מו"מ אזורי

סברי מרנן, משא ומתן מדיני אזורי. הדגלון הזה מונף אצלנו כל אימת שמנהיגים ימניים ולאומניים נלחצים להסביר מדוע נעלם ונידח המו"מ עם הפלשתינים.

סברי מרנן, משא ומתן מדיני אזורי. הדגלון הזה מונף אצלנו כל אימת שמנהיגים ימניים ולאומניים נלחצים להסביר מדוע נעלם ונידח

מו"מ אזורי
צבי י' כסה

סברי מרנן, משא ומתן מדיני אזורי.
הדגלון הזה מונף אצלנו כל אימת שמנהיגים ימניים ולאומניים נלחצים להסביר מדוע נעלם ונידח המו"מ עם הפלשתינים. הרי בחזית הפלשתינים אין עם מי לדבר. ברק הציע להם, אולמרט הציע להם והם לא קיבלו. והבעיה אתם היא לא השטחים ולא מדינה או לא מדינה הבעיה שהם לא רוצים להכיר במדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי. ועכשיו כשמצרים וסעודיה וירדן והמפרציות קיבלו את מתווה קרי שאחד מסעיפיו מכיל הכרה בישראל כמדינת לאום יהודית (בנוסח זה או אחר) – מה נשאר? היערכות אזורית להסדר עם הפלשתינים ומדינות ערב הסוניות הלא איסלמיסטיות.

הנה סיכוי. והדברים ידועים. שר החוץ קרי מזמן את נתניהו – א' סיסי – עבדאללה – נתניהו למו"מ אזורי המיוחל. והם מגיעים למתווה מוסכם על עיקריו. ממנו צועד נתניהו הלוך וטפוף להרצוג. יש הזדמנות אסטרטגית. מי לא ישאג? נתניהו לא ישאג. הוא ילחש: אין לי קואליציה למו"מ כזה. והאירוע חוזר פעמיים לפליאתנו המוזרה. מוזרה כי הרי אנחנו מנוסיפ עם הניסיונות התקופתיים להאמין: ציפי ליבני מאמינה שנתניהו רוצה שתי מדינות, אהוד ברק מאמין, שמעון פרס מאמין, יצחק הרצוג מאמין. דן מרידור מאמין, בני בגין מאמין ואחרים. איזה ראש ממשלה זכה לכה הרבה מאמינים. והדברים רשומים וידועים.

מה לא ידוע? לפני כשנה וחצי התקיימה פגישה בין משה שחל, שיד לו מזה הרבה שנים בדיבור עם מנהיגים ערביים מארצות האזור, עם אחד הנסיכים מבית המלוכה הסעודי. מספר 7 בהיררכיה – הנסיך אמיר תורכי. הוא היה ראש המודיעין והיום הוא בעל השפעה בממלכה ובוודאי יודע את גבולות האפשר. מטרת הפגישה שהוא בא אליה הייתה לבחון תהליך הידברות עם ישראל. ההצעה הקונקרטית שלו הייתה שהליגה הערבית תזמין את נתניהו לנאום בפניה.

הלך משה שחל אצל יעקב עמידרור, ראש המל"ל ומקורבו של נתניהו ראה"מ, והציג בפניו את השביל הזה ללכת בו שהרי הוא נושק לרעיון ההסדר האזורי. בשלב ראשון הייתה ההצעה ששחל ועמידרור יסעו יחד ללונדון לפגוש את תורכי לפתיחת התהליך (שאולי חיכינו לו 70 שנה). מאז 2002 מונחת ההצעה הסעודית שאושרה ע"י הליגה הערבית לשלום עם כל מדינות ערב ואפילו האיסלאם במחיר ההסדר עם הפלשתינים. ממשלות ישראל נעלו עצמן מהאפשרות הזאת למו"מ.

למיטב ידיעתי עמידרור העלה את הדבר לראש הממשלה. והוא הסכים לבחון את השער הזה בצעד זהיר שעמידרור ושחל ייסעו לפגישה בלונדון עם תורכי.. משה שחל, גדוש ניסיונות עבר, ביקש אישור ישיר מפיו של נתניהו. מובן שלכך לא זכה. והרי אין סיכוי ששחל ועמידרור ייפגשו עם אישיות מדינית סעודית כתורכי בלי ווידוא של 100 אחוז מפי ראש הממשלה. וחכם הוא מי שלא התפתה לנסוע ללא אמירה בהירה של ראש הממשלה. והנה אנחנו במשבצת הראשונה. בעבור 5000 קמ"ר אנחנו עוקדים ומשעבדים את מדינת היהודים.אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל