עובדה מצלמת את החייל היורה בפצוע

אתם מסתכלים בזהב ואני מסתכל בשיניו. עובדה מציגה את החייל ההורג פצוע ואני רואה את צה"ל דהיום וזוכר את מלחמת לבנון השנייה.

.פעם הביאו דוב לעיר ועליו תכשיטים וזהב. אמרו מי שיירכב על הדוב ייטול התכשיטים והזהב. עד שקם אחד ואמר: אתם מסתכלים בזהב ו

עובדה מצלמת את החייל היורה בפצוע
צבי י' כסה

פעם הביאו דוב לעיר ועליו תכשיטים וזהב. אמרו מי שיירכב על הדוב ייטול התכשיטים והזהב. עד שקם אחד ואמר: אתם מסתכלים בזהב ואני מסתכל בשיניו. עובדה מציגה את החייל ההורג פצוע ואני רואה את צה"ל דהיום וזוכר את מלחמת לבנון השנייה.

רופא עושה מעשה נבלה אם הוא מסרב לטפל בחולה;
עו"ד עושה מעשה נבלה אם הוא מסרב להגן על נאשם פוליטי;
שילטון עושה מעשה נבלה אם הוא מאפשר חטאים של כרמי נבות היזרעאלי או הפלשתיני;
חייל עושה מעשה נבלה אם הוא יורה בפצוע או בשבוי. זה כל כך פשוט ומשפט הוגן יפסוק.

אבל, מעבר לעניין החייל ראינו על המרקע את קיללת הסימביוזה בין הצבא למתנחלים. במירקע רואים איך המתנחלים שולטים באירוע על הצבא. הם סחבקים עם החיילים והקצינים והם הנותנים הוראות לחיילים. אין קצין על האירוע, צה"ל לא מסלק את האזרחים המתנחלים ממקום הפיגוע שזה הא'-ב' באירוע כזה. והמתנחלים הופכים למוציאים והמביאים. הסימביוזה הזאת, שכאן מתגלה באירוע נקודתי. נמשכה שנים ופגעה ואולי עדיין פוגעת בקוד הקודים הקובע את איכותו של הצבא.

מהו שעושה ומבטיח איכות עליונה של צבא? נשק, אימונים וחיילים אמיצים יש לכולם. מה שמעלה את אלה לרמת המצוינות הוא השאלה: כמה חוטים של אמת יש באריג הפיקודי של הצבא. הסימביוזה של הצבא עם המתנחלים על פני שנים רבות שיבשה ופגעה בעיקר הזה של מפקד: "אמת דיברתי". מפקדי צה"ל היו למשת"פים של ההתנחלותיות. וככאלה השלימו ואף סייעו להם בהערמות, במעשי נוכלות, בהפקעת קרקעות, בהתעלמות מתפיסת שטחים בניגוד לחוק, בדיווחי אי אמת למשפט, בהצגת צרכים ביטחוניים להפקעות שלא לצרכי ביטחון. בסיוע לוגיסטי ממשאבי צה"ל, בקריצות ועצימת עיניים למאחזים בלתי חוקיים, במחילה על מעשים וחבלות במתקני צה"ל ובחיילים. המתנחלים גררו את הצבא להגן על משוגותיהם, אילצו את הממשל להפקעות והערמות שונות ובהכללה: גררו להפוך את הצבא מצבא ההגנה לישראל לצבא השיטור לישמעאל. וכך נפרמו כמה וכמה חוטי יושר באריג הפיקוד הצבאי.

את פרי הבאושים הזה ראינו במלחמת לבנון השנייה. רמת הכוננות ואיכות הפיקוד והיחידות לא סיפקו את הסחורה כדי הישג ניצחון צבאי ( אף שבדיעבד נהיה הישג מדיני). והדברים ידועים לכל. ועל זה נפלה ממשלה. כולנו מקווים שאחרי לבנון השנייה הייתה לנו הבראה והתחדשות צבאית. אבל המבצעים/מלחמות שהיו מאז לא זיכו אותנו בניצחונות למופת. והיום כאשר אתה רואה את הסרט של עובדה העוקב שנייה אחרי שנייה על האירוע האמור ואתה נוכח שוב בסימביוזה בין הצבא למתנחלים מי יכול להסיר דאגה מליבו. ממשלות ישראל מאז 67 זו יותר וזו פחות היו למשת"פים של ההתנחלותיות המדירה ביטחון ויושר ומתוקנות ממדינת ישראל.. .אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל