היסטוריה והיסטריה בבית שאן

זה שנים שאני מתריע בפני רשות העתיקות על שוד עתיקות בבית שאן ההיסטורית לכול תקופותיה. נוכחתי לדעת שאין עם מי לדבר, דאע"ש זה כאן... עד שנות ה-80 עמדו כאן שרידי העיר הערבית ביסאן שננטשה בשלמותה, לצד המחוז הצלבני של מנזרים ומצודות ששרדו את מלחמות רבות. הייתה זו עיר עתיקה שיופייה נראה עוד מרחוק.

זה שנים שאני מתריע בפני רשות העתיקות על שוד עתיקות בבית שאן ההיסטורית לכול תקופותיה. נוכחתי לדעת שאין עם מי לדבר, דאע"ש זה כאן...
עד שנות ה-80 עמדו כאן שרידי העיר הערבית ביסאן שננטשה בשלמותה, לצד המחוז הצלבני של מנזרים ומצודות ששרדו את מלחמות רבות. הייתה זו עיר עתיקה שיופייה נראה עוד מרחוק. אלא שבניגוד למדינות מתפתחות, שיודעות להעריך אוצר היסטורי ותרבותי שנופל לידיהן, החליטו בעירייה החלמאית להרוס לאלתר את חלקת האלוהים הקטנה, בת אלפי השנים.


ביסאן בשמה בערבי הלוא היא סקתופוליס, עיר רומאית לכול דבר יושבת על ציר השבר הסורי אפריקני, שכבות ארכיאולוגיות רבות שנחשפו כאן מעידות על היסטוריה בת 6000 שנים. היסטוריה שמגיעה עד לתקופה הכלכותית ולא פעם הוזכרה בתנ"ך. הרבה צבאות פלשו לכאן, החל ממונגולים, צלבנים ומוסלמים. העיר נהרסה ברעש אדמה בשנת 743 ומאז חדלה להיות עיר.


בהוראה של פקיד עירייה חסר כל השכלה פורמלית (חוץ אולי מידע בפוליטיקה ובקומבינות) נהרסה תוך יום היסטוריה בת אלפי שנים, ללא הניד עפעף. כאן בעיר שרוב תושביה יוצאי צפון אפריקה, לא מבינים מהי תרבות. הם בוחרים על פניה להחזיק באמונות התפלות, שכול דבר ללא סימן יהודי, יושמד. ממש כנהוג אצל ידידינו מדאע"ש...
בעיר המפוצצת בבתי כנסת וחנויות מזכרות של רבנים וכל מני קדושים ובאבות יהודים, ל"אבנים העתיקות" אין כל חשיבות...


עיריית בית שאן נתנה הוראה להרוס את העיר העתיקה ובמקומה לבנות עיר חדשה. זאת למרות ששטחים רבים ופנויים נמצאו סביב העיר העתיקה. היה זה חלם בעיר עתירת השטחים הפנויים. המבנים שנהרסו היו מתקופות שונות בני 1200 שנים ויותר. למזלם נמצאה עיר עתיקה רומית נוספת, מלפני יותר מ-2000 שנים, שלא נהרסה. זאת מכיוון שהייתה קבורה מתחת לאדמה כתוצאה מרעש אדמה שפקד את המקום, שיושב על מרכז השבר סורי אפריקני. רעש זה החריב את העיר הרומית שנקראה סקתופוליס.


יצא לי להתארח לפני שנתיים במופע "לילות שאן", שנערך בשעות הערב באמפיתאטרון הרומי העתיק בעיר. בתום המופע ביקשתי להשביע רעבוני. נוכחתי לדעת שאחרי 11 בלילה העיר ממש נטושה. למרות החשכה, הרעב לא הרפה ממני. בשלב מסוים איתרנו, אני וחברה שלי, מסעדונת קטנה, בשם "ביס לכל כיס", שהייתה על סף סגירה. המלצרית הקטנה אמנם ניסתה להושיב אותנו בנוח, אבל נראה היה בעליל שהיא אחוזת פחד ובהלה אל מול הבוס, שעמד מאחורי הדלפק.


בדיעבד הסתבר שהיה זה בעלה. הלה דחק בה להעיף את האורחים הבלתי קרואים מהמקום. המבטים הזועפים והתנהגות האיש הכועס, אל מול חוסר האונים של המלצרית הרועדת, אילצה אותנו לעזוב כעבור 30 דקות של המתנה לאוכל. כל אותו זמן התנהל ויכוח שקט בפינת הבישול, במטבח, בין הבעל לאשתו. נמלטנו מהמקום הלא נעים ולא ידענו שהיו אלה שעותיה האחרונות של המלצרית. שכן עוד באותו הלילה היא נדקרה למוות ע"י בעלה, בעל המקום המטורף.
הייתה זאת תוספת מזעזעת לכעס שחשנו לפני כן לגבי הרס העתיקות בעיר...


כשהעלתי לפייסבוק של בית שאן, את סיפור הטיול הזה שלי למקום, התגובות היו זועמות מצד התושבים הקנאים לעירם. הם טענו שאני משמיץ ואני הזוי ואצלם יש יותר מסעדות מדיזנגוף וחיי הלילה שלהם תוססים לפחות כמו רחוב האורות בפריז. המקומיים הסתייגו מהערתי שעירם עיר פועלים, שהולכת לישון עם התרנגולות. הם סירבו לקבל ביקורת. נדמה לי שהם מנסים לברוח מהמציאות. לאחרונה מישהו החל להזיז עניינים באתר, ופתח דף לקורא המקומי. הוא קורא לעצמו "הרועה מבית שאן" ורואים ניצני קידמה, אם כי רובם עדיין טומנים ראשם בחול ומטפחים את תרבות המיסטיקה, של אמונות תפלות. הספרים הנמכרים ביותר בישוב הם ספרי הקודש וביצוע סדר המצוות כהלכתן. מבחינתם אין במקום פשע או רצח חלילה. זאת בשעה שהם דוגלים בהרס שרידי היסטוריה נוסח דאע"ש. כשהבאתי להם את שם הרוצח שדקר את אשתו למוות, סירבו להאמין. "אתה הוזה אדוני" ו"אל תכתוב בעיתון שלנו", הם ביקשו. עוד אמרו למעשה שזו התוצאה של מדיניות הסוכנות בזמן העלתם ארצה, ששלחה את העולים לעיר אחת בקבוצות ולא פיזרה אותם וערבבה אותם עם ילידי הארץ. היום כעבור 70 שנים צומח דור שני קנאי פנאטי שלא מודע לרוח הציונית של אבותיהם.אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל