בשאר אסד הפקות בעם

בשנתיים האחרונות נוכחנו כולנו כי אכזריותו של הנשיא בשאר אסד כלפי עמו שלו, עולה כפל מונים על זו שאפיינה בזמנו את אביו ואף את דודו הידוע לשמצה רפעת אסד. גם בנשק כימי לא בחל בעבר הנשיא אסד לעשות שימוש, אולם הפעם הוא עשה זאת באופן כל כך מופגן רועש ומתריס, עד כי דמה לזה המטיל את מימיו לבריכה מהמקפצה.

לא בשוליה הנידחים של סוריה בוצעה התקיפה אלא בפרבר של הבירה דמשק, אזור המסוקר בדרך כלל באופן תדיר ולכן סביר היה לשער שדבר התקיפה ואופן ביצועה, יופץ במהירות בעולם כולו, כפי שאכן קרה בפועל.

לא בפגזים המכילים גז נעשה שימוש אלא באמצעים הגדולים והרועשים ביותר המצויים בידי הצבא הסורי ואלו הם טילי הסקאד. כל שיגור של טיל כזה, נקלט היטב ע"י מכ"מי "אורן ירוק" המשרתים את סוללות החץ. גם המכמ"ים האמריקאים הפרוסים במזה"ת שלא לדבר היכולות הלווייניות, כל אלו לא יכולים להחמיץ שיגור של טיל כל כך גדול וכבד.

סביר שגם תזמון התקיפה ליום ה 21 לחודש אוגוסט, יש בו גם כן משום התרסה כלפי האמריקאים בכלל ונשיאם בפרט שכן במועד זה בדיוק לפני שנה, הכריז הנשיא אובמה ששימוש בנשק כימי, הינו קו אדום שאל לו לנשיא הסורי לחצות.

משמעות הדברים היא אחת חדה וברורה. הנשיא אסד עשה כל מאמץ על מנת להודיע קבל עם ועולם שהוא בז לקווים האדומים האמריקאים, ושהוא בז לנשיא אובמה שהוכיח בימים האחרונים שוב (באירועי מצרים), כי אינו מצוי לחלוטין ברזי המזרח התיכון. לשון אחר, תיקו במלחמת האזרחים אינו מקובל עלי הכריז הנשיא אסד ואת ההכרעה אשיג גם באמצעות נשק כימי, על אפכם ועל חמתכם.

זהו מסר שמכוון ללא ספק גם החוצה ל"שכנים הקרובים," קרי: תורכיה, ירדן, ישראל וכמובן ארה"ב. מסר שבוודאי נקלט היטב במדינות הללו, מסר שאינו משתמע לשתי פנים האומר: אופציית תמות נפשי עם פלשתים בהחלט באה בחשבון מבחינתי, אז... דיר בלקום, אל תנסו אותי.

אני תוהה האם הפעם יצליחו סוף סוף יועצי הנשיא אובמה, לתאר בפניו את הדברים לאשורן ולא לתרגמם כדרכם בקודש, לאמריקאית מצוייה.
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל