מנהיגות במשפחה – חשוב לא פחות מבעסקים

נפוליאון האמין שתחת נסיבות נכונות, לכל חייל שלו היה פוטנציאל להיות גנרל גדול, משום שבדרך זו או אחרת, כולנו מנהיגים. ההגדרה הפשוטה ביותר למנהיג הוא אדם המוביל אחרים לעבר מטרה משותפת, ומה יותר נכון מלקרוא לאדם המוביל את משפחתו – מנהיג? האם כך אתם רואים את עצמיכם?

תפיסות מוטעות על מנהיגות

הסברה המוטעית הראשונה היא שבני אדם יוצאים לאויר העולם מבטן אימם – מנהיגים. מקובל לומר, "הוא נולד מנהיג", ונכון, כושר מנהיגות היא תכונה חזקה יותר אצל אנשים מסויימים, אבל היכולת להנהיג אחרים היא לא בהכרח מתת אל, כי אם מיומנות נרכשת.
סברה מוטעית שניה – מנהיגות דורשת כוח.
סברה מוטעית שלישית- מנהיגות היא מיומנות נדרשת בעסקים ומבחינה מקצועית בלבד.
 

מנהיגים בעל כורחינו

כבעלי משפחה אנו אחראים להרבה מאוד דברים, אבל רובם טכניים, כמו לדאוג לילדנו לקורת גת, סיפוק מזון, ביגוד, וכו'. אבל כאן לא באמת מסתיים התפקיד שלנו. כהורים, בעל כורחנו אם תרצו, אנו המנהיגים של ילדינו שהרי אחרינו הם הולכים בציות כמעט עיוור, ולרוב הם רואים בנו מנהיגים טובים. אבל מנהיגות אמיתית מתחילה מהרצון לקחת אחריות להוביל אחרים לעבר מטרה משותפת, ואם עד עכשיו לא חשבתם על עצמיכם בתור המנהיגים במשפחה שלכם, רצוי שתתחילו עכשיו.
 

תפקידו של המנהיג במשפחה

1. מנהיג טוב במשפחה יידע לאחד את משפחתו לכדי יחידה אחת חמה, אוהבת, ומתפקדת – זיכרו, כל חברי המשפחה אמורים לנוע לעבר מטרה משותפת ולא כיחידות נפרדות. עבודת צוות אינה מושג שמור לעולם המקצועי בלבד ולכן המנהיג המשפחתי חייב ליצור צוות משפחתי שחושב ופועל יחד.
2. מנהיג טוב יצליח להעביר הוראות ומסרים לכל חברי המשפחה בצורה רגועה ויעיל – כמו בעולם המקצועי, לא ייתכן מנהיג טוב שצורח כל היום.
3. מנהיג טוב תמיד יהיה עיקבי במסרים ובהוראות שהוא מעביר לכל המשפחה.
4. מנהיג טוב לא משאיר את כל הכח בידיים שלו בלבד – אז תאצילו סמכויות גם על הבעל/האישה/הילדים מכל הלב. סימכו עליהם שגם הם יכולים ללמוד בצורה הטובה ביותר כיצד לעשות את מה שאתם עושים.
5. מנהיג טוב מקבל ביקורת בהבנה
6. מנהיג טוב לא פוחד לקבל החלטות חשובות, עומד מאחורי ההחלטות שלו, מודה בטעויות ומשפר תוצאות בעתיד – זיכרו שמנהיגות היא מיומנות נרכשת וטבעי שהחלטות מסוימות שתקחו עבור משפחתכם עלולות להיות החלטות שגויות. אך אם תשתפו את בני המשפחה בהחלטות שלכם, בתוצאות ובלקחים שהפקתם, אתם כבר מנהיגים יותר טובים.
7. מנהיג טוב מעניק ברוחב לב פרסים/תגמולים כשהצוות שלו מתפקד מעל המצופה – אין כמו פינוק משפחתי כתגמול על התנהגות טובה, או הישגים משפחתיים יוצאי דופן.
8. מנהיג טוב מעודד שיח משפחתי – אין זמן יותר טוב מאשר סביב שולחן האוכל בכל ערב, בסלון המשפחתי או בנסיעה ברכב. הרעיון המרכזי הוא להעלות במודע שיח רגוע על נושאים משפחתיים חשובים.
9. מנהיג טוב תמיד יעודד את בני משפחתו להצליח – כי הצלחה של כל אחד מבני המשפחה היא הצלחה שלכם כהורים מנהיגים.
 

לא סתם מנהיג

החוכמה היא לא להנות מכותרת המנהיגות בלבד, אלא להיות מנהיג טוב. אבל מה עושה מנהיג למנהיג טוב? אפשר לערוך רשימות על גבי רשימות של תכונות ומיומנויות שמנהיג טוב צריך שיהיה לו על מנת שאחרים ילכו אחריו ברינה. אבל אם תצליחו:
1. להביא את בני משפחתכם לשתף פעולה
2. להקשיב (באמת) לחברי המשפחה
3. לשים את הצרכים של בני משפחתכם מעל לצרכים שלכם

אז אתם בנקודת התחלה טובה להפוך למנהיגים מעולים של משפחתכם. הורים שיהיו מסוגלים באופן עיקבי לגייס את כל משפחתם לנוע לעבר מטרות משותפות – ינהיגו את משפחתם להצלחה!
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל