משהו שהוא הפוך על הפוך ומתחושות בטני המתעתעת

כפי שהגדרתי בכותרת כל שאני מביע כאן על הרצח שביצע ילד בן 13 ב"גאזיענתפ" או "דילוק" כפי קרויה העיר בקרב רוב האוכלוסייה הכורדית המתגוררת בה, להוציא מספר עובדות היסטוריות הינו פרי ניתוח דמיוני הפרוע!

ובכן בקרב אנשי מודיעין בעולם יש מושגים שאינם נחלת הציבור הרחב ואף לא כל הפרשנים. אחד מהם הוא "חתרנות הפוכה" מושג בו יוצרים אירוע שמטרתו לגרום לכל לחשוב שהאירוע הבטחוני שקרה בוצע על ידי גוף א. כאשר האמת היא שאמנם הוא בוצע על ידי גוף א' אבל או שגוף ג' (צד שלישי) ביקש זאת ממנו כטובה שעבורה ישולם בעתיד או שמתחזים כגוף ג' כדי שאחרים לא יזהו את המבצע(ב בפתח). סיפור כזה ידוע לרבים מאיתנו משנת 1954, כאשר יחידת מודיעין במודיעין הצבאי שהפך לימים לאגף המודיעין, אימנה קבוצה של יהודים תושבי מצרים, כדי שיבצעו ביום פקודה פעילות חתרנית במצרים. הקבוצה אכן הופעלה במסגרת מה שקרוי "העסק הביש". הסיפור היה שבישראל לא ראו בעין טובה את התקרבות המערב למצרים (אז ימי שלטונו של המלך פארוק)והחליט מי שהחליט להפעיל את הקבוצה כדי לפגוע בשיחות שהתקיימו בין בריטניה לבין מצרים בכל הקשור למעמדה של תעלת סואץ ולעוד הסכמים אסטרטגיים שהיו עלולים לפגוע בישראל. עיקר הפעולה היה כזה שיביא את המערב למחשבה שהמשטר במצרים הינו על כרעי תרגלונת ויש קבוצות מבפנים שמנסות להפוך את השלטון.

ובכן:
1. ידוע לרבים מפרסומים באמצעי התקשורת כי ראג'פ טאיפ ארדואן היה מקושר (ואולי עדיין מקושר בצורה זו או אחרת עם דאע"ש) במשך זמן רב מאז כבשו כוחות דאע"ש חלקים בעירק, ובהם אזורי הנפט שסביב מוסול, שימשה טורקיה של ארדואן כבסיס משלוחים של נפט במחירי היצף למקומות רבים בעולם, תוך "כיבוס" עקבות מקורו של הנפט הזול הזה. בזמן הבחירות בטורקיה אף טענו שבנו של ארדואן בילאל היה מקושר עם עיסקאות מפוקפקות כולל חשד בעניין הנפט דאע"שי ואף פורסמה קלטת בה מורה האבא ארדואן לבנו בילאל שלא להחזיק בכסף המזומן שמקורו קשור בהלבנת כספים.
2. ידוע לעולם כולו שרוב רובם של המתנדבים האירופאים לדאע"ש הגיעו דרך טורקיה כאשר זו האחרונה מעלימה עין מהברחות הגבול מ-ואל סוריה או עירק.
3. ידוע לכל מי שעיניו בראשו שארדואן רואה באוכלוסיית הכורדים היושבים באזורי הגבול כ"מוקצים מחמת מיאוס" וזה בלשון המעטה. אף הכורדים באמצעות הגורמים המיליטאנטיים שבהם, אינם טומנים ידם מחוץ לצלחת והם באמצעות מחתרת ה-פ.ק.ק = PKK שלהם, מבצעים פעילויות אלימות נגד הטורקים ושלטונו של ארדואן. זאת ואף זאת, מול ארדואן ניצבת אופוזיציה פרלמנטרית למרות שיש לו כרגע רוב שאף הוא הושג במערכת בחירות שכללה: הצגת הכורדים כסכנה קיומית לטורקיה מחד וכהתנגשות בין דתית מאידך. כאשר רצונו של ארדואן להמליך עצמו כשליט בלעדי עם סמכויות של סולטאן ולשם כך מה יותר טוב מאשר להראות לאותה אופוזיציה פרלמנטרית שיש צורך ביד קשה. יד קשה אמרתי, גם תוך ראיית הצורך באחדות לאומית ואז בכך מתגמדת האופוזיציה. במיוחד התחזק הדבר בעת כשלון ההפיכה הצבאית שהייתה לא מזמן.
4. המבצע של הפיגוע היה ילד בן כמעט 13 שמשמעות הדבר שמשלחיו של הילד, לא בהכרח היו צריכים להפעיל דוקטרינה דתית כדי לשכנעו וייתכן שאף הוא לא ידע מה הולך להיות ושהוא יהפוך לשאהיד.
5. גם הופעתו החפוזה והמיידית של ארדואן בפני אמצעי התקשורת ודברי הניחומים שלו לכורדים שנפגעו (בנאומו הוא דיבר בעיקר על אזרחים טורקים שנפגעו...)

המסקנה העולה במוחו של כותב שורות אלו והנובעת מהעובדות הללו והתסריט הקודח שיש מצב ששליחו של ארדואן שעומד מול דאע"ש "רכש" את הפיגוע בו נרצחו 51 כורדים ועשרות רבות פצועים. בכך הרוויח ארדואן מכל הכיוונים, כך שאפילו הכורדים עצמם מצאו עצמם מחובקים על ידו ועל ידי חבריו.

ועוד הערה בשולי הדברים. ידוע שבישראל חיה משפחה ענפה הנושאת את השם ענתבי. חלקם ישבו בירושלים ובעיקר בטבריה מזה שנים רבות, הרבה לפני קום המדינה. משפחה זו מוצאה בעיר ענתפ או ענתב! והתוספת גאזי שניתנה לה מקורה באביה של טורקיה המודרנית כמאל אתא טורק, ומשמעותה "הגיבורה" וזאת בשל עמידתה האיתנה בעת המאבק מול הצרפתים ב-1928. ייתכן שמקור הקידומת לשם העיר מצוי במילה העברית "מעוז" המוזכרת בתנ"ך עשר פעמים. בערבית משמעות המילה ג'אזי שבין נגזרותיה נראה שניתן למצוא גם את השם מוע'זי المغازي היא "הלוחם למען דת האסלאם".


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל