1532תז נתניה הקאמרית הקיבוצית-פתיחת העונה-ברברה הנדריקס

קונצרט מיוחד מעולה


2תז נתני
תזמורת נתניה הקאמרית הקיבוצית פתחה את העונה החדשה בקונצרט חגיגי שהועבר בשידור ישיר בקול המוסיקה.
לתזמורת מנהל מוסיקלי חדש-כריסטיאן לינדברג שניצח גם על קונצרט הערב .

הוא ניכנס לבמה בצורה נמרצת, כמעט בריצה, מלא מרץ במהירות כנער שאיחר לבית הספר.
מיד עם הכנסו לבמה כבש את הקהל עוד לפני שהתחיל לנצח.

עם גמר הקונצרט הצליח לשכנע אותי שהעונה בהנהלתו תיהיה מענינת, חריגה ומעולה.
לאחר שפתח את הקונצרט בכמה מילים שקרא בעברית ,למרות שאינו יודע עברית,אלא הכל היה כתוב לו בעברית באותיות לטיניות, בהן בירך את הקהל שמילא את העולם בתפוסה מלאה, ניצח על 'התקוה' בצורה מעולה בתזמור וביצוע נהדרים.מזמן לא שמעתי את התקוה מצלצלת כל כך מרשימה מלאת הוד והדר.

מיד לאחר מכן באותה זריזות ומרץ הושמעה הפתיחה לאופרה 'נשואי פיגרו' מאת מוצרט בתוספת אריה מהאופרה בביצוע הסולנית המפורסמת ברברה הנדריקס.


כיאה לפתיחת עונה הושמעה גם חלק מיצירה ישראלית- פרק הסיום מתוך המוסיקה לכלי קשת מאת פאול בן חיים.הקטע מעולה והתקבל מאוד יפה על ידי הקהל.
היצירה כולה נכתבה על פי מוסיקה שבן חיים כתב ב1953 להצגת הבימה-מדיאה.חבל שלא הושמעה היצירה כולה כי הפרק ששמענו המוסיקה מאוד יפה וערבה לאוזן.

לפני ההפסקה הושמעה יצירתו של ברליוז 'לילות קיץ'מחזור שירים זה הולחן עפי תמלילים של המשורר הצרפתי תאופיל גוטיה. מחזור השירים קיבל את השם 'לילות קיץ' בהשפעת המחזה של שיקספיר' חלום ליל קיץ'.
היצירה כובשת במוסיקה שלה ובתוכן השירים.היא גם כבשה את קהל המאזינים לקונצרט בגלל השירה המקסימה של הזמרת ברברה הנדריקס אשר למרות גילה, הלא צעיר,עדיין בעלת קול חזק,נקי וצלול ביותר שנעים לשמעו.
היא שרה בקול המקסים שלה ללא גינונים כל שהן, ללא תנועות,ללא הבעות או סימן חיצוני כל שהוא של רגש,בשקט,בצניעות ללא הבעות.זמרת גדולה ובצדק המנצח ציין שהיא היום אחת מארבעה הזמרים המעולים ביותר שעדיין שרים.

כהדרן הנדריקס שרה את השיר המפורסם אנו נתגבר,נחיה בשלום וחופש יום אחד, והקדישה אותו לשמעון פרס.

כאתנחתא, בתחילת החלק השני של הקונצרט, שמענו את יצירתה של בתיה פרנקלך בת ה 24.היצירה קצרה בת 4 דקות בלבד ושמה 'אינדי פנפארה'.
בתיה הנה זוכת מדלית הארד של תחרות המלחינים בביה'ס בוכמן -מהטה שנערכה בשיתוף עם התזמורת.זאת יצירה מקסימה ולדברי המלחינה היא הושפעה בהלחנה מהמוסיקה האינדית שהתפתחה בשנות ה80 של המאה ה20.היא מלאת קצב,ענין ,מזכירה רוק ופולק וחבל היה לי שהיתה כל כך קצרה.בתיה בדבריה אמרה כי הכוונה היתה להשאיר טעם של עוד .

הקונצרט המיוחד,המגוון ,המענין והנהדר הסתיים בסימפוניה הידועה מס'8 של בטהובן, אך הפעם היא בוצעה בצורה שונה מהמקובל כי הושמעה במקצבים האורגינליים של בטהובן שבמרוצת השנים מיום כתיבתה השתנו והפכו לביצוע המקובל.
השינויים היו רבים וגדולים עד כדי כך שלפעמים נדמה היה לך שאתה שומע לא את המקור אלא וריאציות עפי המקור.

היה מאוד מענין לשמוע את היצירה הכל כך מוכרת בצורה שונה אם כי לפעמים נשמעה בצורה מוזרה אך בביצוע נהדר.

כריסטיאן לינדברג שהנו גם נגן טרומבון מפורסם, אם לא המפורסם ביותר היום בעולם,זכה בתחרות בינלאומית לטרומבון סולו על שמו ,בתואר נגן כלי הנשיפה ממתכת הגדול ביותר בהיסטוריה עד כה.
אין לי ספק שבהמשך העונה נשמע אותו גם מנגן על כלי זה.הוא מנצח ללא שרביט אך בניצוח לוקחים חלק הידיים עם כל האצבעות וכל גופו שדמה בעת הניצוח לרקדן מקצועי מעולה.שלא כמקובל הוא ניצח בלבשו חולצה נוצצת בצבע כחול רחבה ומחוץ למכנסיים.

לאור מה ששמעתי בקונצרט זה,כולל בחירת התכנית וביצועה, יכול אני, בשקט וללא כל הסוס, לומר כי בבכירה בו כמנהל מוסיקלי של התזמורת מובטח לנו שהעונה תיהיה נהדרת עם ביצועים חריגים מקסימים
וקונצרטים לא שיגרתיים וטובים ביותר.

היה זה קונצרט נפלא.ביצוע מעולה,שתי יצירות ישראליות טובות ביותר וסולנית מפורסמת נהדרת.

לראות או לא לראות;קונצרט המבטיח עונה מעולה שכדאי לשמעה .מומלץ בפה מלא.

נכתב על ידי elybikoret-אלי ליאון , 30/09/2016 10:11


ליאון אלי

עתונאי-מבקר אמנות
חבר אגודת העתונאים של תא
ותא המבקרים שלידה
מנהל קהילות התרבות והפנאי-אתר מוטקה

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל