אבו מאזן – האם הוא עומד ללכת? ואם כן מי יירש אותו?

ימי שלטונו של מחמוד עבאס הידוע בכינויו "אבו מאזן" במחוזותינו, מתקרבים אל קיצם והשאלה מה יהפוך לראיס במוקטעה צפה ועולה תוך שהיא מעלה גלים בים ערביי ארץ ישראל. אז מה יהיה?

ימי שלטונו של מחמוד עבאס הידוע כאבו מאזן במחוזותינו מתקרבים אל קיצם והשאלה מה יהפוך לראיס במוקטעה צפה ועולה תוך שהיא מעלה גלים בים ערביי ארץ ישראל. אז מה יהיה?
פרשנים לענייני ערבים הבחינו שמאז שנת 1980 בה החל האיש לפעול כ"שר החוץ" של אש"ף, הוא יצא המסתור של מי שהיה הממונה על איסוף המודיעין של הארגון. האיש הזה שקיבל את השכלתו בקורסים של הקג"ב כפי שנתגלה רק לאחרונה מפתיחתו של "ארכיון מיטרוחין" (איש ארכיון הקג"ב שבמשך שנים רשם על פתקים העתקי מסמכים מהארכיון ולאחר מכן ערק למערב-לבריטניה)-ממנו עולה שהסוכן "קרוטוב" הוא מיודענו אבו מאזן=מחמוד עבאס. ובכן כאיש מודיעין הוא מכיר היטב את המושג "אומרים ככה ועושים ככה"... לא אחת הוא היה מאיים בעיקר על חבר מרעיו וגם על גורמים אירופאיים ואמריקאניים שאוטוטו הוא מתפטר מתפקידו ומי שיעלה אחריו לא יהיה כמותו והם-בתגובה פבלובית שגם התקשורת הישראלית הייתה שותפה לה אחרו החזיקו אחריו וניסו ללחוץ על ממשלות ישראל לוויתורים נוספים.

ובכן האיש הזה שבמרץ הקרוב ימלאו לו 82 (אגב האריך ימים יותר מכל מנהיג של ארגון הטירור אש"ף...) אכן מתקרב לסוף דרכו הפוליטית והמוקטעה כמו גם המרתפים בבית החולים שיפה בעזה מתחילים לרחוש. מי יהיה מחליפו.

כבר הזכרנו במאמר שפורסם ב"דעתון" לפני למעלה משנה שכוונת המכוון בחצר האש"פית להמליך במקומו – בדרך של בחירות – מישהו מהדמויות המקורבות אליו למשל-נאצר אלקדוה הידוע במחוזתנו כנאסר אל קידווה=בן אחותו של יאסר עראפת. בעוד גורמים במוקטעה וברחוב הרמאללי והשכמי היו רוצים לראות באבו פאדי=מוחמד דחלאן כיורשו. אחרים מזכירים את מאג'ד פארס =מפקד המודיעין המסכל ביהודה ושומרון. לעומתם יש גורמים בעיקר מאנשי הלשכה המדינית של חמאס היושבת בקטאר כח'אלד משעל שהיו רוצים שאיש מטעמם ייבחר כראש הרשות, אולם תסריט זה נחשב בקרב רבים מהמומחים לרחוב הפלסטיני כרחוק מהמציאות.

בעבר הזכרנו באותו מאמר ב"דעתון" כי מוחמד דחלאן בצורה מתוחכמת –יחד עם ג'בריל רג'וב (גבריאל רגב בקרב אנשי מודיעין ישראליים...) מנסים ליצור תהליך תסיסתי נגד ישראל בכך שהם העלו את מועמדותו של מרואן אלברע'ות'י ששמו בתקשורת הישראלית מרואן ברגותי, היושב בכלא הישראלי למספר מאסרי עולם בגין הפעלתם של קבוצות מרצחים. ובכן העלאת שמו באה כדי ליצור לחץ מצד השמאל הישראלי על הממשלה כאן כמו גם לחץ בינלאומי, שיביאו לשחרורו של האיש הרע הזה, חביבם של רבים בתקשורת הישראלית ובארגוני השמאל הישראלים.
אל נשכח שבעת היות מוחמד דחלאן ראש הביטחון המסכל ברצועת עזה הוא זכה ל"מגינים" שהוצגו בלשכתו מאחורי כסאו ובהם מגן שהוענק לו על ידי יואב גלאנט מפקד אוגדת עזה באותו זמן; מגן משירות הביטחון הכללי; מגן משר הביטחון א. מרדכי ועוד.

כאן המקום להדגיש שאבו מאזן שומר את הקלפים לגבי זהות האדם בו הוא חפץ שיהיה יורשו קרוב לליבו, אינו רואה בעין יפה את האפשרות שמוחמד דחלאן יהיה יורשו. הוא מתנגד נמרצות לשובו של דחלאן להנהגת הפת"ח ממנה הודח ב-28 לדצמבר 2010 בעקבות פעילותו "להדחת המושחת אבו מאזן". זאת ואף זאת שנאתו היוקדת של דחלאן לשלטון החמאס בעזה ולחמאס בכלל, עשויה לגרום לכך שייווצר תהליך של שפיכות דמים בין הגורמים השונים ביהודה ושומרון ורצועת עזה.

אפשרות נוספת שעולה בקרב פרשנים שאבו מאזן יבחר בראמי חמדאללה הפרופסור לבלשנות מאוניברסיטת א-נג'אח שמשמש מאז יוני 2013 כראש ממשלתו של אבו מאזן. מדובר באיש שהיה נשיא אוניברסיטת א נג'אח ושהמגרעת שלו בהיותו "טכנוקרט" ולא איש פוליטי אם כי הוא לא היה יכול להיבחר לתפקידו כנשיא אונברסיטת א-נג'אח ללא הסכמה שבשתיקה של גורמים חמאסיים הפועלים ביהודה ושומרון ובמיוחד במחנות הפליטים של שכם.

בקיצור ההצגה עוד לפנינו!


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל