להיחלץ מהלחץ: לזכות בהריון המיוחל

אביטל, אשה נשואה כ-10 שנים וכל נסיונותיה להרות אינם צולחים, למרות שהרופאים טוענים שהכל בסדר. מה שורש הקושי? כיצד בסופו של דבר הצליחה אביטל להגשים את חלומה ולהיות אמא, ולבסס את הקשר הזוגי שלה.

לצאת מהלחץ: לזכות בהריון המיוחל

בס"ד

להיחלץ מהלחץ: לזכות להריון מיוחל

נתאר לעצמנו זרימת מים בכמות עצומה הזורמת בנהר בשצף קצף ובעוצמה אדירה, סוחפת אל תוכה כל מה שנקרה בדרכה. תמונת טבע זו מעניקה לנו השראה להבין את הנפש שלנו. מחשבותינו ורגשותינו הם אנרגיה מוחשית, אם כי איננו יכולים לתפוש אותם בחמשת חושינו הגשמיים. הרגשות משולים למים, לעתים זורמים בנחת ומשרים עלינו אוירה של התרגעות ופסטורליה, אולם לעתים זורמים הם בעוז כמו בדוגמא לעיל.

התמודדות עם לחץ היא אחת מההתמודדויות הנפוצות ביותר בחיינו. כבר בגיל הינקות אנו עלולים לחוש לחוצים שמא צרכינו לא יסופקו כראוי, שמא לא נצליח להשתלב בחברה ונזכה להיות אהודים, אנו דואגים ולחוצים לגבי מקומנו במשפחה ובחברה, האם נצליח בלימודים ובבחינות, האם נזכה לבן זוג נכון לנו, האם נצליח ללדת ולגדל ילדים כמו אחרים, האם נצליח להתפרנס ועוד…

הקושי להרות הוא אחד הקשיים המכאיבים ביותר. חלומה של כל אשה הוא לזכות לבן זוג אוהד ותומך, חבר אמתי לחיים ולגדל עמו משפחה לתפארת. הקב"ה זימן לי מספר לא מבוטל של מקרים בהם נשים לא זכו להתעבר במשך מספר שנים. כל הטיפולים הרפואיים הנפלאים והחדשניים שהרפואה מציעה, וחוות דעת רפואיות שאין כל בעיה אורגאנית בגופם של בני הזוג – והריון אָיִן. במהלך עבודה עם נשים אלו התברר שהן חיות ברמת מתח גבוה מאוד. הצורך לחיות כך מבוסס על אמונות מגבילות מהעבר וכאשר זיהינו אותן – הן חוו פריצת דרך והרו ללא טיפול אפילו.

כזה הוא המקרה של אביטל. אשה צעירה הנשואה כעשר שנים עמוסי ניסיונות מכל הסוגים, אך ללא הצלחה.

כבר במפגש הראשון התברר שאביטל משדרת תמונה חיצונית שונה לחלוטין מהתמונה הפנימית. כלפי חוץ, היא מחייכת, נחמדה, רגועה ונינוחה. בפנים – הר געש מתפרץ. היא שואפת לשלמות, מטופחת ומסודרת תמיד בהופעתה, מדויקת וחשוב לה מאוד מה אומרים עליה. חווית האב שלה מבוססת על מתח גדול מאוד. אביה נהג לסמוך מאוד על אחותה הבוגרת יותר, ואילו היא חוותה שהיא צריכה לעמוד באיזה רף מסוים ולכן עליה להיות מוצלחת לא פחות מאחותה. היא הפנימה את המסר "את לא מספיק טובה ולכן דעתך אינה חשובה" (חשוב לציין שהאדם נותן משמעות למסרים שהוא חווה ובהתאם לכך – המסקנות שהוא מסיק לגבי החיים).

מסר זה הפך להיות המוביל והמנהל את חייה. היא החליטה החלטה עקרונית כבר בהיותה ילדה, שהיא תוכיח לכל העולם שהיא שווה לא פחות מאחותה, ופתחה במרוץ למרחקים ארוכים. מרגע שקמה ועד שהלכה לישון, היא חיה את המשימה שעליה להוכיח לאביה שהיא שווה, לא פחות ואולי אף יותר מאחותה. היה חשוב לה להצטיין בלימודים ולקבל את הציון הכי גבוה בכל מקום. בד בבד, בבית השליטה אימה על הוריה, כך שעם כל הצלחותיה בעולם החיצוני, היא לא הצליחה להשיג את המטרה שעבורה היא חיה – השגת הערכה מאבא. כל הישגיה, שהיו ראויים לשבח מצד עצמם, לא זכו להערכה עקב התנהגותה המתריסה והמרדנית. היא לא כיבדה אותם כלל ו"בעטה" בכל הטוב שקיבלה מהם. ליבם התמלא בכעס והתנגדות כלפיה וליבה נסגר לאהוב ולכבד אותם. שני הצדדים התמלאו באכזבות וכעסים והם חיו יחד כך עד שנישאה.

אביטל מספרת: "עשיתי טרור לכולם, לאבא שלי, לארוס שלי, לכל מי שהיה קשור להפקה של החתונה. לא היה להם רגע של שקט, הכל היה חייב להיות מושלם. האולם, השמלה, האוכל, המוזיקה וכן הלאה, היו צריכים להיות הכי טובים. לא עניין אותי אף אחד. כל היום חייתי במתח גבוה, הייתי מתפרצת על כל דבר קטן שלא פעל כמו שרציתי, וכל מי שלא עשה מה שרציתי, הייתי צועקת עליו ומשפילה אותו". הבעיה היא שאביטל חיה כך לא רק באירוע נקודתי, גדול ככל שיהיה, כמו חתונה, אלא בכל דקה ודקה מחייה.

בימי נעוריה היא חלמה על הרגע שבו תעזוב את הבית, תתחתן, תעשה תואר ותראה לאבא שלה כמה היא מוצלחת. אלא שלקב"ה יש תכניות משלו ללמד אותנו את השיעורים שלנו. לכל אחד מאתנו הוא מכין תסריט, תפאורה ושחקנים מתאימים באופן מופלא עבורנו , על מנת ללמוד את השיעור המדויק לנו. הלימוד המשותף לכולנו הוא – ללמוד לאהוב את האחר, לקיים מצוות 'ואהבת לרעך כמוך' ולקבל את המציאות בלי להתנגד לה. כל התנגדות למציאות גורמת לנו סבל. אם אנחנו רוצים להיות שמחים ומאושרים באמת, אנחנו רוצים להשיג הכנעה, כיוון שרק הכנעה סוללת לנו את הדרך לראות באמת את המציאות היפה שהקב"ה מצייר עבורנו כל רגע. כל התנגדות וחוסר קבלת המציאות חוסמת בנו את האפשרויות לקבלת השפע האלוקי.

אביטל למדה את השיעור וחוותה פריצת דרך באישיותה ובהתנהגותה. היא הרתה תוך מספר חודשים מתחילת האִימון , והיום היא אם מאושרת לשלושה קטנים שנולדו בפחות מחמש שנים.

נכתב ע"י ד"ר אהובה ניסן, פסיכו-כירולוגית ומאמנת להעצמה אישית-זוגית-משפחתית, מחברת הספר "חכמת נשים" 052-3344551 ahuvanisan.com


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל