מצרים, הנילוס ומדינות קרן אפריקה ואיך זה קשור לנו

במספר מאמרים באתר זה מאז עלה לשלטון נשיאה העכשווי של מצרים, עבד אל פתאח א-סיסי ניסינו להאיר זוויות שונות על פעילותו ואף קראנו במאמר שפורסם באתר זה ב-31.1.14 הדגשנו שעל היושבים ברחוב קפלן בירושלים ועל היושב ברחוב קפלן בקריה בתל-אביב לדאוג לשימורו של המנהיג החדש של מצרים.

מאז מים רבים זרמו בנילוס הענק ועימם בעיות לא פשוטות עמהן נאלץ הנשיא המצרי להתמודד, אם במסגרת מדיניות החוץ של מצרים ואם באמצעות המאבק בטרור האסלמיסטי הפורח בכל חלקה טובה בגזרה המצרית, ובמיוחד לא הרחק מאתנו. אולם מעבר לבעיות שא-סיסי נאלץ לטפל בהן מבית הוא נאלץ להיאבק גם כלפי חוץ במגוון בעיות שהראשונה בהן הייתה חוסר הלגיטימיות שאראה כלפיו הברווז הצולע מוושינגטון שסחף עמו את מדינות אירופה ובעיות נוספות שבעיקרית שבהן בניית הסכר הגדול על הנילוס

כבר בתחילת העשור הנוכחי גיבש נשיא מצרים דאז חוסני מובארק מדיניות תגובתית נגד קבוצת המדינות בעמק הנילוס, שהן אוגנדה, אתיופיה, טנזניה ורואנדה. עיקרה של מדיניות זו הייתה החשש המצרי-סודאני משימוש יתר של שאר המדינות במימי הנילוס. עד לאותה נקודת זמן יכלו שתי המדינות להשתמש כמעט ב87 אחוז משפיעת מי הנילוס. לאחר ההסכם בין שאר המדינות נוצרה תמונת מצב לפיה מצרים וסודאן חשו את עצמן מועמדות לייבוש פשוטו כמשמעו. המדינות המפתחות ובראשן אתיופיה ניסו להבהיר למצרים וסודן כי עיקר הפעילות שלהם נוגעת להפקת אנרגיה וחשמל מזרימת הנילוס ולא למנוע את זרימתו והעברת מימין להשקיית אזורים משוועים למים שקיימים במדינות הללו.

לא פלא שמצרים בראשות מובארק פתחה בסדרת פעילויות בהם נסיון לרתום מדינות חשובות באירופה שהייתה להן היסטוריה של השפעה על האזור האפריקאי בו זורמים מימי הנילוס, ובראש ובראשונה איטליה שהייתה מהמפתחות העיקריות של מערכת הסכרים בנילוס הכחול, ולשכנען לעבור צד. כשלוש שנים לאחר מכן אישר הפרלמנט האתיופי את אמנת זכויות המים ובכך םיתח את הסכסוך על מימי הנילוס בקובעו שלמדינות אחרות-קרי מצרים אין זכויות על מים הזורמים בתחומי אתיופיה... ושוב החל מאבק בינלאומי סביב העניין, ונוכח ההחלשות הפנימית במצרים לרגל ארועי ה"אביב הערבי" , הפגנות "מידאן אל תח'ריר" והרחש בחש של ה"אחים המוסלמיים" וניסיונם לעלות לשלטון (אם כי יש לומר ביושר ניסיון דמוקרטי מאלף...),-כשמורסי החל בסדרת הופעות ואיומים נגד המתרחש באתיופיה סביב הנילוס נרגעה תמונת המצב.הוחל במו"מ דיפלומטי

למי שמכיר את הנושא מקרוב יש לא מעט שאלות על דרך ההתנהלות של השלטונות המצריים שקדמו לא-סיסי. במונחים של דיפלומטיה היה למצריים זמן רב להביא לשיתופי פעולה בין המדינות שבתוכן זורמים מימי הנהר האדיר הזה. הבעיה היתיה נעוצה במערכות השלטון המצריות שלא תמיד הבחינו בין העיקר לבין הטפל ולא נתנו את דעתם שקיימת חובה לטפל בנושא הזה. הוסיפו לכך את הכבוד העצמי המצרי הטבוע באופי המצרי, והרי לכם סחבת שרק החריפה את המצב
הפעילות המצרית נרגעה מעט, אבל בשנה האחרונה החל תהליך מואץ של הקמת סכר "התחיה" באזור המדבר שסובב את העיר ג'ובה שבאתיופיה, שעם הפעלתו יגרום למצרים נזקים בתחום ירידת יכולת יצירת חשמל בסכר אסוואן וירידת שפיעת מים שתמנע שימוש במיליארדי קוב מים העומדים לרשותה היום. בד בבד עם תהליך זה נכנסו הרוסים לתוך האזור החרוך שהותיר אחריו אובאמה במדיניותו הכושלת כלפי מצרים של א-סיסי. רוסיה שבנתה את מפעל החשמל האדיר באסווט – סכר אסוואן החלה במו"מ מואץ עם מצרים והבטיחה לה כור גרעיני באזור דבעה השוכנת מערבית לאל-עלמיין הזכורה מימי מלחמת העולם השנייה.

אבל אל התהליך הזה של כוחות חוץ הפועלים עם א-סיסי נשאבת גם מדינת ישראל. מסתבר שהעובדה שקיים שיתוף פעולה מודיעיני ואחר בין הממשל הישראלי לבין ממשלו של א-סיסי הביאה לדעת משקיפים גם להתפתחויות מעניינות בקרן אפריקה. נתניהו עשה מהלך של ביקורים במדינות שבעבר הלא רחוק לא היו מהמצדדות בישראל ובהן אוגנדה וכן אתיופיה שבתקופה המרכסיסטית שלה לא הייתה בדיוק בת ברית וזכורה העלייה הבהולה מאתיופיה שזכתה לכינוי "מבצע שלמה" ושהיה למעשה מבצע המשך אם כי בתנאים אחרים ובבהילות ל"מבצע משה". אגב, אותם שעסקו בנושא זה ובהם כותב שורות אלו מכירים את שמו האמתי של המבצע שנשכח הלוא הוא "מבצע גור אריה יהודה". אגב פדיון השבויים הזה הקרוי "מבצע שלמה" בוצע במשך יום שישי ושבת י"ב וי"ג בחודש סיוון תשנ"א לפני למעלה מ-35 שנה. אך נעזוב את ההיסטוריה אליה גלשנו ונחזור לימינו אנו.

נראה הדבר שא-סיסי יודע על הקשרים שנטוו בין ממשלות מדינות קרן אפריקה וממשלת ישראל ואך טבעי הדבר שלאחר שהמערכות המודיעיניות של ישראל נטעו בו את התחושה שאנו לא נגדו כי אם לצדו, על כן הוא מנסה להשתמש בשירותה של ממשלת ישראל כדי להביא ליתר הבנה בכל הקשור לשימוש במימי הנילוס הארוך.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל