מידת העצלות

תיקון מידת העצלות מכשירה אותנו לעבודה האמיתית לשמה אנחנו כאן והיא – תיקון שאר המידות

בס"ד

נפש האדם מורכבת מארבעה יסודות: אש, מים, רוח, ועפר.
כאשר כל יסוד משפיע את כוחותיו על מידותינו, וכמו כל דבר המרכיב את הנפש - לטוב ולרע.

יסוד האש משפיע על מידת הגאווה, הכעס ותולדותיהם.
יסוד המים משפיע על מידת התאווה, התענוגות ותולדותיהם.
יסוד הרוח משפיע על מידת הדיבור - דברים בטלים ליצנות והתפארות.
ויסוד העפר משפיע על מידת העצלות ותולדותיה.

במאמר זה נדון במידת העצלות שמשפיעה על רובנו ככולנו. כאשר "אין לנו חשק" לעשות דבר זה או אחר, או "אין לנו כוח" וכדומה, ומונע מאתנו בעצם את תכלית המעשה שבחיינו - לעבודה, להשקעה ולתיקון המידות.
לא פלא שלא אחת אנו מוצאים את עצמנו בעצבות או בייאוש או בדיכאון דבר שחס וחלילה עלול להוליך אנשים מסוימים לוותר על חייהם - כי הם לא מוצאים טעם בחייהם.
על-כן, ראש וראשית להתגברות על מידת העצלות, זה להכשיר את הכלים - את הערכים הנכונים הסובבים אותנו בחיינו ולהכיר בערך ובטעם החיים עלי אדמות.

"האדם לעמל יולד" - בראש ובראשונה חייב האדם להכיר בערך "העבודה" ולדעת שמקום עבודה והעבודה עצמה הם תחילת טעם החיים של רבים מהאנשים עלי אדמות. ומעבר לזה שהיא טומנת בחובה פרנסה - דבר לא פחות חשוב בימינו, הרי היא מפתחת את יכולת העשייה וההשקעה שלנו ומכילה בתוכה את התרופה לעצלות, שללא הכלי להכריח את עצמך ולחייב את עצמך בדבר, יגבר היצר ויוריד לך את כל הרוח מהמפרשים ולא יהיה לך "חשק" לעשות כלום. כי הדרך להתגבר על היצר היא אך ורק לכפות על עצמנו ערכים ולעשותם ויהי מה. כי אם לא כן הוא יוריד אותנו לאדמה (יסוד העפר) . כי העצלות מביאה לידי עצבות והעצבות לידי דיכאון ודיכאון למרה שחורה וכן הלאה.

ה"עבודה" היא רק האמצעי הראשון בתור צורך להתגבר על העצלות.
"זוגיות וילדים" – הם האמצעי הנוסף שמכריח אותנו לקום ולעשות ולהתגבר על יצרינו.

תיקון מידת העצלות מכשירה אותנו לעבודה האמיתית לשמה אנחנו כאן והיא – תיקון שאר המידות כמוזכר לעיל.
העשיה, היא האמצעי שדרכו הקב"ה מוליך אותנו ומנחה אותנו במסלול החיים, על כן, מחובתנו לעשות כמה שיותר לשם הגשמת ייעודנו, לתיקון הנפש ולתיקון המידות – "אשר ברא אלהים לעשות".
במסלול החיים אסור לאבד תקווה אף לא לרגע כדי שלא ניפול לעצבות או לדיכאון, ותמיד לחפש מה עוד ניתן לעשות שלא עשינו. ואף אם לכאורה דברים לא נראים כחשובים, לעולם אינך יכול לדעת מהיכן יפתח הקב"ה את הדלת ויפתור לך את הבעיה. ועל זה נאמר "ההשתדלות היא יסוד הקדושה" ועל האדם לחפש בכל עניין ובכל מאורע אשר עובר עליו בחייו את אשר יש ביכולתו לעשות ואם לא יצליח ימשיך לנסות ויוכל להיות בטוח שהקב"ה נמצא אתו ויגן עליו. אך אם יש וצריך לעשות דבר ולא עשה, שוב לא יוכל להיות בטוח בדרכו כי אולי פספס את ההזדמנות ודחק את השעה ו"כל מי שדוחק את השעה - השעה דוחקתו" ויישאר אובד עצות ולא ידע מה לעשות ויגיע לעצבות ולדיכאון ויגיד שרע לו - וחבל.
 
פקח עינך וראה את אשר עליך לעשות ולא תתעצב (יש תקווה!).
כי כל אשר עובר עלינו בחיים מאת השם יתברך זה רק ללמדנו ולחזקנו ועל מנת להוביל אותנו אל האמת, אל דרך הישר ואל האושר הנכסף. אבל את האושר לא מקבלים בחינם וצריך להשקיע בעבורו הרבה עבודה ומעשה ולא לפחד כלל. ולכל אורך הדרך, אף אם קשה. כי בסופו של דבר "אך טוב וחסד ירדפוני לכל ימי חיי". כי חבל - כשלא עובדים מפסידים הן בגשמי והן ברוחני - אין פרנסה ואין סיפוק ורע לנו.
חשוב לזכור היטב כי כל מעשה באשר הוא מעשה, הרי הוא מבורך מלפני הקב"ה - והקב"ה יוביל אותך בכל דרך אשר תלך וישגיח עליך.
אך בתנאי אחד - לא לעשות רע "סור מרע" ובעזרת השם יובילנו וילמדנו בחינת "ועשה טוב", אך כתנאי ראשון, לברוח מהרע כמה שיותר ולא לשקר ולדבוק באמת.
והכי חשוב ולזכור לשם תיקון מידת העצלות תמיד לעשות את - "המקסימום במסגרת האפשרויות - לטובה".

 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל