש מבחינת ארה"ב כמעצמה הוא היציבות. הפירוש מבחינת ישראל הוא שלא יתחולל שיוני אסטרטגי סביבה ללא הסכמתה. ישראל מילאה שנים את חלקה. השגיאה הראשונה הייתה טעותם של רבין ואלון שהסכימו שהצבא הסורי ייכנס ללבנון להכות בפלשתינים ללא תמורה. ונתקענו עם שנים של שילטון סורי בלבנון .
חמאס וחיזבאללה שהיו לסיירות של אירן מייצגות שינוי אסטרטגי שמצדיק לרסק אותן. זה היה מוסכם על העולם שהניח לנו בלבנון השנייה ובצוק איתן להשלים את המלאכה ואנחנו לא סיפקנו את הסחורה.

איך ממשלות מחליטות על מלחמה

אם ההנחה האסטרטגית שלי נכונה עולה שאלת השאלות האסטרטגיות : איך ומתי ממשלה מחליטה על היציאה למלחמה? אם וצריך לנצח את חיזבאללה צריך להכין את המערכות המדיניות והצבאיות כיאות ולצאת למלחמה. אבל, מי יוצא למלחמה בגלל חטיפה של שני חיילים? הרי כל בר דעת ידע שצה"ל התפלש שנים כמשטרה לפלשתינים. צבא משטרתי על מפקדיו וחייליו לא מנצח מלחמות. הממשלה החליטה לא עפ"י תוכנה אסטרטגית אלא עפ"י עוצמת המחאות של הציבור לנקום את חטיפת החיילים.

מלחמה שנייה כפעולת נקם

אחרי לבנון השנייה הצבא שוקם. אבל, גם כאן מתי ואיך החליטה הממשלה לצאת למלחמת צוק איתן? בדומה לממשלת לבנון שתיים – לא עפ"י תוכנה אסטרטגית אלא עפ"י תוכנת הזעם הציבורי לנקמה. איך יודעים? - בוחנים האם היו לה מטרות בהירות מראש או אפילו בדיעבד במהלך המלחמה. כל הבוחן את הדברים מגלה כי לא הייתה מנוסחת לצבא מטרת מלחמה ברורה. סדר הכוחות שהופעל היה גדול מסדר הכוחות שהופעל בששת הימים נגד מצרים. ועלה עניין המנהרות במהלכה והדברים מתפרסמים ועולות התביעות לחקור הישגים כנגד המחירים.
הקונספציה מכתיבה הצלחה או כישלון

הצלחה או לכישלון מוכתבת לא מהפרטים הטקטיים אלא מהקונספציה המנחה אותם. יתגלגלו הבירורים ברמה הטקטית של ניהול המלחמה ומאזן הישגיה ומחיריה, השאלה המקדימה בחשיבות היא .שאלת הקונספציה. כאן הבעיה: אנחנו הולכים ללבנון. השיעים מקבלים אותנו עם פרחים ואחרי זמן קצר הם מבינים כי אנחנו מבקשים להמליך עליהם את המיעוט הנוצרי. והנה החיזבאללה הוא הסיירת האירנית כנגדנו.

וכך הימלכנו את החמאס, הקונספציה ששולטת בישראל היא להחליש את הפת"ח ואת הרשה"פ. איך? - לטפח את החמאס. הרי כל כך פשוט להבין כי אם הכדנו ומכבידים על הרשות הפלשתינית ומונעים ממנה הישגים, בהכרח יתחזק החמאס. וזה טוב כי צריך להוכיח שאין עם מי לדבר. ולכן שרון עוקר את ההתנלחלותיות מעזה בלי לדבר עם הרשות הפלשתינית. והיה ברור ומכוון שהחמאס ישתלט על עזה. וזה טוב כי יוכח שאין עם מי לדבר. ומכאן גם ממשלת נתניהו מעדיפה שיישאר החמאס ולא יהיה עם מי לדבר. כמה טוב ליהודים.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל