פנים אל פנים בשם הבדידות

הבדידות היא מקום נעים לבקר בו, אבל מקום רע לגור בו דרך קבע

לדבר פנים אל פנים בשם הבדידות
האנשים המבוגרים של היום נוטים הרבה יותר לחיות לבד מאשר בדורות הקודמים. הסיבות לכך מגוונות. עם הגידול הזה בחיי סולו מגיע גם הסיכון המוגבר של בידוד חברתי. ככל שאנו מתבגרים, קשרים חברתיים נוטים לקטון עקב שינויים כמו פרישה או מוות של חברים ובני משפחה. ירידה בניידות, הכנסה קבועה והאתגר של קבלת חברים חדשים יכול להרתיע אותנו להישאר פעילים במשחק החיים.
קשישים שמרגישים בודדים ומנותקים נוטים יותר לדווח על בריאות נפשית ירודה. והבדידות היא גורם סיכון עיקרי לדיכאון. החוקרים כבר התריעו כי בדידות יכולה להיות בעית בריאות הציבור הגדולה הבאה. עם האוכלוסייה המזדקנת שגדלה, חיים היום יותר ויותר אנשים לבד, האתגרים של הזדקנות, בשילוב עם בידוד חברתי, יכולים להיות מדרון חלקלק לעבר מחלת נפש.

הימים הקצרים והלילות הארוכים הקרים בחורף יכולים לגרום להשפעה שלילית על אנשים שכבר מרגישים בודדים ומבודדים. לעתים קרובות אלה הם אנשים מבוגרים שגם מאותגרים פיזית והחוששים מתנאי מזג אוויר שיכולים להוות סכנה עבורם, כגון נפילה והחלקה או קבלת שפעת או דלקת ריאות. מספרם של אנשים הגרים לבד גדל מ -5 אחוזים בשנת 1920 ל -30% אחוזים בשנת 2016, ואחוז זה הוא הרבה יותר גדול בערים גדולות, על פי מפקדי האוכלוסין של ארה"ב.

גם במערכת בתי הכלא התחילו להבין כי הבידוד יכול לגרום נזק בלתי הפיך. על פי מחקר שנערך ההשפעות ארוכות הטווח של כליאה בבידוד כוללות נדודי שינה, פרנויה, פחד בלתי נשלט וכעס, וגם סיכון גבוה להתאבדות,

מאמר מרגש מאוד בניו יורק לפני כמה חודשים על מותו בבדידות של ג'ורג בל, אדם בן 72 שמת לבד בדירתו. גופו התגלה רק כאשר שכנה הזעיקה משטרה על ריח רע הנודף מדירתו. עובדי חירום נאלצו לפרוץ לדירת קטנה בעלת חדר שינה אחד ולהתקל בעומס של עתונים, ופריטים רבים אחרים חסרי ערך. החוקרים "בילו" חודשים בנסיון לעלות על עקבותיהם של קרובי משפחה או חברים אולי על חתיכת היסטוריה מעברו של האיש. מה שהפך את הסיפור עוד יותר נוקב היה שהאיש לא תמיד היה מבודד. בצעירותו היו לו הורים אוהבים, היו לו חברים שאיתם עבד, אבל במשך השנים חלק מהם עבר למדינות אחרות וכתובות חדשות והם איבדו את הקשר עמו. השינויים היו הדרגתיים ככל שהשנים עברו. הוא סבל מסכרת עלה במשקל, אשר מנע ממנו לבקר במסעדות לסעוד, הוא העדיף משלוחי אוכל. ככל שהוא הסתפק בפחות דירתו הפכה ליותר מבולגנת ולא מאורגנת, סימן למחלה נפשית ומצוקה נפשית / רוחנית

בני האדם הם חיות חברתיות אשר נועדו לאינטראקציה. להיות מבודד, אחד מרעו עלול לגרום לתגובות פיסיולוגיות ובריאות לקוייה. חשוב לשמור על קשר עם אחרים, להוקיר חברים, ולבקר אותם. בעולם העמוס שלנו והסחה הדעת שלנו עם הטלפונים החכמים שלנו, אנו עשויים לעיתים להפסיק לחשוב על אנשים שאנחנו מכירים. מי מהם חי בבדידות ?. אנחנו יכולים לעשות מחווה קטנה, כמו למשל לצלצל רק כדי להגיד שלום או אולי להזמין את האדם שמולי לארוחת צהריים, או להביא להם עוגה אם הם לא יכולים לצאת. לבדוק עם יש להם כפתור מצוקה בכדי להזעיק עזרה בעת צרה. אנחנו יכולים לתת להם מידע על אתרי אינטרנט שבם הם יכולים למצוא חיבור באמצעות מדיה חברתית למדיטציה, תפילות מודרכות, כמו גם לחקור ולהמליץ על אתרי בריאות נפשיים וגופניים ברשת. ישנם רבנים, מורים. ומטפלים רפואיים מקצועיים שיכולים לספק סעד רוחני לאנשים הזקוקים לדבר ולשוחח. אין צורך לשפוט אותם בכל דרך, אלא פשוט לאפשר להם לשחרר חלק מרגשותיהם. אם הם פשוט יכולו לשוחח עם מישהו. אולי אתם יכולים לחשוב על זה. לא כולנו ברי מזל. אנא חטטו בבפנוכו שלכם בבקשה עשו לכם ולאחרים חסד לקראת השנה החדשה.

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל