השידור הקהילתי מסיים את דרכו

בהפתעה גמורה קיבלה הנהלת "מכאן" הודעה על הפסקת פעילותה בסוף חודש יוני 2017. חברת "מכאן" היא החברה שמפעילה את הערוץ הקהילתי שמספרו בשלט הטלוויזיה 98.

תדמית הערוץ 
 

קהילה דוקומנטרית


מזה עשר שנים יובל כהן וצוותו מפעילים את ערוץ 98 המופק ע"י יוצרים מתנדבים שברובם הגדול הם גמלאים וגופים משדרים תחת חסות עמותות.
במכתב אישי אותו שלח כהן בשבוע שעבר לפעילי הערוץ הוא כותב: "לפני מספר חודשים התברר לנו שחברת הוט וחברת יס, אינן מתכוונות להמשיך את ההתקשרות איתנו, בגיבוי מלא של המועצה לשידורי כבלים ולווין. את הידיעה קיבלנו בהפתעה מכיוון שלא שמענו ולו טיעון מקצועי ענייני אחד, שיכול להסביר את המהלך".
כהן, יוצר טלוויזיה בעל מוניטין, עבד טרם הגיעו לניהול ערוץ 98, בערוצי הטלוויזיה המרכזים והמסחריים במשך 15 שנים. את ערוץ 98 הוא מנהל עם צוות מצומצם של ארבעה איש בתקציב דל ביותר מאז שנת 2006. בתקופתו הערוץ גדל והתרחב עד כדי קרוב ל-150 גופים משדרים מכל רחבי הארץ בעשר שפות. הערוץ משדר במשך שבעה ימים בשבוע 24 שעות רצופות. הערוץ חף מפוליטיקה והוא פלורליסטי לחלוטין.
 

 

האגודה הישראלית לתקשורת קהילתית

יוחאי רוטנברג מנכ"ל "האגודה הישראלית לתקשורת קהילתית" אינו מבין את מהלכה של המועצה לכבלים ולווין בהחלפת מפעיל בפרק זמן 'בלתי אפשרי' שיפגע בהמשך פעילותו התקינה של הערוץ. רוטנברג: "המחשבה שניתן יהיה להקים ערוץ קהילתי, ע"י מפיק חלופי, תוך חודש - חודשיים, מעידה על חוסר הבנה, רשלנות, זלזול וחוסר רצינות בוטים".
אנשי מקצוע מתעשיית הטלוויזיה משבחים את חברת "מכאן" ששדרגה את הערוץ לבלי הכר מאז שהיא לקחה על עצמה את ניהול הערוץ. מנהלי הגופים המשדרים בארץ אומרים כי בשנים האחרונות הובאו לשידור אלפי תכניות של קבוצות הטלוויזיה הקהילתיות ברחבי הארץ, הופקו תוכניות משותפות של הערוץ עם הפעילים, נוצרו עשרות סרטים דוקומנטריים ונערכו פסטיבלי סרטים שבחלקן הוקרנו בסינמטק, וכמו כן נערכו אין סוף השתלמויות להעלאת הרמה המקצועית של הפעילים.
כעס רב ואי ודאות שוררים בקרב פעילי-מתנדבי קבוצות הטלוויזיה הקהילתית בארץ החוששים כי עתידם כיוצרים ייפסק ולא תהיה להם פלטפורמה חילופית להעלאת יצירותיהם. קולם-קול הקהילה אותה הם מייצגים, ידום.
בקרוב מתוכננת פגישה בין מנהלי ערוץ 98, האגודה הישראלית לתקשורת קהילתית ופעיליו, עם מנהלי המועצה לכבלים ולווין, מנהלי חברות הכבלים והלווין ועם גורמים פוליטיים משפיעים על מנת למנוע זעזועים בתפעול הערוץ הקהילתי.

גילוי נאות: כותב הכתבה הוא פעיל בקבוצת הטלוויזיה הקהילתית "מרחב השרון"

 

תגובות

מהמועצה לשידורי כבלים ולשידורי לווין נמסר בתגובה:
בהתאם לחוק התקשורת, קבעה המועצה מדיניות בעניין שידורים קהילתיים. על פי מדיניות זו, בחירת מפיק הערוץ הקהילתי תיעשה על-ידי בעל הרישיון לשידורי כבלים ובעל הרישיון לשידורי לווין (כלומר, הוט ויס), כשזהות מפיק הערוץ מאושרת על-ידי המועצה. אישור זהות המפיק תיעשה על-ידי המועצה רק אם שוכנעה כי יש במפיק שנבחר ובאופן פעילותו, כדי להבטיח את קידומם ושיפורם של השידורים הקהילתיים, את מיצובו של הערוץ הקהילתי ואת קידומם של הגופים המשדרים ושל הקהילה.
החלפת מפיק הערוץ כפופה לאישור המועצה, שכן בהתאם למדיניות, כל שינוי בזהות מפיק הערוץ צריך להיות מובא לידיעת המועצה מראש, והיא רשאית לקיים הליך בדיקה לגבי מפיק הערוץ החדש או השינוי שייערך. עם זאת, כאמור, המועצה אינה זאת שבוחרת את המפיק.
נציין כי טרם התקיים דיון במועצה לעניין החלפת מפיק הערוץ הקהילתי, ולכן טרם התקבל אישור להחליפו מהמועצה.

מחברת יס נמסר בתגובה:
הרינו להודיעך שמזה מספר חודשים אנו מקיימים שיחות עם המועצה בדבר מעמדו של הערוץ הקהילתי.
במסגרת שיחות אלו הביעה יו"ר המועצה את רצונה כי החברות יבחנו הצעות נוספות, בשל היותם של כספי תמיכות מעורבים בערוץ. זאת, ללא קשר לאיכות עבודתם של המפעילים הקיימים, חברת "מכאן" בראשות יובל כהן ובבעלות דני לנקרי.
יובהר, yes החלה להעביר את הערוץ הקהילתי באופן וולנטרי בסמוך להשקתה, אף שלא הייתה מחויבת בכך בדין. מטבע הדברים הגורמים שעליהם הוטלה המשימה היו חברות הכבלים שהיו אזוריות במקור, והשידורים נועדו לעבור דרכן במתכונת אזורית.
עם השנים, בהחלטת המועצה הפכה ההתנדבות לחובה ואנו דבקנו תמיד בבחירתה של הוט שהיא הייתה ועודנה החברה הגדולה מבין השתיים.
כשם שהוט בחרה בעבר לעבוד עם "מכאן", היא החליטה עתה לעבור לעבוד באמצעות חברה אחרת, ומשום שאנו לא סבורים שניתן בתקציבים המדוברים לקיים ערוצים קהילתיים נפרדים לכל פלטפורמה, אין לנו אלא להסכים להחלטתה.
יובהר, אנו יותר ממעריכים את יובל כהן, גם ברמה המקצועית וגם ברמה האישית. מדובר באיש מצוין, ואין לי אלא לומר זאת. נקודה. יובל מיודע לתהליך מזה חודשים רבים.
החתומה מטה עמדה עם יובל בקשר רציף ובכל נקודת זמן עדכנה אותו והכינה אותה לאפשרות שיתכן שינוי במיהות המפעיל.
גם משהוחלט כך סופית ניתנו למפעיל החדש מספר חודשים להתארגן, לשם כך הוא גם שכר אשת מקצוע מתחום השידורים הקהילתיים.
לחברה החדשה תהיינה שורת חובות מתוקף החוזה עמנו ובהן תודגש מחויבותה לתחום, הכרתה את התחום, התמחותה בתחום ועמידה בהחלטות המועצה בתחום. אנו מקווים שיציגו בפנינו בקרוב טסט מרשים לתחילת השידורים בחודש יולי 2017 ומאחלים לה בהצלחה.

מר אלי דוקורסקי המכהן כנציג ציבור במועצה לשידורי כבלים ולווין מסר בתגובה:
ההחלטה אינה מוכרת לי ובכוונתי ללמוד הנושא.

מחברת הוט לא נמסרה תגובה עד לרגע העלאת הכתבה לאתר.
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל