על ערך השוויון

היי גיא ידידי, על נושא זה – השיוויון - אפשר לכתוב הרבה ואנסה לקצר. אני בן של קומוניסטית, ואב קיבוצניק. לכן הערך הזה יקר בעיני. חבל שחז"ל התנכרו לערך זה לפעמים,אם כי ההלכה היא שוויונית במובן זה שבדרך כלל החוק חל על כולם,

היי גיא ידידי,
על נושא זה – השיוויון - אפשר לכתוב הרבה ואנסה לקצר. אני בן של קומוניסטית, ואב קיבוצניק. לכן הערך הזה יקר בעיני. חבל שחז"ל התנכרו לערך זה לפעמים,אם כי ההלכה היא שוויונית במובן זה שבדרך כלל החוק חל על כולם, כולם יכולים ללמוד (חוץ מנשים ועבדים) ואין מעמד מובהק של אצילים.ובכל זאת כאשר הם קובעים חוק מיוחד לנשים ולגברים, מחלקים את העם לכוהנים, לויים, ישראלים, נתינים, ממזרים ועוד, אותי כאדם שגדל על ערכי "הנאורות" זה מקומם.
רעיון השוויון נוסח במהפכה הצרפתית במילים "כל בני האדם נולדים שווים ובני חורין...", ומאז הוא כבש את העולם. כמה מגילוייו:
א. מתן זכות בחירה לכלל האזרחים.
ב. ביטול מעמד האצולה עם הפריבילגיות שלו.
ג. מתן זכות בחירה לנשים אחרי מלחמת העולם הראשונה.
ד. רעיון ההגדרה העצמית (כל עם זכאי למדינה משלו.
ה. פירוק האימפריות.
ו. שחרור כל המושבות הקולוניאליסטיות.
ז. מדינת הרווחה.
ח. מדרגות מס, שהן מס פרוגרסיבי על העשירים יותר
ט. ועוד. העתונות מלאה דיונים על חוסר שיוויון בתחומים רבים (למשל ערביי ישראל)
כל המאבק של המזרחיים במדינה הוא בשם אידיאל השיוויון (ולא משנה מה דעתי עליו).
זה לא אומר שהאידיאל הזה מתגשם בכל התחומים. יש גם כוחות כמו הניאו-ליברלים שרוצים להסיג אותו לאחור. אבל האידיאל הזה קיים, והוא לא הולך להיעלם. אגב בתורה הוא בא לידי ביטוי בחוק היובל, בחוק השמיטה, בחוק השבת ועוד.
היי גיא 2
מצד שני נכון שאין "ערכים מוחלטים" ולכל ערך יש ערכים שמגבילים אותו. למשל הערך של "חופש ההפגנה", שהוא חלק מ"חרויות האדם", מוגבל ע"י "ערך הבטחון" ושלטון החוק. וכך ערך השיוויון מוגבל ע"י ערכים של מוטיבציה לתרומה לחברה, למצויינות, יעילות, וכו'. משטרים שדגלו בערך השיוויון בצורה קיצונית התנוונו מבחינה כלכלית, והאנשים שחיו כך איבדו את המוטיבציה להתאמץ, להצטיין ולהתפתח. זה מה שקרה לקיבוצים. הם הכירו בכך,ולכן הם התחילו להכניס בעשרים השנים האחרונות אלמטים של חוסר שיוויון, בדמות משכורות דיפרנציאליות, ותימחור המשרות.
ויחד עם זה בחברה המערבית, מקובל שיש לשמור על פערים סבירים (לפחות זה האידיאל). ודאי שערך זה מנחה את "הקיבוצים המתחדשים".
שבת שלום
איתן
אהבתיהצג רגשות נוספים


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל