העולם שייך לצעירים ?

האם העולם שייך לצעירים ואנחנו זה רק הגירסה הישנה???״העולם שייך לצעירים״ זו פרסומת של חברת ״טופר״ ,מותג משנות 80 , אני חושב שאחד הדברים שריגשו אתנו בילדותנו זה להתלבש באופנה ששייכת לצעירים , האמת אני מנסה עד היום , משתדל , מתאמץ להתלבש כמו הצעירים אבל ער לעובדה הברורה - אני לא ! כבר לא צעיר ! אני אמנם מרגיש צעיר, אבל כשאני מסתכל לצדדים, אני רואה אותם צעירים עם בלורית שיער יפה ושופעת שזה קצת יותר ממה שיש לי וזה לא וחוכמה גדולה כי גם לקוזק(בלש מסודרת טלוויזיה ישנה ) היה יותר שיער .

אבל מי מחליט מיהו צעיר ? מי קובע ? האם בגיל תעודת הזהות ? אולי בעיני המתבונן ?מי קובע ???

אני בהחלט מרגיש צעיר ביחס לאנשים מסביבי - לדוגמא אבא שלי והחברים שלו הם מבוגרים הבדיחות והסיפורים שלהם של פעם וסלנג שאני מכיר מפעם אבל לא מדבר ככה ,הם אוכלים בריא וסופרים קלוריות , בודקים שבבדיקת הדם החודשית שלהם אין פלוס מחוץ לסוגרים שם אני מרגיש צעיר .

אבל ביחס למלצרים שעובדים באולם אני מרגיש זקן להם יש סלנג אחר שאת חלקו אני מבין, ואת חלקו מפרש, ״בייג לייק״ ,״זה היה קשוח ״ ,״ מה אתה ממציא״ , ״פאוזה ״ הם אוכלים הכל שותים הכל וחיים את הרגע , לעומתם אני ציפור זקנה אבל בנפש , בלב אני פשוט מרגיש תמיד כאילו הרגע השתחררתי מהצבא חלק מהחבורה (אבל אני לא ).

אז מי מחליט אם אנחנו צעירים או זקנים ?

בזמן כתיבת השורות האלו נזכרתי במאיר בוזגלו שהיה יוצא בימי ראשון בבוקר לסידורים וקניות בעפולה בדיוק בשעות בהם הייתי יוצא אני לעבודה וככה היה לי טרמפיסט קבוע .

לא רחוק מהבית בקצה הכביש מאיר היה הולך לאיטו לבוש בחולצת כפתורים מגוהצת, שיער מסודר ולבן כמשי וחיוך של דוגמן אני לא ממש יכול להעריך את גילו המדויק לערכי מעל 70 ְ

הייתי עוצר לו והוא היה עולה באטיות לרכב ובמבטא המרוקאי המיוחד שלו הוא היה מספר לי על חייו במרוקו ועל כל השתלשלות חייו העליה לישראל על משפחתו וילדיו , על המושב ובית הכנסת אותו ניהל ביד רמה במשך שנים לא השכיח לו את הימים שהגעתי להתפלל בשנה שלא אמא הוא ישב לידי לראות שאני לא מתבלבל , אבל הדבר שהכי הפריע לו זה שבגילו המבוגר הוא מרגיש לא שייך ״לא שואלים אותי, לא נותנים להגיד את שלי מי החליט שאני אין לי דעה שאני לא יכול להזיז הרים מי ??? ״

״אני מרגיש צעיר , אני עושה כמעט את כל מה שעשיתי בצעירותי רק לאט (הוא היה צוחק ) רוצים שאני אשב בבית מול הטלוויזיה עם תה נענע ועוגיות , במרוקו עבדו עד גיל 76״ , ואיזה כבוד היינו נותנים למבוגרים איזה כבוד כל מילה שלהם היתה קדושה ״ והיום למבוגרים אין זכות קיום .

כנסיעה בחברותו הייתה מעוררת השראה והסיפורים היו מדהימים ואני חיכיתי לשמוע והתרגשתי כל בוקר מחדש מהדברים שגיליתי , מידי פעם בוזגלו היה מפקשש אותי בימים שהיה מבקר את בנותיו ואז אחרי מספר שבעות חוזר בימי ראשון לספר לי את סיפורים המיוחדים שלו .

בשנה שעברה אחרי שלושה שבועות ששהיתי בחול חזרתי וביום ראשון בוזגלו לא הלך לאורך הכביש בשעה הנכונה ,

שוב ביקר את ילדיו חשבתי לעצמי .....אבל אחרי מספר פעמים החלטתי להתעניין לאן נעלם בוזגלו .....בוזגלו נפטר .

בשנה שעברה יצאתי לטיול תאילנד טיול של החבורה הקבועה שלנו רק שהפעם הצטרף דודי״ הדוד משה״ ֿ(מארק ) שהגיע הישר מאמריקה לתאילנד וזאת כדי להכיר את המזרח הרחוק. מארק, שגם הוא עבר את גיל ה70 ממזמן, הוא איש עסקים שגר בארצות הברית ובשעות הפנאי הוא ידוע כבליין לא קטן , למרות כל זאת היה פחד האם הוא יעמוד בקצב שלנו? בכל זאת אנחנו חצי מגילו , רק שלא יפגע מאיזה מכה ,שיעול או שפעת תילאנדית .

גם למארק יש רעמת שיער לבנה מהממת (איך זה שלכולם יש ואני את שלי השארתי בצבא?) כבר ביום הראשון הבנתי שיש לנו עסק עם בחור צעיר ברוחו ובנפשו האיש היה מתעורר לפנינו והולך לישון אחרינו , בזמן שאנחנו היינו ישנים בבוקר הוא היה עושה ריצת בוקר לאורך חופיה המהממים של תאילנד , בערבים היה רוקד עד השעות הקטנות של הלילה ואם מותר לגלות אז גם היה מסמר האירוע! לכל מקום שרק נכנסנו, תוך שניות היה ממגנט את כולם , נשים צעירות ומבוגרת,מלצרים ואנשים שעומדים בקבלה במלון, במועדון או במסעדה כולם נדלקו מייד על האיש השמח שרוקד כל היום .

בימים אחרונים לטיול חיפש מארק מעיל כמו של קרסטין גרי מ50 גוונים של אפור, אני לא מבין למה אתה צריך מעיל כמו שלו ?התעניינתי , מארק שלא נשאר חייב ״למה מה חשבת ? שעוברים את גיל 70 נגמרים המצברים במרכז הגוף? ההפך הם רק מתעוררים״ .

כשאני מסתכל עליו מהצד אני מאחל לעצמי את היכולות שלו לרקוד לצחוק להיות מאושר כאילו אין מחר .

כשסיימנו את הטיול עייפים ומאושרים מארק כבר הודיע ״תרשמו אותי לטיול הבא, אני זקוק לזמן איכות עם המשפחה שלי(אנחנו ) ויאללה תחזרו לישראל אתם נראים גמורים יאאא זקנים״ דוד מארק כרגע מתאמן לקראת מירוץ הגליל הוא בספטמבר השנה מגיע למרוץ הכנרת (הוא עוד יהרוג את כולנו ).

אז מי קבע שהעולם שייך לצעירים? שהם מדברים הכי חכם עושים הכל יותר טוב מי ? כשאנחנו מחפשים רופא אנחנו רוצים מבוגר עם נסיון , כשאנחנו בוחרים מנהיג אנחנו רוצים מבוגר עם החלטות שקולות , כשאנחנו יוצאים אנחנו רוצים את המבוגר האחראי , כשאנחנו כואבים אנחנו מחפשים מבוגר שיקשיב .

אז מ אמר שהעולם שייך לצעירים ?


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל