לאומי הוגן מלאומני

שרת המשפטים פרסמה את השקפתה על הזהות היהודית, הדמוקרטיה והמשפט העברי ומה שביניהם. ניסיונה לחבר את דעותיה הפוליטיות לטיעונים פילוסופיים חורק לוגית. ברשימה זאת אגע בבסיסי עיקרון של הסיסמאות: המדינה צריכה להיות יותר יהודית ותהיה יותר דמוקרטית.

שרת המשפטים פרסמה את השקפתה על הזהות היהודית, הדמוקרטיה והמשפט העברי ומה שביניהם. ניסיונה לחבר את דעותיה

לאומי הוגן מלאומני
צבי י' כסה

הלאומי עולה על הלאומני לא בחוכמה אלא בכך שעל סרגל יושר בין 1 עד 10 הוא קרוב מלאומני ל- .10.
שרת המשפטים פרסמה את השקפתה על הזהות היהודית, הדמוקרטיה והמשפט העברי ומה שביניהם. ניסיונה לחבר את דעותיה הפוליטיות לטיעונים פילוסופיים חורק לוגית. ברשימה זאת אגע בבסיסי עיקרון של הסיסמאות: המדינה צריכה להיות יותר יהודית ותהיה יותר דמוקרטית.

מהו יהודי ?

מה זה להיות יותר יהודית? 6 מיליון יהודים חיים כאן. מי יכול להיות יהודי יותר מהם? הם היהודיות. יהודי זה שם משפחה מפוצלת: יהודי תרי"גי, תרי"גי ביתר, תרי"גי בחסר ותרי"גי סרוג. ויהודי מסורתי ו "מתחדש" ויש חופשי (חילוני) לגווניו. בגדול, יש ישראלים רבניים וישראלים ריבוניים. אז מה זה להיות יותר יהודי ?
הלכו היהודים לבבל וניסחו פירושים למצוות בארמית. האם המשיכו להיות יהודים. בא בן זכאי ועשה מהפיכה; נדדו לאירופה ועשו יידיש ושינו במינהגים ובחסידות. האם היו יהודים. ופרשו צעירים מהאורתודוקסיה אל המודרנה והמירו זהות דתית ללאומית והקימו מדינה. האם נישארו יהודים? מה הקישקוש יותר יהודית? ממי? מתרי"גי זה או אחר, מחופשי המקים ומקיים מדינה. או מסורתי זה או אחר?

בסיאנס סיפרתי לסבא שלי שאומרים שיש לי בעיית זהות. שאל: מה אני עושה? סיפרתי לו על עלילות התקומה בפרטים. שאל ושאל עד שסיכם: " נכד שלי תגדיר את זהותך בעצמך כי באמתחתי אין היסודות המפליאים של התקומה שאתה מספר לי". וצללתי לחקור ברוב פניה של התרבות העברית/יהודית לא מיהו אלא מהו יהודי ראוי. :

יהודי ראוי לימינו

מצאתי את הלל הזקן עם תמצית תמציתה של היהודיות: "מה ששנוא עליך לא תעשה לחברך" זו האמת: אדם יודע בוודאות רק דבר אחד – מה שאינו רוצה שיעוללו לו. זה הצדק האנושי, מכאן נולד המושג של "גם אני" - שאינו מוותר על זכויותיו אך מכיר שיש זכויות גם לאחר. ומצאתי סיפורו של קלמן פרק, שאביו שמעון כשדחף אותו מחלון הרכבת אמר לו: "קלמנקה, דו זאלט זאין א מענטש (קלמן. שתהיה בן אדם)". ועל אלה מצאתי את ברנר עם תמצית חלום התקומה "תחי העבודה העברית האנושית". הלל – פרק – ברנר הם ה"מהו יהודי הראוי" הישראלי הוא לאומי הגון. ישראלי שניתק עצמו מאלה הוא לאומני ולא יכול להיות הוגן. הוא יגבש רוב כי "רק אני/אנחנו" יעיל ומלהיב יותר. .

הבית היהודי המהפך הגנטי

מה שעושים ישראלים רבניים וריבוניים נאמני הלל הזקן ופרק וברנר, היא היהודיות הראויה.. הדוגלים בתפישת העולם של הבית היהודי ההתנחלותי אינם שייכים לקטגוריה הזאת. הדיבור של בנט ושקד שהמדינה ובית המשפט צריכים יותר ערכים יהודיים הוא חלול. הם מערבבים מינהגים וטקסים שניגזרים מהערכים כאילו היו ערכים. אין ערכים יהודיים או אנגליים. יש ערכים אוניברסליים וכל עם/תרבות מממשים אותם בייחודיותם לנאצלות או לרישעות. יצירה חשובה היא אוניברסלית. כלי הביצוע הם ייחודיים לכל שפה ותרבות. http://zkessehgmailcom.blogspot.co.il/2016/09/blog-post.html)). כל דת שמוותרת על הערכים האוניברסליים הופכת לאיסלמיזם, יהודיזם, ישועיזם נוצרי, קומוניזם, שמאלניזם, פאשיזם, נציונליזם..

הציוויליזציה העברית והתורה גדושים גרעיני בדולח של ערכים אוניברסליים ואלה מקנים לתרבות הזאת את נאצלותה ואת ממדה הייחודי בתרבות העולם.
דמוקרטיה או נאציונל דמוקרטיה

לשרת המשפטים אין מושג מהי דמוקרטיה. לו היה לה לא הייתה יכולה לומר שהמדינה צריכה להיות יותר יהודית וכך תהיה יותר דמוקרטית. זו שטות כאילו אמרו האמריקאים שהאמריקאיות צריכה להתגבר כדי להיות יותר דמוקרטית. אין דמוקרטיה יהודית או צרפתית. זו נאציונל דמוקרטיה. יש דמוקרטיה וכל עם/מדינה מפרשים ומקיימים אותה חלקית או מליאה או שיקרית. היהדות האורתודוקסית איננה דמוקרטית. כל דת איננה דמוקרטית. לא מרישעותם של דבקיה אלא כי דת ומדינה יונקים כל אחד משורש אחר. הדת יונקת משורש האמונה. הדמוקרטיה יונקת משורש האזרחות. הדת יש לה אלוהים כמקור סמכות. הדמוקרטיה יש לה את האדם הריבון כמקור הסמכות. האזרחות היא מימוש מעמדו הריבוני של האדם בייקום.

המשפט העברי בן אלפי השנים לא יכול לגבור על משפט ימינו. התאולוגיה הדתית מבססת את ייחודו של העם והאדם היהודי עליון ועדיף על אחרים. נורמות משפטיות הלכתיות קובעות כי היחס ליהודי שונה מהיחס לשאינו יהודי כולל העדפת חייו של יהודי על פני חייו של גוי. מה לנורמות אלה ולדמוקרטיה בימינו? במדינת יהודים עם צה"ל מגן מי שמתייחס ברצינות לאלה מוליד את המחתרת היהודית שרצחה ואת גולדשטיין ואת אמיר ואת פורעי השומרון ותגי מחיר עוקרי זיתים ושורפי מסגדים וכיו"ב. הבית היהודי הוא ביתם של מורים ורבנים וקנאים כאלה העושים את הדמוקרטיה הישראלית מעוותת ומסורסת עד כדי חקיקה של חוק ההסדרה המסמיך מדינה - מדינת יהודים – לשדוד ולגנוב ולעוול עוול לפלשתינים שדודי זכויות.

ומה הפלא שמאז שבן גוריון יצר פשרה עם הדתיים הדמוקרטיה הישראלית אין לה חוקה והיא מונעת הכרה מרפורמים וקונסרווטיבים לשיוויון מעמד. ומונעת זכות לנישואים חופשיים. וכופה חוקי אישות. ומסמיכה רבנים להתעלל בעגונות ובמסורבות גת. ומאפשרת תקציבים עם סדרי עדיפויות פוליטיות מפלגתיות ומקורבים להן במיליארדים הנגזלים מהנזקקים. בויכות בין ליבוביץ לבן גוריון על הפרדת הדת מן המדינה, אמר הוא לב. ג. : "אתה חושב שאתה תחזיק אותם ביד. הם יחזיקו אותך ביד". היום אחרי המהפך הגנטי מהמפד"ל ההומניסטית לבית היהודי הלאומני – משפירא לבנט - :מתחוללת תחזית ליבוביץ: הם מחזיקים את נתניהו בצוואר. שר משפטים ענייני לדמוקרטיה מתוקנת היה נאבק לתקן את הפגימות האלה ומונע את הפיכת האינטרסים של ההתנחלותיות לחזון המשפטי הבלעדי. בכל קנה מידה המסמך של שקד מופרך.

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל