מי אתה וולדימיר?

נשיא רוסיה, וולדימיר פוטין מוצא עצמו במערכה מול מדינות הסובבות אותו מחד וברית נאטו מאידך, עם כל זאת לגורמים במזרח אירופה יש תחושה שמשהו חדש מתרחש מאז לכתו של חוסיין מובארק אובאמה לביתו שבשיקגו. משהו שהוא מאוד קונטרוברסלי, מולו ניצב מנהיג חדש בארה"ב שמצד אחד אינו צפוי בתגובותיו אף לעומת זאת הוא מינה לתפקיד מזכיר מדינה, אדם שפוטין לא יכול היה לשאוף ל

איש רב פעלים הוא נשיא הפדרציה הרוסית, אדם שעבר בימי חייו את בית הספר החשוב ביותר לחתרנות עולמית וכוונתנו ל"קומיטט גוסודרסטוונוי בזופסנוסטי" או בקיצור ה"קג"ב". בו שירת החל מסוף שנות ה-70 של המאה העשרים כאחד העוסקים במלחמה בדיסידנטים=מונח המוכר היטב לרבים מעולי ברית המועצות ובמיוחד אותם שהיו אסירי ציון בשל פעילותם במסגרת הניסיון לפתוח את מסך הברזל לעליית יהודים. בשנת 1985 הוא מונה למתאם הפעילות בין הקג"ב. לבין בנו הבלתי חוקי-"השטאזי"=שירות הביטחון והריגול של ה-DDR=גרמניה המזרחית, תפקיד בכיר ביותר בהררכיה של הקג"ב. והערת אגב בעניין זה: אנו זוכרים היטב את היום בו שוחרר נתן(אנטולי) שרנסקי במסגרת עיסקת חילופים שבוצעה בגשר גליניקה = "גשר המרגלים" שקישר בין גרמניה המזרחית לזו המערבית מעל הנהר ה"אפל" הזורם בין ברלין לפטסדאם, ומאוד ייתכן שה"זאב" הזה-קולונל פוטין צפה מנקודת התצפית בקצה הגשר על המתרחש.

הוא המשיך לשרת את אמא רוסיה עד לניסיון ההפיכה נגד מיכאיל גורבאצ'וב ב-1991 שלאחר כשלונה (רבים ממארגניה היו קשורים או עובדים של הקג"ב), הודיע הקולונל פוטין שהוא מתפטר מהשירות. אבל רגע רגע, יש כאן המשך מעניין כשבשנת 1998הוא חזר לעסוק בנושאים החשאיים בתור מנהל שירות הביטחון הפדרלי, ה-FSB, אחת מהסוכנויות בפדרציה הרוסית שהחליפה את ה-קג"ב.. וכשנה לאחר מכן כבר מונה על ידי בוריס יילצין לסגן ראש ממשלת רוסיה.

אדם ערמומי שאפילו את החוק הרוסי לגבי שנות שירות בתפקיד הצליח למוסס כשהוא מחליף תפקידים עם ראש ממשלתו ובן עירו, דמיטרי אנטולייביץ' מדבדב...
אך את אשר למד בבית הספר לחתרנות שהוזכר לעיל הוא מיישם לא רחוק מאיתנו בסוריה כמו גם באוקראינה ובחלקים אחרים בעולם כולל מבצע החתרנות הסייברי שבוצע כנראה על ידי פצחנים רוסיים. פצחנים שבאו, כנראה, מבית מדרשו של ארגון הביון הרוסי שהוקם עם פירוק הקג"ב. והנושא את השם המוזר והמסווה, "הוועדה לתקשורת ממשלתית" שכפופה לנשיא רוסיה. אז מה הפלא שמומחי ה-I.B.F וה-.C.I.A קבעו שהמקור לציטוט הוא ארגון שכפוף לנשיא הפדרציה הרוסית הלא הוא מיודענו ולאדימיר ולדימירוביץ' פוטין!

פוטין זה שהביע את דעתו שפירוק ברית המועצות הינה האסון הגיאופוליטי הגדול ביותר של המאה ה-20 דאג כבר בשנת 2000 להחזיר את מנגינת ההמנון של ברית המועצות אל הדגל והפיכתו להמנונה הרשמי של אמא רוסיה, תוך הוספת מספר מילים המחברות אותו לאדמת רוסיה פעולה שננקטה על ידו, כאמור, עוד בשנת 2000 ושמערב לא קלט את משמעותה הפנים רוסית...

מכאן קלה הדרך להבין את רצונו ומעשיו סביב סיפוח חצי האי קרים לאמא רוסיה והמאבק סביב נקודות אחיזה בתוככי שטחי אוקראינה הצמודים לרוסיה. פעולה זו גרמה לחידוד היחסים את מערב אירופה במיוחד שמדינות כמו פולין(בגבולה הצפוני עם האזור שהיה פעם פרוסיה המזרחית והיום אזור קלינינגראד של רוסיה) וכמוה אסטוניה ולאטביה שמצויות בקשרים הדוקים עם מדינות מערב אירופה ובהן מדינות ההסכם הצפון אטלנטי הידועות כמדינות נאט"ו. מנקודת ראותו של פוטין הכל הינו פרי תכנון ויוזמה אמריקנית שבאה לכתר את רוסיה. בפגישות שהיו לכותב מאמר זה עם אנשי תיירות בצפונה של פולין חשתי לא אחת את הטינה שהפולנים חשים כלפי רוסיה וכך הדבר גם באסטוניה ובלאטביה, שלא לדבר עת היחס נגד רוסיה מצד אוקראינה שאחד מנשיאיה לשעבר בעידן הפוסט ברית המועצות – ויקטור יושנקו שהורעל באמצעות אוכל שהוגש לו בשיטה כל ידועה בקרב קציני הקג"ב. ושפניו הושחתו עד בלי הכר.

עצם העובדה שברית נאטו קיבלה החלטה לתמוך בכוונת ארה"ב של בוש להצבת טילים אנטי טילים במדינות הבאלטיות המהוות את "החצר האחורית" של אמא רוסיה, אם כי ארה"ב הבהירה שהטילים הללו מכוונים כנגד החשש מפעילות התקפית של אירן באמצעות "משמרות ההפיכה".

פוטין של תחילת שלטונו של אובאמה כנשיא היה מנהיג שדאג יותר לעמו עד להפגנות של 2012 שהתרחשו ברוסיה ושגרמו לו לחשוב, כנראה, שהכל מכוון על ידי ראש הקנוניה של העולם החופשי הלו הוא אובאמה מיודענו. אבל מה לעשות והתהליכים הללו לא היו יציר כפיו של היושב בבית הלבן שחלק מהאסטרטגיה שלו הייתה חיה ותן לחיות.

החל ב-2014 לאחר שהוטלו הסנקציות של המערב כנגד רוסיה בשל ההתערבות הבוטא של פוטין בסיפור עם אוקראינה, חלה התדרדרות כלכלית ברוסיה וירידת מחירי הנפט רק הוסיפה שמן על מדורת האינפלציה והכלכלה המתדרדרת. תהליך זה החזיר את רוסיה שבשנות העשור הראשון של המאה ה-21 הפכה לכלכלה השביעית בעוצמתה בעולם הרבה אחורה וזה מביא את הרחוב הרוסי לנרגנות.

במצב דברים כזה מה הפלא שפוטין רואה בהכנסו של דונאלד טראמפ-שהרבה אמריקנים אוהבים לשנוא- לתפקיד נשיא ארצות הברית, קרש הצלה למערכת היחסים הרעועה של פוטין עם מדינות אירופה.

אשר ליחסיו עם המדינה הקטנטנה ישראל, כאן הוא התגלה כמי שמחד יודע להעריך את עמדותיה ויכולה של ישראל לחדור באמצעות סחר הנשק שלה למדינות השוכנות בדרומה של רוסיה, אם כי בפרשת גאורגיה הוא הפעיל לחץ לא קטן שישראל תפסיק לספק מערכות נשק למדינה הזו ואכן ישראל הצליחה, אבל את מלחמתה של ישראל בטרור האיסלאמי הוא שיבח לא אחת. ואל נשכח שהוא מצא לנכון להגיע להסדר עם ישראל לגבי הפעילות הרוסית בתוך רוסיה מה שלא הלך לו על כך עם מדינות אחרות בעולם. ייתכן ואחת הסיבות ליחסו האוהד כלפי ישראל קשורה קשר בל יינתק בעובדה שבישראל חיים למעלה ממיליון דוברי רוסית.

בקיצור היה איש קג"ב ונשאר כזה עד עכשיו


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל