מכריזים, מדברים, מדווחים וניצחונות משמעותיים אין

כאשר כל עיני העולם מופנות בעיקר לעבר מערכת הבחירות ההפכפכה לנשיאות ארה"ב, פרשנים בעולם בקושי מקבלים דקות מסך להביא את התמונה האמתית של המתרחש בגזרת המאבק בדאע"ש שלובש צורה ומליף צורה והאמת כנראה נעדרת...

כבר לפני כ-ארבעה שבועות פורסם שהחטיבה התשיעית העיראקית, כח הפועל בסיוע רב של ארה"ב באמצעות יועצים אסטרטגיים, "עומדת בשעות אלו לסיים את הכיבוש הדעא"שי של העיר מוצול ובכך לגדוע לארגון דאע"ש את אחד ממקורות ההכנסה העיקריים שלו –הנפט". עברו ארבעה שבועות ואנו שומעים-בעיקר מהתחנות הסובבות אותנו ובעיקר מאל ג'זירה שהמערכה על שחרורוה של מוצול נמשכת והכוחות פועלים באזור הכפרי הסובב את העיר. נכון אין להמעיט בחשיבותו של האזור הכפרי הזה בו מתנהלת, ממש ברגעים אלו של כתיבת מאמר זה, מערכה לכיבושה של העיר תל עפר על שדה התעופה הגדול שמצוי בה ושבנוסף לכך מצוייה על אם הדרך שבין מוצול לבין אל ראקה הידועה כבירת ה"חליפות האיסלאמית" בצפונה של סוריה. העיר תל עפר השוכנת כ-65 ק"מ מערבית למוצול מהווה אם כן גם נקודה אסטרטגית חשובה , בגל המרחק הקצר ממנה –כאמור- לא- רקה ולמחוז דיר א-זור וניתן לגמוע את המרחק בין שני המקומות הללו (כ230 ק"מ) ב-3 עד ארבע שעות נסיעה. בנוסף אל נשכח כי זהו האזור שארדואן לוטש עיניו אליו בשל היותו מיושב בכורדים שנואי נפשו.

אם כבר הזכרנו את ארדואן חשוב שנזכור שדווקא דאע"ש לא הייתה מטרה בעיניו וכנראה גם היום למרות הצהרותיו והצטרפותו לכוחות המשימה בהובלת המערב עדיין המשחק שלו בחזית הזו, אינו תואם את מטרות הקבוצה המערבית. אל נשכח שהיה זה ארדואן שהזרים לדאע"ש כספים רבים באמצעות רכישת הנפט ממבארות כרכוך ומוצול, הזרמה בה היה מעורב לא פחות ולא יותר מאשר בנו מחמדו...

אבל נחזור למתרחש באזור שסביב מוצול. מלבד העיר תל עפר שהוזכרה לעיל, המיליציות השעיות-גוף הפועל בהשראת ובהכוונת עלי סולימאני מפקד משמרות המהפכה האיראניים, מנסות לכבוש שתי ערים בשם תל אבאתה וחאתרא ואם מליציות אלו תכנסנה לתוך מוצול הסונית מי יודע מה יתחולל.

והנה מעט חומר למחשבה: אחת התצאות האבסורדיות של המלחמה הסונית-שעית המתנהלת באזור הסהר הפורה היא שאנו רואים תהליך שהיה קיים בעולם העתיק ואף בתקופת מלחמת השחרור שלנו. מדובר בצבא רשמי הנלחם בחזית אל מול לוחמים אחרים ומאחוריו ממש בצמידות לו מצויים כנופיות סמי צבאיות שלגביהם ניתן לומר את הפסוק בו הנביא ישעיהו מצווה של ידי האל לקרוא לבנו "מהר שלל חש בז" דהיינו נושא השם ממהר לקחת שלל בז. כאז כן עתה מתנהלת מלחמה בין חיל דמשק אל מול כוחות בוזזים וגם כאן מעורבת אשור היא עיראק של ימינו. ומאחורי הלוחמים גם בסוריה וגם בעיראק עודות כנופיות שתפקידן לנקות עד תום את האזורים שהוחזקו על ידי הסונים (דאע"ש).

בקיצור בוקא ומבולוקא ואת המאבק האיראני-סעודי הנושא פירות של דם בתימן ושגם בו נוטלת דאע"ש את ליטרת הדם שלה גם שם, עוד לא הזכרנו ועוד לא פירטנו.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל