למות מקנאה

על "צבא השוקולד" השווייצרי המשובח

 

 


הצבא השווייצרי לא היה מעורב במלחמה כל שהיא מאז המאה ה-17. האירוע הצבאי היחידי שהעסיק את המדינה, התרחש לפני כחמש שנים בעת שפלוגת רגלים מצבא שווייץ, חצתה בטעות ולפרק זמן קצר, את הגבול לנסיכות לליכטנשטיין השכנה ("פלישה" כתבו אז העיתונים). למרות זאת בשווייץ קיימת חובת גיוס וחובת שירות מילואים. הצבא השווייצרי מצויד במיטב הציוד ומערכות הנשק (כגון: מטוסי אפ-18 וטנקי מערכה לאופרד 2), ואלו נתמכים בתעשייה ביטחונית ענפה. אולם כל זה מתגמד לנוכח אובססיית ההגנה הן ליחידות הצבא ובעיקר לאוכלוסיה האזרחית.

מטייל המזדמן לאזור Buochs שמדרום ללוצרן, עשוי להיתקל במפתיע בזקיפים חמושים המאבטחים דלתות בטון ופלדה עצומות מימדים אך מוסוות היטב, הסוגרות על בסיס מטוסי קרב, בסיס שנחצב כולו במעבה הרי האלפים. כאמור לא רק יחידות הצבא השונות נהנות מהגנה מוחלטת. שווייץ הינה המדינה היחידה בעולם, שמעמידה לרשות אזרחיה מקלטים גרעיניים שקיבולתם אף גבוהה ממספר התושבים במדינה. המיגון הגרעיני בשווייץ קבוע בחוק פדרלי וזה לשונו: "לכל תושב חייב להיות מקום מוגן שניתן להגיע אליו במהירות ממקום מגוריו. בעלי דירות נדרשים לבנות ולהתאים מקלטים בכל הדירות החדשות". זו הסיבה לכך שכל הדירות שניבנו מאמצע שנות השישים ועד היום, אכן מצוידות במקלטים אטומיים. עד לשנת 2006 כבר ניבנו מעל 300,000 מקלטים גרעיניים בבתים פרטיים ולהם נוספו עוד אלפים רבים של מקלטים ציבוריים.
כיום מונה אוכלוסיית המדינה כ 8 מיליון תושבים ולרשותם עומדים מקלטים אטומיים לכמעט 9 מיליון אזרחים. השווייצרים הינם אלופי העולם בתחום זה, כשאחריהם נמצאות שוודיה ופינלנד עם 70-80 אחוזי כיסוי. את שיגעון בניית המקלטים הגרעיניים, ליוו בזמנו ססמאות מטעם, שהבולטת שבהן אמרה: "ניטרליות לא יכולה להבטיח לנו חסינות מרדיואקטיביות."

עם תום המלחמה הקרה, ביטלו מספר מדינות את החוק המחייב בניית מקלטים. כך עשתה גם נורווגיה, אולם בשווייץ לא רק שהחוק לא שונה, אלא שהצורך במקלטים גרעיניים הוגדר מחדש, כצורך חיוני להתגוננות בפני התקפות טרור אפשריות, שיבוצעו באמצעות נשק מלוכלך, או כמגן מפני אסונות טבע ואו תאונות כימיות. אלופי עולם, כבר אמרנו!

מקור תמונה: FreeDigitalPhotos.net


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל