כבש איסלנדי - השורד החזק בטבע

הכבשים הגיעו לאיסלנד לפני כ-1200 שנה עם הויקינגים הראשונים. כבש איסלנדי מגדלים לשלוש מטרות :בשר, חלב, סיבי צמר. בראש כל תפריט במסעדה מופיע בשר טלה. על הצלחת מונח גוש רציני, אינני יכול לשפוט בעצמי בגלל כשרות אך האוכלים מסביב משבחים וגם אלה שבחרו ב"סתם בשר" הביעו שביעות רצון מרובה, כך שענף הבשר בתפריט האיסלנדי משגשג.

כיצד הגיעו הכבשים לאיסלנד

בגלל הסתגרותה של איסלנד התפתח גזע מקומי ייחודי על ידי רביה סלקטיבית. ועל אף זאת מצאתי באחד הפלקטים שיש באיסלנד לפחות 35 מיני כבשים.
הכבשה האיסלנדית הסתגלה לקור, והיא בעלת שרידות ויכולת טיפוס. רוב ימי גידולן מתקיים במרעה ללא סיוע, כלומר הן "מטיילות", וחיות באחו כל ימיהן ולילותיהן. אין באיסלנד טורפים גדולים המהווים סכנת קיום.
 

 

כל פרט מתויג ובחורף הקשה כאשר הכל מכוסה שלג, יוצאים המגדלים לאתר את הכבשים ומשאירים להם בשטח חבילות חציר. העבירות בחורף כמעט אינה אפשרית בעזרת רכבים ועל כן נעזר החקלאי על ידי הסוס האיסלנדי וכלבים מאומנים (גזע סוסים מיוחד, ועליהם אכתוב בנפרד). כאשר החקלאי מאתר כבשים שאינם רכושו הוא משאיר להם חציר.

המזון העיקרי חזזיות ועשב נמוך הזן שהתפתח קצר רגליים, קצר זנב, צמיר, נושא את הָגֶן המיוחד thako, הכבשה ממליטה שלישיה, רביעייה או חמישייה. הכבשה פורייה עד 10 שנים והצאצא מגיע לבגרות בגיל 5-7 חודשים. יש כבשים שיש להם אפילו 4 קרניים.
 

 

תופעה נדירה, במשך טיול בן 1500 קילומטרים ראיתין בשדות ובמקומות קשי עבירות, תמיד בשלשות: אימא ושני צאצאים. האם שומרת עליהם במשך שנה מניקה אותם בחודשים הראשונים, מובילה עד הבגרות ורק אחרי ההמלטה הבאה של האם והתעברותן של החדשות הן נפרדות. נדיר מאוד למצוא אותן שלא בשלישיה. מוצאים אותן בשלישיה או בכפולות שלישיה. הרוב המוחלט שראיתי הינו בצבע לבן, והשלישייה בולטת על הרקע הירוק.

הן מטפסות גבוה בין הטרשים הכבשים נאספות לעת הגז ומשוחררות שוב. על אף כל מה שכתבתי קודם, יש גם חוות לגידול צאן בעדרים למטרות חליבה ולבשר. את הצמר שולחים לאנגליה.
איש אינו עונה במדויק לשאלה כמה כבשים יש באיסלנד ! בתכנית הטלוויזיה של אייל פלד נאמר 800,000 כבשים, באינטרנט מצאתי כתוב כי באיסלנד מגדלים חצי מליון כבשים, מדריך מקומי מדבר על מליון ב2012 ואני מאמין לו.
כבשים ודייג הם הענפים הכי חשובים באיסלנד ((=ice landארץ קרח). איסלנד הינה המדינה השנייה בגודלה באירופה אך מספר תושביה כ380,000 ובכן ארץ שמספר הכבשים בה עולה פי 2.5 על מספר תושביה. בנוסף קיים ענף העץ ותוצרתו המהווה תעסוקה בששת החודשים שאין יוצא ואין בא וברוב הזמן התושבים ספונים בבתיהם, חשמל ומים תרמיים מגיעים לכל חווה ואפילו לבית בודד ומרוחק .
 

 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל