1534אהבתה של גב רוטשילד-רומן מאת שרה אהרוני

רומן מענין ומרתקרומן היסטורי רחב יריעה, פרי עטה של הסופרת שרה אהרוני, מגולל את סיפורה של משפחת רוטשילד. רומן עוצר נשימה ועתיר רגשות, הכתוב ביד אמן, בצבעים עשירי מבע ובכישרון רב.

התקופה – שלהי המאה ה-18 וראשית המאה ה-19. גוטל, נערה יהודייה המתגוררת ברחוב היהודים בפרנקפורט שבגרמניה, מתבוננת מבעד לחלון ברחוב היהודים הצר והאפל וקולטת את דמותו של הבחור המבריק ויפה התואר מאיר אמשל רוטשילד. בין השניים נרקם קשר ללא מילים. גוטל מתאהבת ומאיר מחזיר לה אהבה בלהט ומבקש את ידה מאביה כדי לשאתה לאישה.

האב מסרב ולאחר התעקשותו הנמרצת של הבחור ופנייתו בפעם השלישית, ניאות האב, וגוטל הופכת לגברת רוטשילד וחייה משתנים לבלי הכר.

סיפורה של שושלת רוטשילד נחשף מתוך דפי מחברות של יומן אישי שמנהלת גוטל מימי נערותה ועד אחרון ימיה (96). ביומנה חושפת גוטל את מחשבותיה ומאוויה הכמוסים.

מאיר, בעלה ואהוב לבה, מתואר כאדם נמרץ הפועל ללא ליאות. ("כאשר אני ישן המזל ער ושומר עלי. אם אישן הרבה – גם המזל שלי יילך לישון"). הוא יוצא חוצץ כנגד ההגבלות והאיסורים המושתים על היהודים ופועל להוצאתה של הקהילה אל מחוץ למתחמי הגטו. חרף הקשיים הרבים הנערמים בדרכו מצליח מאיר בעסקיו והופך למייסד של משפחת הבנקאים היהודית הגדולה.

הרומן המצליח שפרץ כבר עם צאתו לאור לצמרת רבי המכר, והמשיך וכיכב ברשימות רבי המכר במשך 28 (!) שבועות רצופים, מבוסס על תחקיר היסטורי מעמיק ומרשים שערכה הסופרת, ומצטיין ברקע היסטורי נכון ומדויק. שרה אהרוני כותבת על המאורעות שהתרחשו קרוב למאה שנים: שלטון הקיסרות הרומית הקדושה, המהפכה הצרפתית, מלחמות נפוליון, שינויים בחקיקה באשר לזכויות היהודים, עלילת דמשק ועוד.

זהו ספר בעל תוכן היסטורי מפעים ויחד עם זאת הוא אנושי ומלא רגשות אנושיים. המפגש עם דמותה של גוטל הוא שובה לב ואינו מותיר את הקורא אדיש לנוכח מרכיבי תכונותיה: אנושיות, חוכמה, צניעות ואהבה. האישה החזקה מלווה את בעלה ואת ילדיה בשקט, בצניעות ובאהבה. כולם פותחים את לבם בפניה, ולרוב עושים זאת בעת שהיא עסוקה במטלות המטבח ("המטבח הוא חולץ דיבור", מתוודה גוטל ביומנה).

בחירתה של הסופרת לכתוב את הרומן מנקודת מבטה של האישה הגדולה גוטל היא בחירה מרעננת, המאפשרת להסב את המבט מהגברים העומדים בקדמת הבמה אל האישה המוצנעת אל מאחורי הקלעים, וליהחשף לאירועים שספרי המידע אינם נותנים דעתם עליהם, כגון זה שלגוטל נולדו 19 ילדים ומהם שרדו עשרה. שרה אהרוני נותנת לאובדן ביטוי מרגש ומעורר אמתפיה.

הספר פורש לפנינו עלילה רווית מאבקים, תככים, יצרים, גאונות מסחרית, אהבות, היסטוריה מרתקת. נפרשים בפנינו חיים של קהילה יהודית הנתונה תחת שלטון המטיל שורה ארוכה של גזירות והגבלות, חיי דלות ואופל. עולם עלום על מרכיביו רבי הפנים, עתירי הרוח ודלי החומר.

מאיר וגוטל מנחילים לילדיהם את ערכי החריצות והמסירות, היושר וההתמדה, האחדות והדבקות במטרה. חמשת הבנים מתיישבים בערי בירה גדולות באירופה, מקימים רשת מסועפת של מוסדות פיננסיים והופכים לאימפריה כלכלית חובקת עולם.

בשפה רהוטה, מענגת, מפולפלת ומסקרנת, מגישה לנו אהרוני ספר מרתק, שברגע שמתחילים לקרוא בו לא יכולים להניחו עד לסיומו.

זהו הרומן השלישי של שרה אהרוני. רומן הביכורים שלה "אהבתה של סלטנאת", המביא את קורותיה של נערה יהודייה באיראן (מבוסס על חייה של אמה), כבש את לב הקוראים וזיכה את הסופרת בפרס ספר הזהב ובפרס ספר הפלטינה ושב אל דוכני חנויות הספרים בעקבות הצלחתו של "אהבתה של גברת רוטשילד".

Elybikoret -אלי ליאון, 11/10/2016 17:01אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל